Közélet

2014.11.10. 07:03

Korszerűbb sugárterápia

Több mint 1,2 milliárd forintból korszerűsítik a következő hónapokban a Bács-Kiskun Megyei Kórház sugárterápiás eszközparkját.

Zsámbóki Dóra

Döntően eszközbeszerzésre fordítja a Bács-Kiskun Megyei Kórház azt az 1,245 milliárd forintot, amit pályázati úton nyert a kecskeméti intézmény az onkológiai betegellátás korszerűsítésére.
A beruházás egyik legfontosabb eleme lesz egy nagy teljesítményű lineáris gyorsító beszerzése, de egyebek mellett CT-szimulátor, és 4D-s ultrahang beszerzésére is lehetőség nyílik – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amit a projektről tartottak csütörtökön a kórházban. Dr. Pajkos Gábor osztályvezető főorvos a szakmai színvonal szempontjából óriási előrelépésnek nevezte az eszközpark fejlesztését.

Mint kifejtette: a kecskeméti kórházban a sugárterápiás lehetőség korszerű módon 1997 óta adott. A meglévő berendezések jók ugyan, de elöregedetek. A modern technikai lehetőségek sokkal kifinomultabb, racionálisabb, a beteg daganatára szabható módon adnak lehetőséget a kezelésre. A nagy teljesítményű lineáris gyorsító alkalmazásáról Pajkos Gábor elmondta: régen is használtak röntgensugarat a rák gyógyítására, de ez csak a felületen elhelyezkedő daganatok kezelésére volt alkalmas.

– A röntgen- vagy a fotonsugárzásnak az a tulajdonsága, hogy elnyelődik, és ott fejt ki biológiai hatást, ahol elnyelődik. A nagy erejű sugárzásnak az a lényege, hogy a mélybe is eljut, átjut az egészséges szöveten anélkül, hogy abban károsodást okozna, és a megfelelő mélységben, a daganatban fejti ki a hatását. Ehhez nagy energiájú sugárzásra van szükség, ezért volt nagyon nagy előrelépés a lineáris gyorsítók kifejlesztése, ami azt jelentette, hogy viszonylag kis területen, de nagyon nagy energiájú foton vagy elektron részecskéket lehetett előállítani, és ezzel bombázni a daganatot. Ezekkel az új készülékekkel lehet úgy finomítani a sugárterápiát, hogy a viszonylag kicsi, vagy több területen szétszórt kis méretű daganatokat is eredményesen lehet sugárkezeléssel pusztítani – magyarázta a főorvos, a nagy teljesítményű lineáris gyorsítóról.

Az elnyert pályázati támogatásból integrált besugárzás-tervező rendszert is vásárolnak. – Egy CT-alapú szimulátorrendszer jelenleg a legpontosabb lehetőséget adja a kezelés megtervezésére. Az eddig használt besugárzás-tervező rendszerünk is CT-alapon, 3 dimenzionálisan működött, de ez az új rendszer finomabb, a jó szöveteket kevésbé terhelő és a daganat változásait is jobban követő lehetőséget teremt. Nem kell annyiszor újraterveznünk egy betegnek a kezelését, ahogy a daganat változik, hanem segítségünkre lesz ebben a korszerű technika – mondta el a főorvos.

A gépeket várhatóan jövő tavasszal kezdik el beszerezni, jelenleg a közbeszerzés zajlik. A 2015 év végére korszerűsített géppark lehetőséget teremt az emelkedő tendenciát mutató daganatos betegségek széles spektrumának még magasabb színvonalú, komplex ellátására.

Ez fér bele az 1,245 milliárdba
• nagy teljesítményű lineáris gyorsító
• betegadminisztrációs és kezelésellenőrző rendszer
• integrált besugárzás-tervező rendszer
• CT-szimulátor
• brachyterápiás afterloader berendezés
• páciensrögzítő eszközök
• dozimetriai berendezések
• pozicionáló eszközök
• cisztosztatikai biztonsági kabient (2db)
• 4D ultrahang

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!