Hagyomány

2024.08.17. 06:50

Baján sütötték meg Bács-Kiskun kenyerét – galériával, videóval

Bács-Kiskun Vármegye kenyere Baján készült el pénteken délután. Harmadik alkalommal sütötték meg a malmok kenyerét, mely a környékbeli malmok összeöntött lisztjeiből készült. A kenyérkészítés folyamataiba a vendégek is bepillantást kaptak. Megismerkedhettek a hagyományos kenyérkészítés fortélyaival.

Márton Anna

Mindennapi kenyerünk címmel rendezték meg az immár hagyományos eseményt a Halászati Skanzenben.

Schindler Mátyás, kenyérszentelés, Baja
Schindler Mátyás plébános szentelte meg az új kenyeret.
Fotó: Márton Anna

Szőts Mónika, a Bajai Hajómalom Egyesület elnöke köszöntötte a jelenlévőket, hangsúlyozta: öt éve áll a Bajai Hajómalom a Dunán emléket állítva a hajdan itt dolgozó több száz vízimolnárnak melyek a kenyérgabonát, elsősorban a búza őrlését, feldolgozását hivatottak elvégezni a hétköznapokban. Hajómalmunk látványőrlésekkel igyekszik bemutatni a vízimolnárok néhány száz évvel ezelőtti tevékenységüket. Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma, mondja legismertebb imádságunk. A kenyér alapvető táplálékunk, a termékenység, a bőség szimbóluma. Elődeink életében elképzelhetetlenek voltak nélküle a hétköznapok. Legértékesebb alapanyaga a búza. A búza az életet, a kenyér Isten áldását jelenti. Elkészítését számos népszokás rituálé hiedelem övezte, tisztelete a keresztény kultúrában is igen mélyen gyökerezik. Fontosságának bizonyítékául az évszázadok során számtalan szólásmondás született a kenyér kapcsán. Mindebből ízelítőt kívánunk ma adni itt a Halászati Skanzen területén, illetve a Hajómalomban – fogalmazott Szőts Mónika.

Nyirati Klára polgármester is köszöntötte a vendégeket, kiemelte a közös sütés, a munka és az emberi kapcsolatok fontosságát.

Vedelek Norbert, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat elnöke lapunknak kiemelte a rendezvény közösségkovácsoló szerepét.

– 2019-ben kezdődött ez a rendezvénysorozat. Akkor is célunk volt az, hogy a megye településeit összekössük, hogy Bács-Kiskun Vármegye identitását erősítsük. A programban a településektől felajánlásként gabonát kapunk, amit a Vármegyei Önkormányzat őröltet. Idén négy malom volt a segítségünkre: Izsák, Felsőszentiváni Szélmalom, a Bajai Hajómalom és Mohács. A Bajai Hajómalomban megőröltettük a rendelkezésre álló alapanyagot és a lisztet összeöntöttük, ebből készül a vármegye kenyere. A dagasztás is közös munkával zajlik. Úgy gondolom, hogy nagyon szimbolikus eseménysor, hiszen összetartozásunkat tudjuk ezzel kifejezni, illetve a hagyományőrzés szempontjából egy kiemelkedően fontos mozzanat – fogalmazott Vedelek Norbert elnök.

A rendezvénynek két zászlója van, egy emlék- és egy vándorzászló. A zászlóátadás is megtörtént. Tavaly Kiskőrösön került sor a rendezvényre, a város képviseletében átadták a zászlót Nyirati Klára polgármesternek. 

Ebben az évben 45 településtől kapott gabonát, alapanyagot a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat, a települések szalagjai is felkerültek a zászlókra.

Bács-Kiskun vármegye kenyerét közel háromórás sütés után vették ki a kemencéből, majd egy kis várakozási idő után Schindler Mátyás atya megszentelte. Végül felszeletelték és megkínálták a jelenlévőket. A frissen sült zsíros kenyér hagymával, a lekváros kenyér rendkívül ízletes volt, az illata pedig fenséges.

 


 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában