2023.03.07. 19:50
Nőket támogató alkotó kört hozott létre a félegyházi művésztanár
Felszínrehozó névvel indította el az alkotó női kört Kiskunfélegyházán Tarjányi Xénia művésztanár, akit a közelgő nőnap kapcsán kérdeztünk a nőket támogató kezdeményezéséről.
Tarjányi Xénia februárban indította el az alkotót női kört
Fotó: Petróczi Réka
Tarjányi Xénia művésztanár, mindig nyitott szemmel jár, mindig figyeli az embereket. Figyeli azt, ahogy a nők viszonyulnak egymáshoz. Mint mondta, számtalanszor megtapasztalta már, hogy ha a nők szívből tudnak kapcsolódni egymáshoz, akkor ez olyan hatalmas erőt ad nekik, amiben nincs irigység, megfelelési kényszer és rivalizálás. Ilyenkor az energiák összeadódnak és csodák születnek. Ebből a megtapasztalásból jött az ötlet, hogy létre kellene hozni egy női alkotó kört, ahol az önismeretet vegyítik az alkotással.
Minden hónapban egy adott témát járnak körül a résztvevők. Az első alkalommal a világítótorony volt a téma. A világítótorony az erő, a segítségnyújtás, a stabilitás szimbóluma. Stabilan áll a földön, fénye pedig messzire világít, és akiknek kell, azok meglátják azt. A nőket is egyfajta világítótoronyként tudnám jellemezni, hiszen sok-sok női szerepben kell helytállniuk, ami komoly tartást és erőt igényel. Ahhoz azonban, hogy ezt a sok szerepet egyensúlyban tudják tartani, lelki biztonságra is szükségük van. Ezek az alkotói délutánok ebben próbálnak segítséget, támogatást adni nekik – fogalmazta meg a Felszínrehozó alkotó női kör lényegét Tarjányi Xénia. Elmondta, ezek a találkozók hangolódó beszélgetéssel kezdődnek, hogy a hölgyek jobban megismerjék egymást és az adott témát. Az ismerkedés és beszélgetés után jön az alkotás. A világítótoronyról készült képekre egy pozitív, megerősítő mondatot is ráírtak a hölgyek azzal a céllal, hogy ha később ránéznek a festményre, felidézhessék a foglalkozáson tanultakat.
Tarjányi Xénia azt is elmondta, hogy az alkotó körben minden hölgyet szívesen lát, nem csak azokat, akik jó kézügyességgel rendelkeznek.
A művésztanár szerint mindenkiben benne van az alkotási iránti vágy, amit közösen, sikeresen ki tudnak bontakoztatni. Ez már az első, februári foglalkozáson is kiderült. A résztvevő hölgyek maguk is elcsodálkoztak azon, hogy mire is képesek. Ez a megtapasztalás később, egy másik élethelyzetben is erőt adhat nekik – hangsúlyozta Xénia. Hozzátette, kezdeményezésének másik célja, hogy az alkotásban a nők megélhessék a flow-élményt. Azt, amikor az elméjük olyan állapotba kerül, amikor teljesen elmerülnek abban, amit csinálnak, amitől örömmel töltődnek fel, teljesen feloldódnak és minden más eltörpül mellette. És ha feltöltődnek, jól érzik magukat, az sugárzik róluk és a körülöttük élők is megérzik, átveszik ezt a pozitív érzést – összegezte a művésztanár.
Elmondta az is, hogy a következő foglalkozás március 18-án lesz, amikor híres nők nyomába eredhetnek az érdeklődők. Három világhírű művész Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Frida Khalo élettörténetét megismerve inspirálódhatnak a hölgyek. A foglalkozás keretében az egyik kiválasztott művészt vászontáskára festik majd.
Az áprilisi találkozó témája a végtelen virágmező lesz, amikor mindenki a kedvenc virágát festheti le.
Ezúttal azonban a férfiak is képbe kerülnek a híres festők, Vincent van Gogh a Napraforgó című festménye és Claude Monet a Vizililiomok című képe által. A májusi foglalkozáson hőlégballonnal emelkedhetnek az égbe a hölgyek. Xénia ezzel azt szeretné megtanítani a hölgyeknek, hogyan lehet elhagyni a negatív gondolatokat és a pozitív dolgokra fókuszálni. Júniusban pedig a szelek szárnyán tanulhatnak meg repülni.
Tarjányi Xénia arról is mesélt, hogy nem csak tanítja, de meg is éli a női közösségek támogató erejét. Édesanyja az egyik fő támasza, de nagyon figyel arra, hogy olyan kapcsolatokat építsen ki, olyan közösségekbe járjon, amelyek által maga is töltődik. Beszámolt arról is, hogy 2015-ben egy nagyon nehéz élethelyzet után végigjárta az El Caminot. Ez a zarándoklat nagyon sokat segített neki és azóta is ebből táplálkozik. Xénia azonban nem csak a nő társaknak igyekszik segíteni, hanem a tanítványainak is. A Platán Utcai Általános Iskola rajz és történelem szakos tanáraként a gyerekek lelki nevelésére is nagy hangsúlyt fektet, és a gyerekeknek is szervez a női alkotó körhöz hasonló alkotó táborokat.