BAON
Bács-Kiskun vármegyei hÃrportál
november 22., péntek
Vasárnap óta itt az Å‘sz. Az iskolai szorgalmi idÅ‘szak is elkezdÅ‘dött. Egyedül az idÅ‘járáson nem látszik, hogy évszakváltás történt volna. Tovább tart a sivatagi hÅ‘ség. Amit lehetett, azt elpusztÃtott az idÅ‘járás az elmúlt hetekben. A kukorica úgy néz ki, mintha októbert mutatna a naptár, a napraforgó szétégve.
Az előrejelzéseket figyelve, van némi biztató is. Szombatra vasárnapra már alábbhagy a hőség, mindössze 32 fokot mutat majd a hőmérő. Amikor gyerek voltam, édesanyám mondta mindig, ha 30 fok fölé kúszik a hőmérő higanyszála, akkor jobb ha árnyékba vonulsz a barátaiddal és nem focizol a tűző melegben, mert még valami bajod lesz.
MÃg az ember elvonulhat a nap elÅ‘l, addig a növények kint szenvednek a forróságban. A minap egy kiskÅ‘rösi gazda mondta, hogy több mint 59 fokot mutatott az ültetvényében a digitális hÅ‘mérÅ‘je 14 órakor. És ez Ãgy megy hetek óta. Hogy kibÃrják-e a fák vagy a szÅ‘lÅ‘? Ez kérdéses, mondta a termelÅ‘.. Vajon mi emberek kibÃrnánk-e a 60 fokos forró vizet, ha leöntenének. Minden bizonnyal ordÃtva rohannánk a hideg zuhany alá. A növények lassan két hónapja ezzel küzdenek. Addig jó amÃg küzdenek. Ha már nem lesznek képesek rá, akkor az azt jelenti, hogy a Homokhátságnak annyi. Megszűnik a növénytermesztés, az agrártermelésnek vége. A sivatag lesz az úr.
Mit lehet tenni? Bár már a 25. órában vagyunk, de arra legalább van esélyünk, hogy vizet szivattyúzzunk a Homokhátságra. Igaz, ami tönkrement 30-40 év alatt nem lehet két hét alatt megjavÃtani, de legalább el kellene kezdeni. Most. Hogy van-e vizünk? Rengeteg. Kedd reggel a Paksnál 1470 köbméter vÃz úszott le másodpercenként a Dunán. Ez egy óra alatt 5,2 millió köbméter. Ha ennek a tizedét kivennénk egy nap alatt meg sem látszódna a vÃzálláson. Csak kezdenék már el az illetékesek. Ha nem teszik, akkor vége a homokhátsági agrártermelésnek, vége az itt élÅ‘ agrárcsaládoknak.