2024.11.11. 14:29
Öt település népdalkórusai léptek fel a szabadszállási találkozón – galériával, videóval
Huszonharmadik alkalommal rendezték meg a dr. Kálmán Lajos népzenei találkozót Szabadszálláson. A helyi Kiskun Népdalkör meghívásának idén az ágasegyházi Boróka Népdalkör és a bugaci Kálmán Lajos Népdalkör, a kunszentmiklósi Szappanos Lukács Népdalkör és a bócsai Boróka Citerazenakar tett eleget. A vendégelőadókon kívül színpadra lépett a helyi Dóry József Nótakör és Citerazenekar is.
Az idei népzenei találkozón elsőként a házigazda Kiskun Népdalkör dr. Kálmán Lajos gyűjtéséből szabadszállási és környéki dalokat adott elő. A kunszentmiklósi Szappanos Lukács Népdalkör dunántúli betyár, valamint katonadalokból válogatott. Szólót énekelt Gál Tamás. Az ágasegyházi Boróka Népdalkör tolmácsolásában palócföldi, valamint egy kalocsai összeállítást hallgathatott meg a közönség. A bugaci Kálmán Lajos Népdalkör a Kecskemét környéki népdalkincsből válogatott. a bócsai Boróka Citerazenekar pedig egyebek mellett gömöri népdalcsokrot adott elő. A helyi Dóry József Nótakör és Citerazenekar tagjai egy öt dalból álló csokrot hoztak a találkozóra.
A színpadi produkciókat követően az önkormányzat, a család képviseletében dr. Kálmán Flóra és dr. Koncz- Kálmán Zsuzsanna, a néprajzkutató lányai, illetve a népdalkörök tagjai helyezték el a megemlékezés virágait dr. Kálmán Lajos szülőházánál.
Népzenei találkozó Szabadszálláson
Fotók: Gulyás SándorA népzenei találkozó házigazdájának több évtizedes múltja van
Az együttes az 1970-es évek elején alakult, Kiskun Kórus néven. Alapítója dr. Kálmán Lajos népzenekutató, Szabadszállás szülötte. Az együttes vezetését néhány év múlva Kovács Imréné szólóénekes vette át, ettől kezdve Kiskun Népdalkör néven működnek. Az évek során rendszeresen énekeltek az ország számos településén, különféle rendezvényeken. Testvérvárosunk, Schönenberg-Kübelberg tófesztiválján is szerepeltek. Jó kapcsolatokat ápolnak a környező települések népdalköreivel, szívesen vesznek részt rendezvényeiken. Az Országos Népzenei Minősítőkön több alkalommal ezüst és arany minősítést szereztek. A Kiskun Népdalkör 2008-ban elnyerte a Szabadszállás Város Kultúrájáért kitüntető címet. Kovács Imréné az együttes művészeti vezetője, Szabadszállás díszpolgára, 2024-ben Bács-Kiskun Vármegye Közösségfejlesztéséért kitüntetésben részesült.