2021.01.25. 12:00
Kérdéses, hogy az Egyesült Királyság egyben marad-e a Brexit után
Felbomolhat a brit unió, ahogy Skóciában és Észak-Írországban is egyre többen támogatnának egy függetlenségi népszavazást.
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Egy friss felmérés szerint a brit öntudat leépülőben van és megkérdőjeleződött a királyságot összetartó ereje – írja a V4NA hírügynökség.
Skóciában és Észak-Írországban is hajlanak az emberek egy újabb népszavazás kiírására, mely függetlenedésüket tenné lehetővé az Egyesült Királyságtól, derül ki egy friss felmérésből.
A Times napilap közvélemény-kutatása szerint, melyet a brit unió mind a négy országában lefolytattak, gyengülőben van a brit identitás, amely összetartotta a szigetország tagállamait, és kérdéses, hogy London meddig tud úrrá lenni a kialakuló ellentéteken a kérdés kapcsán.
Skócia függetlensége évek óta porondon van, és sok más statisztikát követően ismét megerősítést nyert, hogy a skótok fele támogatná a kiszakadást az Egyesült Királyságból.
A Skót Nemzeti Párt (SNP) már azt is bejelentette, hogy a Brexit után ha Boris Johnson nem engedélyezi egy népszavazás kiírását az ország kiválásáról, akkor azt a skót kormány parlamenti felhatalmazással fogja megtenni.
Észak-Írország függetlensége kevesebb médiavisszhangot kapott, hiszen leginkább a Brexit-tárgyalások során került előtérbe a határkérdés. A felmérés szerint azonban
az észak-írek 51 százaléka szeretne a következő öt évben népszavazást kiírni a határok rendezéséről,
és az egység mellett kampányoló Unionista Párt már csak 5 százalékkal tudta megelőzni az egységes Írországot követelőket.
A konfliktusok ellenére egyelőre az angol és walesi megkérdezettek túlnyomó többsége nem akar függetlenséget. A kérdőív körvonalazta ugyanakkor, hogy Nicola Sturgeon skót első miniszter nem a levegőbe beszélt, és az unió mind a négy országa egyetért abban, hogy ez a következő 10 év során eldől és
Skócia valószínűleg független államként folytatja pályáját.
Borítókép: Illusztrációfotó / Shutterstock