BAON
Bács-Kiskun vármegyei hírportál
november 17., vasárnap
Pár nappal ezelőtt az egyik közeli rokonunknál töltöttük az estét, és a következő szituáció történt. A család szeme fénye, az alig hároméves kisfiú, nevezzük Zsombinak, könyörgött, hogy hadd nézzen mesét anyukája telefonján. A szülők szerették volna, hogy inkább a többiekkel játsszon, mutassa meg az új könyveket, amiket nemrég kapott, esetleg az udvaron motorozzon inkább. A folyamat kevésbé volt sikeres a szülők részéről, Zsombi nem volt hajlandó semmit sem csinálni, csak a mesét akarta.
A szülők elmesélték, hogy hosszú hónapokig semmilyen képernyőt nem nézett a kisfiúk, nemrég azonban nyaralni voltak, és hogy minél zavartalanabb legyen a kikapcsolódásuk, esténként mesenézéssel nyugtatták Zsombit. Hihetetlen, hogy mennyire hozzá tud szokni ehhez egy kisgyermek. Bizonyára az olvasók is láttak már babakocsiban üldögélő, néhány hónapos/éves gyereket, akinek kezében telefon van. A játszótéren is elő-előfordul, hogy hintázás helyett az apuka ölében mesét néz a gyerek.
Egyszer egy esküvőn nem hittem a szememnek, amikor egy szintén hároméves kislány úgy pörgette a legnépszerűbb videómegosztó rövid videóit, mintha az a világ legtermészetesebb dolga lenne. Sőt, az egyik barátom arról mesélt nekem, hogy náluk is hasonlóan nagy probléma az, hogy már óvodás kora előtt a gyerekük megszokta a telefonozást, és amikor egy játéktelefont adtak a kezébe, eldobta azt és követelte az igazit. A digitalizált és rendkívül felgyorsult világ nagy fejtörést okoz a szülőknek. Hány éves korában kapjon telefont a gyermek? Mikor és mennyit használhatja azt? Nem biztos, hogy az a legjobb megoldás, hogy teljesen elvonják a gyerektől az online teret, mert később hátrányba is kerülhet kortársaival szemben (elvégre az online tér sok esetben a valóságunk már… sajnos).
De az biztos, hogy az egészen kisgyermekek esetében az ingergazdag mese nézése, a telefon fénye káros hatással lehet a fejlődésére. Mint a cukor, ami felpörgeti a kicsiket, olyan a telefon is, amely látszólag lenyugtatja, hiszen csendben nézi a képernyőt, mégis belül vibrálja az agyát. Nem könnyű helyzet, de minden szülőnek kitartást és következetességet kívánok!