8 órája
Lassú gyilkos az elhanyagolt cukorbetegség, odafigyeléssel elkerülheted a végzetes szövődményeket
A cukorbetegséget a világ halálozásának legnagyobb részét adó betegségek közé sorolják. A szívbetegségek, a daganatos betegségek és a tüdőbetegség mellett az emberiség négy fő közellensége között tartják számon. A cukorbetegség világnapja apropóján a Kiskunfélegyházi Egészségfejlesztési Iroda vezetőjével, Tóth Katalinnal beszélgettünk a megelőzés és a kezelés lehetőségeiről.
Az Egyesült nemzetek Szervezete 2006. decemberében született határozatai között hivatalosan is a diabétesz világnapjává jegyezte be november 14-ét. A dátumot az inzulin társfelfedezője, Frederick Bauting születésének évfordulója okán jelölték ki. A cukorbetegség végzetes kimenetelének az inzulin felfedezése vetett véget 1921-ben. Friederick Bauting megosztva Nobel-díjat kapott 32 évesen százmilliókat megmentő kutatási eredményéért.
A világnap lehetőséget nyújt arra, hogy felhívjuk a figyelmet a diabéteszre, amely minden tizedik embert érintő globális közegészségügyi probléma, valamint arra, hogy mit kell tennünk a betegség jobb megelőzése, diagnosztizálása és kezelése érdekében.
A világnap szimbólumául a kék kört választották, mely a betegség globális jellegére és az érintett közösség egységére utal. A figyelem felhívása érdekében kampány indult annak érdekében, hogy minél több emlékmű és épület kerüljön kék színben megvilágításra a diabétesz világnap alkalmából világszerte.
A cukorbetegségnek két típusa van
A diabetes mellitus (diabétesz, cukorbetegség, cukorbaj) egy szénhidrát-anyagcsere zavarral járó krónikus betegség. Megkülönböztetjük az 1-es típusú, inzulinfüggő cukorbetegséget, amely autoimmun betegség, és a 2-es típusú cukorbetegséget, amely alapvetően az életmódunktól függően alakul ki.
Az 1-es típusú cukorbetegségre általában könnyen felismerhető tünetek utalnak. Gyerekek esetében akár pár nap vagy hét leforgása alatt leállhat a hasnyálmirigy inzulintermelése, viszont fiatal felnőttnél ez a folyamat eltarthat pár hónapig. Általában megnövekszik a vizelet mennyisége, ezzel párhuzamosan szomjúságérzet és szájszárazság jelentkezik. A beteg testsúlya csökkenhet, míg jelentős éhségérzet jelentkezik mellette. Könnyen elfárad, levert, fizikai teljesítménye romlik.
A 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben kevésbé jellegzetes tünetekkel jár. Akár éveken keresztül rejtve fennállhat a diabétesz, és roncsolhatja a beteg szervezetét. Legtöbbször valamilyen már kialakult szövődmény miatt diagnosztizálják a betegséget. Kialakulásában jelentős szerepe van a mozgásszegény életmódnak, elhízásnak, stressznek, melyek ellen tudatosan tehetünk.
A cukorbetegség komoly kockázati tényezőt jelent
A diabétesz velejárójaként a magas vércukorszint megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának és a vese elégtelen működésének a veszélyét. A diabétesz jelentősen felgyorsítja az erek elmeszesedésének folyamatát. Ennek hatására pedig kialakul az erek szűkülete, súlyos esetben pedig szívinfarktus vagy agyvérzés is kialakulhat.
A cukorbetegek látása is veszélybe kerül, ha éveken, évtizedeken át magas a vércukorszint. A diabétesz a szemet is megtámadja, és rontja a látást. Az idegek érzékelésének zavara a neuropátia is kialakul a cukorbetegek 60-70 százalékánál. Ez pedig azt jelenti, hogy az idegek érzékelésének romlásával egyszerűen nem érzi a fájdalmat. Márpedig az ellen a fájdalom ellen nem tudunk védekezni, amit nem is érzünk. Az idegek nem továbbítják az agyba a sejtek fájdalomüzeneteit.
Emellett pedig az alsó végtagon futó erek falára nehezedő nagy nyomás, valamint az artériás és vénás keringés évtizedek alatt kialakuló problémája miatt a láb fekélyesedésének kockázata is fenyegető veszélyt jelent a cukorbetegekre. A diabétesz egyik nagy problémája az, hogy a vércukor magas szintjénél a seb gyógyulásának hajlama is jelentősen romlik. Nemcsak könnyebben sebesedik a fekélyes láb, hanem sokkal nehezebben is gyógyul a seb.
Beszédesen elborzasztó adat, hogy az amputációk 70 százaléka a cukorbetegségre vezethető vissza. Itt pedig elsősorban az alsó végtag amputációja a kiemelkedő gyakoriságú.
Nagy az egyén felelőssége
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulása megelőzhető, a lehetőségek között szerepel a rendszeres testmozgás minden életkorban (gyaloglás, nordic walking stb.), a testsúly optimális szinten tartása, megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék elfogyasztása. Már a méhen belüli élet során is érhetik a magzatot káros hatások, melyek a későbbiekben cukorbetegséghez vezethetnek. Az anyai felelősség már ekkor elkezdődik, és folyamatosan jelen van a gyermek étkezési szokásainak kialakításával, a példamutató magatartással, a rendszeres családi körben mozgással eltöltött idő emelésével és a tudatos vásárlási szokások kialakításával.
Fontos, hogy az étkezéskor ne csak, és elsősorban az élvezet vagy a jutalmazás vezéreljen bennünket, hanem törekedjünk megadni a szervezetünk számára legszükségesebbet a legjobb minőségben. Amikor eljutunk ide, akkor csökkenni fog a cukorbetegek száma is.
A Kiskunfélegyházi Egészségfejlesztési Iroda programjai között kezdetektől nagy hangsúlyt kap a legfiatalabb korosztály ismereteinek bővítése, szokásainak befolyásolása a táplálkozás terén is. A gyerekek nagyon fogékonyak, kíváncsiak ezért velük játékosan nagyon messzire tudunk eljutni. Az okostányért remekül megtöltik és zöldséghasábokat, gyümölcsöket szívesen elfogyasztják. Az egészségnevelés következetes, összehangolt munka az intézmények és a családok között.
A felnőttek esetében előadásokkal, dietetikai tanácsadással, receptekkel vagy a négy végtagos vérnyomásméréssel tudunk segíteni. Mozgásos programjainkkal segítünk kiválasztani az egyén számára legalkalmasabb mozgásformát. Az időben történő felismerés, a tabuképzés megelőzése, az ismeretek bővítése a célunk – sorolta Tóth Katalin.