Kecskemét

2024.10.29. 17:05

Fast fashion helyett fenntartható divat: a Föld is hálás lesz érte – galériával, videóval

Fast fashion, avagy gyors divat, second hand, vagyis másodkézből való ruházat és upcycling, a felértékelt divatáru – e fogalmak divatipari vonatkozásaira, vagyis a fenntarthatóságra fókuszált a Neumann János Egyetem Egyetemi Önkéntes Pontjának szervezésében kedden megrendezett Global Vintage kiállítása. A kiállítás mellett előadásokat és workshopokat is tartottak, ahol szó volt a világ második legbrutálisabban szennyező iparáról, a fast fashion-ről és annak környezetkímélőbb alternatíváiról, a fenntartható divat világáról.

Horváth Péter

Újrahasznosított textilből készült esküvői ruhák, több száz, alumínium italos doboz bontójával feldíszített estélyi ruha, egy kis kalocsai mintával megbolondítva, persze szintén bontóból kirakva, illetve másodkézből származó, de újra eladható prémium ruhák: mindez látható volt a Neumann János Egyetem CAMPUS-án megrendezett, fenntartható divatot célzó Global Vintage kiállításon. 

fenntartható divat, Kecskemét, kiállítás
Horváth Csanád, az Egyetemi Önkéntes Pont vezetője a fenntartható divatot célzó Global Vintage kiállításon
Fotó: Bús Csaba

Horváth Csanád, az Egyetemi Önkéntes Pont vezetője, mint szervező elmondta, hogy a kiállítást és az előadásokat az önkéntes pont egy önkéntességet népszerűsítő, kredites kurzus keretében szervezte meg. Céljuk az volt, hogy bemutassák: a fast fashion, vagyis az olcsó, és kevésbé jó minőségű ruhaneműket gyártó iparág a világ egyik legszennyezőbb területe. Ennek pedig vannak környezetkímélő, mégis divatos alternatívái.

A fenntartható divat óvja a környezetet

Ilyen például a másodkézből való prémium ruhák, amiről Pócsa Zoltán és Jankai Áron tartott előadást. A fiatalok, akik az egyetem hallgatói, egy ilyen ruhákkal foglalkozó vállalkozást építenek fel éppen. Pócsa Zoltán kérdésünkre elmondta, hogy összehasonlíthatatlanul környezetkímélőbb minőségi, dizájner ruhákat másodkézből vásárolni, mint a fast fashion termékeket újonnan. A fast fashion üzletek gyorsan, olcsón és nagy mennyiségben állítanak elő divatos ruhákat, amelyek gyakran csak egy szezon erejéig maradnak trendik. Bár ezek a ruhadarabok könnyen hozzáférhetőek és megfizethetőek a fogyasztók számára, a fast fashion jelentős környezeti és társadalmi károkat okoz: rendkívül erőforrás-igényes, elképesztő mennyiségű hulladék keletkezik tőle, és brutális karbonlábnyoma van az iparnak.

Jobb minőségűek a second hand ruhák

Pócsa Zoltán szerint a fenntarthatóság roppant fontos kritérium a viselet megválasztásánál. Egy másodkézből származó, jó minőségű ruha, vagy éppen újrahasznosított vagy feljavított ruhanemű melletti döntéssel meghosszabbítjuk a ruha élettartamát, csökken a vegyianyag-felhasználás, illetve a szeméttermelés, mivel nem kell előállítani, illetve kidobni a terméket. Emellett fontos szempont, hogy a másodkézből származó ruhák nívós divatházak termékei, jó minőséggel, és valódi stílussal és a tartóssággal.

Használt ruha hozzáadott értékkel feljavítva 

A divatnapon szó volt még az upcycling, avagy felértékelt ruhákról. Az upcycling egy olyan folyamat, amely során a régi, kidobásra szánt tárgyakból új, értékesebb termékeket hozunk létre. A divatiparban ez azt jelenti, hogy régi ruhadarabokból, textilhulladékokból vagy más, eredetileg szemétre ítélt anyagokból új, divatos ruhákat készítenek. Az upcycling nem csupán újrahasznosítás, hanem egy magasabb szintű, kreatív újragondolása a már meglévő anyagoknak - hangzott el.

Farkas Ágota szín- és stílustanácsadást tartott, az Eco Dreamy Kreatív Műhely képviselői a fenntartható esküvői ruhákról beszéltek, Józsa Roberta pedig az újrahasznosított fonalból készített táskákat mutatta be.

A ruhák az esemény napján voltak láthatóak a betérők számára.

Miért káros a fast fashion?

Egyetlen pamutpóló előállítása körülbelül 2700 liter vizet igényel, amely elegendő lenne egy ember három és fél évig tartó ivóvízkészletének biztosítására. Emellett hatalmas mennyiségű energia és vegyi anyagok használata is jellemző, amelyek súlyosan terhelik a környezetet. A textilipar évente több mint 92 millió tonna hulladékot termel világszerte, amely jelentős mértékben hozzájárul a környezetszennyezéshez. A fast fashion iparág a második legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó a világon, az olajipar után. A globális ruházati és lábbeli iparág évente több mint 1,2 milliárd tonna szén-dioxidot bocsát ki, amely súlyosan hozzájárul a globális felmelegedéshez.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában