Bács-Kiskun

2018.07.21. 07:00

Ballószög, Városföld és Kecskemét lakossága a legtehetősebb a régióban

A Dél-Alföld régió leggazdagabb és legszegényebb települése is Bács-Kiskun megyében található. Az előbbi Ballószög, az utóbbi Bács­szőlős.

Barta Zsolt

Az ezredforduló óta 235 új ingatlan épült Ballószögön

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Bús Csaba

A Dél-Alföld régió négy leggazdagabb települése Bács-Kiskun megyében található. Az első helyen Ballószög áll, a második Városföld, a harmadik Kecskemét, a negyedik Helvécia a Központi Statisztikai Hivatal szerint. Mögöttük olyan nagy városok sorakoznak, mint Szeged vagy Békéscsaba. Az adatok szerint a Dél-Alföld régió legszegényebb települése Bács­szőlős. A www.teir.hu honlapon az egy főre jutó nettó éves jövedelem összege alapján alakult ki a sorrend. Az adatok 2016-ból származnak, a tavalyi év valószínűleg feldolgozás alatt áll.

Ballószög a Kecskeméti járás egyik faluja, amely a megyeszékhelytől 12 kilométerre fekszik. Az adatok alapján ez a falu a leggazdagabb település a Dél-Alföld régióban. Az egy főre jutó nettó éves jövedelem 1 millió 69 ezer 11 forint volt. Azaz egy négytagú család évente 4,2 millió forintot tudott magára költeni.

Érdekes azonban, hogy az önkormányzat nem tartozik a módosak közé, mert az iparűzési adó 20 millió forint körül alakul, az összes helyi adó 38 millió forint, mondta érdeklődésünkre Somogyi Lajos polgármester. Hogy mi is okozhatja mégis a statisztikailag meglepő eredményt? Minden bizonnyal az, hogy nagyon sokan dolgoznak a megyeszékhelyen a helyi családok közül, és a gyorsan fejlődő Kecskeméten elég jók a fizetések.

– Ballószögön a lakosság száma az ezredfordulótól napjainkig közel 50 százalékkal nőtt, 2623-ról 3800-ra. A lakások száma negyedével szaporodott 2001 és 2016 között. Összesen 235 új ingatlant építettek. Az építési telkek 5,2-7,5 millió forint között vannak, mérettől függően. Egyre több a faluban a gyermek. Az óvodai beiratkozásnál 40 kicsit vesznek fel, de húszat el kellett utasítani, mert nincs elég férőhely. Az iskolában felmenő rendszerben a 25-26 fős osztályok felváltják a korábbi 14-15 fős csoportokat. A faluban kertvárosi hangulat érezhető, illetve egy jó közösség erősödik. Ugyanakkor az is igaz – tette hozzá a polgármester –, hogy mintegy 1600-an külterületen élnek. Közülük nem kevesen vannak azok, akik nagyon szegények és rászorulnak a segítségre.

Veszelka Mihály, Városföld polgármestere nem csodálkozik azon, hogy a települése jól szerepel a listán. Mint mondta, a helyi cégek sok embernek adnak munkát, illetve a becslése szerint naponta 600-700 ember is ingázhat Kecskemétre.

– Ha nincs útakadály, akkor a megyeszékhelyen vannak 5 perc alatt. A buszok gyakran járnak a két település között. A helyiadó-bevételek nagyon jók, az állam el is von mintegy 40-45 millió forintot emiatt a falutól. Gond viszont az, hogy elfogytak az önkormányzat telkei. Ezeket az 1150 négyzetméteres telkeket 2,7-2,8 millió forintért értékesítettük korábban. Ma magánkézben lévő üres porták vannak még, de azok ára 3,5-4 milliót kóstál. A faluban az új Mercedes-­gyár épülésével munkásszálló is épül – tudtuk meg a polgármestertől.

Az ezredforduló óta 235 új ingatlan épült Ballószögön
Fotó: Bús Csaba / Petőfi Népe

– Kecskemét szerepe kiemelkedő – mondta Gaál József, Kecskemét gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere. – Helvécia, Ballószög és Városföld a gyorsan fejlődő Kecskeméti járás része. Nagyon sokan a környékbeli falvakból járnak dolgozni. A megyeszékhely tudatos gazdaságpolitikája következtében erősödik első helyen az ipar, a kereskedelem és az agrárgazdaságra épülő élelmiszer-­termelés. A siker emellett a környék jó logisztikai fekvésének és az itt élő emberek szorgos munkájának köszönhető, amely sok generációra tekint vissza a város és a térség történelmében.

Helvécia áll a negyedik helyen

– A magas egy főre jutó nettó jövedelmek alakulásában a jó helyi cégek is fontos szerepet játszanak – nyilatkozta lapunknak Balogh Károly polgármester. – Az elmúlt 18 év alatt 30 százalékkal emelkedett a falu lakosainak száma. Ez részben a Kecskemétről történő kiköltözésnek köszönhető. A faluban jóval olcsóbbak az építési telkek, mint a megyeszékhelyen, amely tíz perc autózásra fekszik Helvéciától.

A falu elöljárója megjegyezte, hogy az önkormányzat jelenleg félszáz telket kínál megvételre a letelepülőknek. Az ezredforduló és 2016 között húsz százalékkal nőtt az új otthonok száma, 280 lakás épült a településen. Jelenleg is mintegy 20 épülőben van.

Bácskaiak a legszegényebbek

A statisztika szerint a bács­szőlősiek a legszegényebbek a megyében. Ott az egy főre jutó nettó jövedelem a 2016-os évben mindössze 354 ezer 696 forint volt. Azaz egy négytagú család 1 millió 418 ezer 784 forintot tudott magára költeni egy esztendő alatt. Ez pont egyharmada a ballószögi átlagnak. Hátulról a sorban a második Bácsszentgyörgy, a harmadik Csikéria, negyedik Kéleshalom, majd Mátételke következik a sorban. Ez utóbbi település 456 ezer 024 forinttal, több mint 100 ezer forinttal áll jobban, mint Bácsszőlős.

Egy lakosra jutó összes nettó jövedelem 2016-ban (Ft)

Település

Összeg

Ballószög

1.069.011

Városföld

1.054.660

Kecskemét

1.030.588

Helvécia

1.019.020

Deszk

955.023

Szeged

924.399

Békéscsaba

918.138

Gyula

874.290

Harta

874.290

Apostag

860.779

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában