Bács-Kiskun

2024.11.02. 13:50

Halottak napján a fájdalmas érzéseket pozitív emlékekkel oldhatjuk fel – galériával

A halottak napján a szimbolikus cselekedetek – mint a gyertyagyújtás, a sírok látogatása és a közösségi imádságok – mély pszichológiai jelentőséggel bírnak – mondja dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus, aki a közmédiának arról beszélt, miért fontos az emlékezés rítusa és hogyan segít a gyász feldolgozásában a közös megemlékezés. Mindenszentek és halottak napja alkalmából sokan felkeresik szeretteik sírját, Bács-Kiskunban is ezrek látogatnak ki ezekben a napokban a temetőkbe, ahol sötétedés után gyertyafénybe borulnak a nyughelyek.

Pozsgai Ákos

November 2. a halottak napja a keresztény világban. A nap fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé. A november 2-i halottak napja X. század végi eredetű: Szent Odilo clunyi apát 998-ban vezette be emléknapként az apátság alá tartozó bencés házakban. Hamarosan a renden kívül is megülték, és a 14. század elejétől a katolikus egyház egésze átvette. A megemlékezés a halottakról, elhunyt szeretteinkről, az értük való közbenjárás a purgatórium (tisztítóhely) katolikus hittételén alapul. 

halottak napja, megemlékezés, gyász
Mindenszentek és halottak napja alkalmából sokan felkeresik szeretteik sírját
Fotó: Pozsgai Ákos

A halottak napja közösségi jellege enyhítheti a gyászt

Elhunyt szeretteink nyughelyének felkeresése lehetővé teszi számunkra, hogy a fájdalmas érzéseket pozitív emlékekkel oldjuk fel. „A magyar keresztény kultúra által ez is belénk van ivódva, hogy időzőjelesen ilyenkor meg kell emlékezni a szerettünkről, egyszerűen így szocializálódunk, hogy itt, ezen a napon az ember tiszteletét teszi a temetőben. Az ehhez kapcsolódó rituálék segítségével gyakoroljuk ezt a megállást, az emlékezést, és ezeken keresztül úgymond kifejezzük a szeretetünket” – mondta a közmédiának Makai Gábor, aki kiemelte, hogy nem a temetőbe járás a lényeg, legalábbis pszichológiai értelemben nem, hanem egyszerűen az emlékezés.

A klinikai szakpszichológus hozzátette: a gyászt előhívó érzések, bár nyomasztónak tűnhetnek, valójában természetes folyamat részei, és elősegítik a megkönnyebbülést. Ez a visszahúzódás és befelé fordulás egyfajta lélekmegtisztulás is, amely hozzájárul a gyász feldolgozásához. Az ünnep közösségi jellege, vagy az, hogy látjuk mások hasonló megemlékezését, szintén enyhítheti a veszteség okozta magányérzetet, és az összetartozás élményét erősítheti.

Kiskunhalason eddig komolyabb atrocitás nem történt a temetőknél

Bács-Kiskun vármegye temetőit is sok ezren keresik fel ezekben a napokban, a legtöbb helyen hosszabbított nyitvatartás van a sírkertekben. Rendőrök, polgárőrök, városőrök járőröznek a temetőkben és a környékén, és a tűzoltók, valamint a mentők is fokozott készenlétben vannak ilyenkor. Kiskunhalason az alsóvárosi római katolikus temetőben és az Új református temetőben a Kiskunhalasi Városőrség és Polgárőr Egyesület polgárőrei, a KSZC Dékáni Árpád Technikum ifjú polgárőreivel kiegészítve ügyelnek a rendre. 

Vezetőjük, Hurtony Zsolt elmondta, hogy eddig nyugodtan telt a megemlékezés, csak kisebb tűzesetnél kellett beavatkozni, amikor a mécses mellett meggyulladtak a műanyag díszek, illetve az avar, komolyabb közbelépésre azonban nem volt szükség. A polgárőrök segítenek a temetők környéki parkolásban és a gyalogos forgalom biztosításában is. A katolikus temetőben egy nyugdíjas pedagógus hölgy esett el, a közelben lévők azonnal a segítségére siettek, szerencsére nem történt nagyobb baj, rosszul lépett, ezért billent ki az egyensúlyából. Felsegítették, a kezébe adták a táskáját, majd taxit hívtak a hölgynek, amivel biztonságban hazajutott. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában