Megelékezés

2024.11.05. 11:59

A kalocsai áldozatok emlékhelyénél koszorúztak a nemzeti gyásznapon – galériával

November 4-én, a nemzeti gyásznapon Kalocsán is megemlékezést tartottak. Az 56-os emlékparkban, a kalocsai áldozatok emlékhelyénél koszorúzással és gyertyagyújtással tisztelegtek a forradalom hősei előtt.

Zsiga Ferenc

– Kádár hívására 68 évvel ezelőtt, november 4-én szállták meg hazánkat a szovjet tankok, mindenekelőtt a fővárost, hogy vérbe fojtsák a magyar nemzetnek az október 23-i forradalommal kezdődött szabadságharcát. Ennek emlékére e napot Magyarország Kormánya 2013-ban a nemzeti gyász emléknapjává nyilvánította a szabadságharc hőseinek tiszteletére. Városunkban éppen ezen a helyen estek el azok a békés tüntetők, akiknek az életét a börtönből leadott lövések oltották ki – idézte fel a tragédiába fordult egykori eseményeket, köztük a kalocsai áldozatok hősiességét, Schmidt Rajmund önkormányzati képviselő. 

kalocsai áldozatok, nemzet gyásznap, Kalocsa
A kalocsai áldozatok emlékhelyénél tartották a megemlékezést
Fotó: Zsiga Ferenc

A megemlékezés szónoka Nagy Imre miniszterelnök 1956. november 4-én, hajnali 5 óra 20 perckor elhangzott rádióüzenetéből idézett: „Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes, magyar demokratikus kormányt. Csapataink harcban állnak. A kormány a helyén van. Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével!”

Schmidt Rajmund kitért arra is, hogy a több százezres túlerővel szemben néhány ezer forradalmár állt, több helyen véres utcai harcok kezdődtek. A Magyarország függetlenségéért vívott szabadságharc végül november 11-én bukott el. Tízezrek sebesültek meg, több ezer ember vesztette életét, sokan jelöletlen sírban nyugszanak. – Halljuk 1956 üzenetét, értjük, és nem feledjük a forradalmárok és az őket támogató csendes többség gondolatait! Visszatekintve látnunk kell vívódásaikat, félelmeiket, dilemmáikat, átérezzük nehéz döntéseik fájdalmas következményeit. Adjunk hálát nekik, amiért szabadságukat adták a mi szabadságunkért! – fogalmazott Schmidt Rajmund, aki beszéde végén 1956 hőseire, a változást akaró milliókra, a szabad életért harcolókra, a bebörtönzöttekre, a meggyilkoltakra és emigrációba kényszerültekre való emlékezésre szólított fel.

A beszéd elhangzását követően dr. Vincze András alpolgármester és Schmidt Rajmund Kalocsa Város Önkormányzata nevében megkoszorúzta az emlékkövet, a többi emlékező mécseseket helyezett el az emlékmű talapzatán. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában