Közélet

2014.03.16. 14:17

Egy lány a csend világából

Címkék#Kiskunmajsa

Weisz Fanni egy 21 éves lány, aki a csend világából eljutott a csend hangjáig. A siket szépségkirálynő élete példa arra is, hogy soha nem szabad feladni.

Tapodi Kálmán

– Nem vagyok ufó, sem beteg, csak más nyelven beszélek – tolmácsolta édesanyja Weisz Fanni jelnyelven előadott gondolatait a majsai Dózsa-gimnáziumban, ahová az iskola diákönkormányzata hívta meg a pécsi lányt. Fanni születése óta hallássérült és mostanában esélyegyenlőségi aktivistaként küzd a sorstársaiért.
Fanni őszintén beszámolt gyerekkoráról, amikor még sokan csúfolták, akárcsak a szintén siketen született bátyját. Tíz éves koráig tanult a siketek speciális iskolájában, de a jelnyelvvel csak később ismerkedett, mert ott csak a szájról olvasást oktatták. A jelelés tilos volt. Kislány korában odahaza édesanyjával kialakítottak egy „családi jelnyelvet” és úgy kommunikálták. Mint mesélte; néha előnyét is élvezték a fogyatékosságuknak, mert ha nem volt kedvük vitatkozni, egyszerűen lekapcsolták a villanyt.

A jelnyelv megtanulása óta Fanni – aki egy gyerekkori műtét segítségével közelebb került a hallók világához – élete is teljesebb lett, így örömmel vállalta fel a siketek és a jelnyelv oktatásának képviseletét. Magyarországon ugyanis 300 ezer körüli a hallássérültek száma, akikből 60 ezren siketek. Most azért is küzdenek, hogy a jelnyelv – amit 2009 óta önálló nyelvként ismernek el hazánkban – tanításának lehetőségét biztosítsák a közoktatásban.
– A jelnyelvben térben ragozunk. Hangzó nyelven teljesen más a szókép, a ragozott szavak a siketek számára nehezen értelmezhetők. Magyar nyelven például úgy mondják: ettem, ugyanez jelnyelven: én eszik volt – magyarázta Fanni, aki rokonszenves szerénységgel mesélt arról, miként vált hirtelen országosan ismertté.

Mint elárulta: kislány kora óta dicsérték a szépségét, s a modellkedés már akkor tetszett neki. Családi biztatásra hét éve elindult egy szépségversenyen, amit megnyert. A fogyatékossága csak a verseny végén derült ki, amikor interjút akartak vele készíteni. Fanni egy csapásra országos hírnévre tett szert, fotómodellkedett, miközben a gátlásai is oldódtak. Jelnyelven kísérhette a színpadon Rúzsa Magdi Gábriel című slágerét, de jóléti szolgálati nagykövetként járt már Haitin is, ahol szintén fogyatékkal élőkkel találkozott, s jelképesen örökbefogadott egy három éves kislányt, Miriamot. Élete egyik legnagyobb élménye volt, amikor Áder János mellett, ő tolmácsolhatta jelnyelven a köztársasági elnök újévi köszöntőjét.[caption id="" align="aligncenter" width="334"] A kiskunmajsai gimnazisták azt is megtanulták, hogyan tapsolnak a siketek.
[/caption]

Az oldott hangulatú előadáson Fanni helyzetgyakorlatokkal is segítette a hallók és a siketek közötti kommunikáció megértését, miközben a résztvevők is megtanulhattak néhány dolgot jelelni.
– Én siket vagyok, nekem a jelnyelv az anyanyelvem. Az implantációs műtét óta ugyan tudok beszélni is, de nem tudom milyen a hangom, s nem akarom használni. Szeretnék azonban önbizalmat adni sorstársaimnak, hogy soha ne adják fel, mert a fogyatékkal élők is hasznos tagjai a társadalomnak, amihez kell a jelnyelv – fogalmazott Weisz Fanni, aki egy alapítvány „főállású angyalaként” járja az országot, hogy közelebb hozza az emberekhez a jelnyelvet.

Tapodi Kálmán A kiskunmajsai gimnazisták azt is megtanulták, hogyan tapsolnak a siketek. -->

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!