4 órája
Cser Györgyi viseletkészítő ruháit próbálhatták fel a tassi diákok – galériával, videóval
Izgalmas kiállítás nyílt a tassi faluházban. Cser Györgyi viseletkészítő ruháiban nemcsak gyönyörködni lehet, hanem fel is próbálhatták azokat az általános iskolások.
A korábban textilkereskedőként tevékenykedő Cser Györgyinek hamar az érdeklődési körébe kerültek a népi viseletek. A Hagyományok Háza által szervezett Népi kismesterségek tanfolyamot elvégezve oklevelet szerzett és elsajátította a különböző népi eszközök, használati tárgyak készítését, valamint a rég feledésbe merült eljárásokat. Tagja a Dél-Budai térség legaktívabb népi tárgykultúrával foglalkozó szervezetének az Iharos Egyesületnek. Később Cser Györgyi viseletkészítő képzést is elvégezte.
Sok tájegység ruháit dolgozta már fel Cser Györgyi viseletkészítő
Számos egyéni megrendelésre készít öltözeteket, de sorra megkeresik a különböző néptánccsoportok belföldről és külföldről egyaránt. Tárgyalkotó munkája azért jelentős, mert alkotásait komoly kutatómunka előzi meg. Szívesen gyűjt idős emberektől, hagyatékokból, vagy akár múzeumból. Apró részleteiben is hűen adja vissza az adott tájegység népviseletét. Számos tájegység viseletét dolgozta már föl a Dél-Alföldtől, Kalotaszegtől, Mezőségtől, Szatmártól Gömörön át a Mezőföldig. Neves viseletkészítő mestere az erdélyi Nagy Székely Katalin volt. Györgyi viseletkészítő tudását szakmai konferenciákon, a Hagyományok Háza viseletkészítő képzésein is bővíti, így tartva kapcsolatot a kollégáival. Munkáit számos kiállításon sikerrel mutatta már meg a nagyközönségnek.
Védjeggyel ellátott viseletek
– Kedvenc kutatási területem a már feledésbe merült és csak töredékeiben felelhető viseletek megtalálása és azokból az egykori viselet rekonstruálása. Ilyen sikeres rekonstrukció volt a Márianosztrai különleges menyasszonyi viselet. Viszonylag hamar, a viseletelhagyó dömsödiek viseletét is sikerült fénykép-töredékek és a még megtalálható adatközlők segítségével újraalkotnom, amit meg is lehet tekinteni a mostani kiállításon. A dömsödi viseleteim védjeggyel ellátott hagyományos népművészeti remek, zsűriszámot kaptak. Ahhoz, hogy igazán hiteles ruhái legyenek, fontos a még elérhető beszerzési források ismerete, ezért szerte a Kárpát-medencéből szerzem be a különböző textileket, kiegészítőket és díszítő elemeket – vallott magáról szakmai önéletrajzában a dömsödi viseletkészítő.
Népviseleti kiállítás Tasson
Fotók: Gulyás SándorCser Györgyit 2019-ben viseleteivel beválasztották Érden a helyi értékek, az úgynevezett Érdikum gyűjteménybe. Az Érdikumnak azóta is aktív tagja. A szakmai tapasztalatok és elismerések birtokában különböző tanfolyamokat, bemutatókat és foglalkozásokat szervezett, vagy azoknak részese volt. Részt vett a Tárnoki Hajtóka Egyesület által szervezett Asszonyműhely első programjának kidolgozásában és a foglakozások lebonyolításában. Ennek keretében a hagyományos asszonyi munkák – különösen az év során előforduló ünnepkörökhöz kapcsolódó – bemutatása és oktatása került sorra. Györgyi és férje aktív fellépő tagjai voltak a Hajtóka Egyesület tánccsoportjának.
Györgyi örömmel és lelkesedéssel végzi értékőrző tevékenységét, gyönyörű egyéni és akár csoportos fellépő viseletek kerülnek ki a keze alól. A tassi kiállításon a az érdeklődőknek lehetősége nyílt az erre a célra kihelyezett viseletek felpróbálására, amivel éltek a Tassi Földváry Gábor Magyar-Német Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola tanulói is.
Ápolják a hagyományokat
Cser Györgyi férjével Kopor Tihamérral hagyományőrző, átadó munkát végez. Létrehozták a Dömsödi Kármentő Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet. Egy lelkes csapattal nyári táborokat tartanak. Már negyedik éve rendezik meg a Népviselet napját, mára már az egész falut megmozgató eseménnyé vált.