2023.09.14. 16:07
Hét év alatt összesen 100 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott Bács-Kiskun
Év végével zárul a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program. A TOP rövidítéssel jelölt pályázatok hét év alatt mintegy 100 milliárd forintnyi fejlesztést eredményeztek Bács-Kiskun települései számára.
Fotó: baon.hu / archív-felvétel
Terület- és Településfejlesztési Operatív Program révén Bács-Kiskun vármegye 119 településen eddig összesen csaknem 800 projekt valósult meg.
A vármegyék összevetésében nálunk hívták le a legnagyobb arányban a rendelkezésre álló összeget, ami a hét év alatt összesen 100 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást jelentett.
A programnak köszönhetően többek között fejlődött a turizmus, a közlekedési hálózat, újabb ipari parkok, óvodák, bölcsődék, egészségügyi intézmények épültek, energetikai- és környezetvédelmi és településfejlesztési projektek valósultak meg.
Például több mint 6,5 milliárd forint jutott a fenntartható turizmus fejlesztésére: ezen belül kerékpárút-építésre, fürdőhelyek fejlesztésére, új turisztikai attrakciók létesítésére, valamint a meglévők felújítására. Ezek közül talán a legnagyobb beruházás a bugaci Aranymonostor és Látogatóközpont turisztikai fejlesztése de épült még például Hajóson a borturisztikai látogatóközpont, Szankon Kiskun Emlékhely, Felsőszentivánon pedig működő szélmalom.
Több mint 10 milliárd forintból valósult meg csaknem 40 iparterületi beruházás többek között Bácsalmáson, Mélykúton, Kalocsán.
Helyi gazdaságfejlesztési projektekre is több száz millió forint jutott, például a piac fejlesztésére Dusnokon, Helvécián, Ladánybenén, vagy agrárlogisztikai központ létrehozására Jánoshalmán és Szankon.
Emellett vállalkozóvá válási támogatás, bértámogatás is segítette a foglalkoztatást és a gazdaság fejlődését a térségben. A családok számára nagy segítséget jelentett, hogy több mint ötven bölcsőde épült – például Akasztón, Ballószögön, Bátyán – és számos óvodát felújítottak – úgy mint Balotaszálláson, Érsekhalmán, Géderlakon és Öregcsertőn. Egészségügyi és szociális intézmények sora is megújulhatott az elmúlt években. Több mint 8 milliárd forint jutott városi terek fejlesztésére – többek között Kiskunmajsán és Kiskunfélegyházán. Sok, szám szerint 90 településen pedig a csapadékvíz-elvezető rendszerek kiépítését oldották meg a program támogatási összegéből.
Az önkormányzatok a közlekedés fejlesztésére is több milliárd forintot költhettek, így épültek és újultak meg kerékpárutak, buszmegállók, járdák, helyi utak. Fontos szempont volt az energiahatékonyság növelése is, ezért 40 önkormányzat végzett épületein ilyen jellegű korszerűsítést. Az épített örökségbe való befektetés mellett a projektek egy része a közösségépítést, illetve a helyi és a vármegyei identitás erősítését szolgálta. Így született meg például a Meseföld című mesekönyv, a Kecskeméti Rajzfilmstúdió gondozásában megalkotott Gólyacsősz című animációs film.
Bár a TOP lezárul, idén elindult a TOP Plusz program, amelyben – hasonló elvek mentén – 2029-ig több mint 100 milliárd forintnyi fejlesztési támogatás érkezik Bács Kiskunba, lehetőséget biztosítva ezzel településeink fejlődésére és szépülésére.