Közélet

2014.11.07. 06:22

Összeültek az egészséges városok

Éves rendezvényét tartja az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetsége.

Kubatovics Tamás

Tegnap kezdődött és holnap ér véget a jelenleg 18 település felölelő szervezet tanácskozása, ezen mintegy ötvenen vesznek részt, köztük az első határon túli településként csatlakozó Erdőszentgyörgy képviselői.

Az igazgatótanács és a közgyűlés ülése között tartottak sajtótájékoztatót a negyed százados múlttal rendelkező szerveződés vezetői. Csubákné Besesek Andrea alpolgármester köszöntőjében hangsúlyozta: Baja mindig kiemelt figyelmet fordított az egészséges életmód támogatására, az itt élők egészsége elengedhetetlen kulcsa a város fejlődésének. – Ez az összejövetel nagyszerű alkalom, hogy a tagvárosok értékeljék az elmúlt 25 év tapasztalatait. Külön büszkésséggel tölt el bennünket, ha ma dönt a közgyűlés erdélyi testvérvárosunk, Erdőszentgyörgy, belépéséről és üdvözölhetjük első határon túli magyar város csatlakozását – fogalmazott az alpolgármester.

De Blasio Antonio, az Egészséges Városok Magyar Nyelvű Szövetsége főtitkára kiemelte: az egészségügyi világszervezetnek alapvető célja volt a várospolitikába beemelni az egészség kérdését a program elindításakor, ezért is szükséges a csatlakozáshoz a települések fő döntéshozó testületének határozata.

– Létezik egészséges városok francia nyelvű hálózata, évtized óta, ennek mintájára hoztuk létre a miénket. Erdőszentgyörgy csatlakozása hatalmas lépés, a nemzetpolitika unortodox része, hogy az egészségpolitikai területére próbáljuk kiterjeszteni. Két-három erdélyi város ugyancsak csatlakozna, akár az erdélyi hálózat is létrejöhet – értékelte a lépést a főtitkár. Elmondta továbbá: a mozgalomban elsősorban a saját tapasztalatokra támaszkodnak, egymástól tanulnak a résztvevők, tanácskozásaikon sok szakmai információt, programot, ötletet lehetett megismerni, majd hasznosítani. Miklósyné Bertalanfy Mária, a szövetség igazgatótanácsának elnöke a településeknek szóló ajánlásokról kifejtette, hogy ezek között fontosnak tartják, hogy az egészségfejlesztési tervezésnek minden városi politikába, stratégiában meg kellene jelennie.

– Fontos az egészséges életmód támogatása és az egészségműveltség terjesztése, hiszen információkkal kell rendelkeznünk ahhoz, hogy tudjuk, mit tehetünk egészségünk védelme érdekében. Szeretnénk újra előtérbe hozni az egészséget támogató városokat, ezt a környezetet értjük politikai, társadalmi és fizikai értelemben – összegezte az elnök.    

– A megmaradáshoz is szükségeltetik, hogy az ép testben az ép lélek meglegyen. Ehhez szükséges segítséget kapnunk, ezért jöttünk ide. Nálunk is próbálkoztunk már néhány dologgal, erről be fogunk számolni. Olyan stáb áll a szövetség mögött, ami mindenki számára, így nekünk is hasznos lehet – számolt be motivációjukról Csibi Attila Zoltán, erdőszentgyörgyi polgármester.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!