Galériával

2022.06.09. 13:55

A 20. századról szólt a lajosmizsei helytörténeti konferencia

Hetedik alkalommal rendezték meg csütörtökön a Lajosmizsei Helytörténeti Konferenciát a városháza dísztermében. A tanácskozás előadásai a település 20. századi történetének egyes fejezeteit tárták fel a nagy számú érdeklődőnek.

Horváth Péter

A kultúra fontosságát hangsúlyozta beszédében Kürti László. Fotó: Bús Csaba

A konferencia nyitányaként Kürti László professzor mondott köszöntőt, melyben a kultúra fontosságát hangsúlyozta. Mint fogalmazott, a művelődés és kultúra fontos velejárója a változás és változtatás, és a szervezeti élet nem tud kiemelkedő személyiségek, elhivatott intézményvezetők nélkül funkcionálni. Elmondta, hogy Lajosmizse művelődése sokáig időszakos és hektikus volt. Azonban ma már ez rendszeres. Lajosmizse 1993-ban kapott városi rangot. Mint fogalmazott, 

2000-ben még egy valamirevaló könyv sem volt Lajosmizséről, de ma már polcokat lehet megtölteni a helytörténeti kiadványokkal. 

Az iskolában több éve tartanak helytörténeti versenyeket, van helytörténeti gyűjteményük és múzeumuk, valamint a konferencia is e történelmi folyamat része.  

Basky András polgármester Lajosmizse várossá válásáról, s az azóta eltelt csaknem 30 év fejlődéstörténetéről tartotta előadását. Hangsúlyozta, hogy mindaz, ami 1993 előtt a település életében történt, a várossá válást segítette a redemptio, vagyis az önmegváltás óta. Lajosmizse 1876-ban vált ki Jászberényből, és 1970-ben nagyközségi rangot kapott, ekkor már tízezres lakosságszámmal bírt. Emlékeztetett, hogy a helyi vállalkozásoknak is nagyban köszönhető a település fejlődése, ami 1993 óta is töretlen, ami az akkoriban készült, bemutatott fotók alapján is szembetűnő. Számos vállalkozás működik ma a városban és több közülük megtöbbszörözte a termelését, míg mások jelentősen átalakultak az elmúlt évtizedekben.

Clos Enikő, az idén 50 éves Tanyamúzeum kiállítóhely vezetője a múzeum történetéről és a jubileum jelentőségéről tartott előadást.

Király Zsuzsanna helyismereti könyvtáros Lajosmizse városi könyvtárban fellelhető helyismereti adatairól mutatott be prezentációt. Dudás Klára könyvtárvezető Lajosmizse II. világháború alatti kulturális életéből villantott fel pillanatképeket. 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában