2024.11.07. 20:30
A befektetői hullám Kecskemét ingatlanhelyzetére is hatással van – galériával, videóval
Kecskemét Déli Iparterülete már szinte teljesen telített. Folyamatosan érkeznek a városba új befektetők, épülnek a gyárak, és erre az ingatlanpiacnak is reagálnia kell. Ezért jött létre az önkormányzat által szervezett Ingatlanfejlesztői Fórum, amelynek célja az volt, hogy az ingatlanfejlesztők és a keresleti oldal képviselői találkozzanak egymással.
Az Ingatlanfejlesztői Fórum csütörtökön a ZF Chassis Modules Hungary nemrég átadott kecskeméti gyárában volt, ahol számos helyi és országos cég képviselője megjelent. A helyszínválasztás nem véletlen, hiszen ez is mutatja, hogy a városban folyamatos az új befektetők megjelenése.
– Kecskemét mindig is motorja és a koordinációs központi szervezője annak, hogy a gazdaság fejlődése jó úton haladjon, szolgálja a kecskemétiek és az ide betelepülő befektetők érdekeit is – mondta Szemereyné Pataki Klaudia.
– Látjuk az ingatlanállományát a városnak. Hatalmas lépésen vagyunk túl az elmúlt tíz évben, amikor elsősorban a családi házas övezetek, városszéli településrészek fejlődtek. A következő befektetési hullám során az iparterületek telítődnek a városban, hétről hétre újabb munkáltatók érkeznek a városba több száz fős létszámigénnyel, munkahelyteremtéssel – ismertette a helyzetet Kecskemét polgármestere, hozzátéve, hogy ehhez a gazdasági fejlődéshez ingatlanpiaci fejlesztésekkel kell hozzájárulni.
Ingatlanfejlesztői Fórum Kecskeméten
Fotók: Vizi ZalánFontos célkitűzés, hogy azok a munkavállalók, akik más városokból érkeznek Kecskemétre dolgozni, itt telepedjenek le, ezt próbálja a városvezetés ösztönözni. A polgármester hozzátette, elsősorban nem a külföldi munkavállalókat célozták meg a munkáltatói igények kiszolgálásával, hanem sokkal nehezebb utat választottak.
– A kecskemétieket, az oktatási intézményekből a munkaerőpiacra kilépő friss munkavállalókat szeretnénk helyben tartani, és számukra az otthonteremtést segíteni, biztosítani – mondta Szemereyné Pataki Klaudia polgármester az Ingatlanfejlesztői Fórum után.
Az Ingatlanfejlesztői Fórum rávilágított, Kecskeméten a lakáscélú beruházás nem kockázatos
Az Ingatlanfejlesztői Fórum első előadását Gaál József tartotta, aki bemutatta a Déli Iparterület fejlesztéseit. Az alpolgármester elmondta, a Déli Iparterület – egy közel száz hektáros terület – pár év alatt szinte teljesen betelt, és további, már előkészítésben lévő projektek érkezése várható. Ez a város gazdasági fejlődésének fontos alappilére, amit az önkormányzat Gaál József elmondása szerint több módon tud támogatni:
- Infrastruktúra fejlesztéssel: az elmúlt bő egy évtizedben közel 25 milliárd forintot költött az önkormányzat útfejlesztésre.
- Lakhatás támogatásával.
- Fejlesztési folyamatok segítésével, hivatali ügyintézéssel, engedélyeztetéssel, lobbitevékenységgel, hiszen a város érdeke is, hogy az ide betelepülő vállalatok mihamarabb elkezdhessék tevékenységüket.
Gaál József a megjelent ingatlanfejlesztők számára kijelentette, hogy Kecskeméten a lakáscélú fejlesztés nem kockázatos, mert munkaerőre mindig szükség lesz, márpedig sok száz munkahely teremtése várható a közeljövőben a városba települő és bővülő gyáraknak köszönhetően.
A kecskeméti ingatlanárak közelítik a budapesti adatokat
Azzal, hogy Kecskemét autóipari központ lett, illetve folyamatosan felzárkózik a legnagyobb egyetemvárosok rangsorában, az ingatlanpiaci helyzete is változik – erről Balogh László gazdasági szakértő, az ingatlan.com elemzője beszélt.
– Egy jó minőségű, újszerű vagy új építésű kiadó lakás havi bérleti díja kétszázezer forint körül jár, míg egy teljesen átlagos lakásért is havonta százharmincezer forintot kell fizetni. Egy kecskeméti új építésű lakás négyzetméterára ma már eléri az egymillió forintot, amely paradox módon még a megfizethető kategóriába tartozik, hiszen ennél olcsóbban egy nagy iparvárosban sem lehet új építésű ingatlant kapni Magyarországon – mondta Balogh László, ám hozzátette, néhány évvel ezelőtt Budapesten is hasonló árak voltak jellemzők, Kecskemét csupán egy-két éves lemaradásban van a fővárosi ingatlanárakhoz viszonyítva.
A lakásvásárlással nem érdemes megvárni a következő évet
– Az elmúlt egy-másfél évben kevés befektető járt az ingatlanpiacon, ők inkább inflációkövető állampapírokba tették a pénzüket. A következő évben viszont óriási keresletnövekedésre számítunk, főként az állampapírokból kiszálló befektetők miatt. Nagyságrendileg ezer milliárd forintos pénzeső hullhat az ingatlanpiacra, és ebből Kecskemét is kiveheti a részét. A befektetőknek és a 2025-ben életbe lépő állami támogatásoknak köszönhető keresletnövekedés áremelkedést okozhat. Ha valaki azon gondolkozik, hogy most vegyen-e lakást, vagy esetleg megvárja a következő évet, nekik azt lehet üzenni, hogy nem érdemes sokáig várni, mert napról napra, hétről hétre egyre magasabb áron lehet majd hozzájutni álmaink otthonához – mondta hírportálunknak Balogh László gazdasági szakértő.