2024.11.14. 19:36
A málenkij robotra elhurcoltakra emlékeztek Szabadszálláson
Istentiszteleten emlékezett meg a szabadszállási református egyházközség a nyolcvan éve történtekről. Az igehirdetést követően Pálinkásné Balogi Beáta lelkipásztor idézte fel a málenkij robot eseményeit.
– Mindannyian tudjuk, hogy a II. világháború milyen hatalmas áldozatot követelt Magyarországtól is, hiszen több százezer magyar állampolgár életét követelte a szörnyű pusztítás. Tóth Sándor szabadszállási helytörténész fáradhatatlanul küzdött azért, hogy a II. világháború szabadszállási áldozatainak neve fennmaradjon. Az ő leírása alapján tudjuk, hogy összesen tehát 235 személy volt a II. világháború szabadszállási áldozatainak száma, akik után 81 özvegy és 166 árva maradt támasz nélkül. Nekik és a köztük odamaradt bátyjának, Tóth Imrének állít emléket Tóth Sándor az Akik még élhettek volna című könyvében.
Ebből és a Szabadszállás múltjából című kötetből tudjuk az éppen 80 éve történt málenkij robotra való elhurcolás körülményeit és azok neveit, akiket érintett az elhurcolás – sorolta Pálinkásné Balogi Beáta.
Sokan maradtak árván a málenkij robot miatt
Az elhurcoltak nyolcvannyolc százaléka soha többé nem tért vissza, és valószínűleg már soha derül ki, hogy hol és mely tömegsírban nyugszanak az egykori Szovjetunió területén.
– A málenkij robotra elhurcolt szabadszállási civil lakosok közül 16 ember halt meg, akik után 13 özvegy és 35 árva maradt. Emlékezünk ma feltámadásba vetett hittel, élő reménységgel és szeretettel a málenkij robotra elhurcoltak mellett a II. világháború valamennyi sokat szenvedett áldozatra, de ugyanígy az itthon maradt árvákra és az özvegyekre is. Őrizzük meg a háború borzalmait elszenvedő eleink emlékét kegyelettel talán azáltal is, hogy időnként emlékezünk rájuk és beszélünk a tragédiájukról – emelte ki a református lelkipásztor.
Végezetül az istentisztelet után Pálinkás Gyula lelkipásztor és Holczmann Mihály főgondnok elhelyezték az emlékezés koszorúját a II. világháborús emlékműnél.