2024.11.11. 16:45
Katona József üzenete a ma emberének is érvényes – galériával, videóval
223 éve született Katona József kecskeméti drámaíró, akire hétfőn emlékeztek meg Kecskeméten. Katona József szülőföldről, családról és a másik elfogadásáról szóló üzenete a ma embere számára is érvényes.
Születésének 233. évfordulóján emlékeztek Katona József drámaíróra hétfőn Kecskeméten, a Katona József Emlékházban. Székelyné Kőrösi Ilona muzeológus-etnográfus köszöntőjében elmondta: a nagy kecskeméti drámaíró élete és munkássága része Kecskemét történetének és értékeinek. Emlékeztetett arra, hogy a Katona-emlékhelyek közül talán a legfontosabb a ház, ahol született. Hangsúlyozta, hogy Katonának a ma embere számára is üzenete van: születésétől haláláig a város a legfontosabb dolgok közé tartozott számára. Az író számára a szülőház és a család központi jelentőségű volt, ő volt, aki átvette a családfenntartó szerepet. Katonát történetíróként is számon tartjuk. A környékbeli pusztatemplomok keltették fel az érdeklődését, és arra is kíváncsi volt, hogy kik és hogyan éltek a pusztai területeken. Katonát a vallási tolerancia jellemezte, a más vallásúak elfogadása.
Bán János alpolgármester kiemelte: Katona történetírói munkásságának egyik fontos üzenete, hogy aki itt élt, és aki ma is itt él, sokkal erősebben kötődött és kötődik a városhoz és egymáshoz annál, mint ami látszólag elválaszt.
A Katona-házban Pintérné Major Éva olvasta fel Pintér Lajos József Attila-díjas költő Katona József-medalion című versét, majd Pintér Lajos emlékezett egy írásában a drámaíróra.
Katona József születésének évfordulójára emlékeztek Kecskeméten
Fotók: Bús CsabaMiként lehet aktuális üzenete Katona József műveinek?
Ezt követően a Katona József-szobornál folytatódott a megemlékezés, ahol Kriskó János, a közelmúltban Katona József-díjjal kitüntetett televíziós kulturális újságíró emlékező beszédében arra kereste a választ, hogy miként lehet aktuális üzenete Katona műveinek a ma embere számára. Kiemelte, hogy nem szentségtörés hozzáértő módon hozzányúlni klasszikusainkhoz, ha a végeredmény a megértés és az érzelmi alapú befogadás lehet egy, a tőlünk nagyon eltérően gondolkodó és kommunikáló generáció részéről.
– Katona élete és műve pedig nyilvánvalóan érdemes rá, hogy 233 évvel a születése után is úgy ünnepeljük, mint aki hosszú távra meghatározó útravalót hagyott ránk, amit megkerülhetetlen feladatunk továbbadni az utánunk jövőknek – szögezte le Kriskó János.
Az eseményen közreműködött Kovács Lujza, a Kecskeméti Katona József Gimnázium tanulója. A jelenlévők, az önkormányzat, hivatalos és civil szervezetek képviselői elhelyezték az emlékezés koszorúit és virágait a Katona-szobor lábánál.