2022.01.07. 16:04
A Rímhányó emlékére születtek a versek
Az Anyanyelvápolók Szövetsége verspályázatot hirdetett a közelmúltban Romhányi József születésének 100. évfordulójának emlékére.
Balog Lajos második helyezést ért el
Az országos versenyen második helyezést ért el Balog Lajos, kiskunhalasi angol-magyar szakos tanár. A sziporkázó tehetségű Romhányi József (1921–1983) író-költő már életében megkapta a „Romhányi, a rímhányó” jelzőt. Mindmáig töretlen népszerűségét bizonyítja, hogy az emlékére meghirdetett verspályázatra huszonegy pályázó, hatvankilenc verset küldött.
Balog Lajos, a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Katolikus Gimnázium és Technikum, azaz népszerű nevén a „Teko” tanára, négy versét is elküldte a versenyre.
Az Aranysakálsikoly, Kedvetlen kedvencek, Halsirám és a Kecskerímek című versek elnyerték az olvasók tetszését, hiszen a második legtöbb szavazatot kapták a pályázaton.
A kiskunmajsai származású Balog Lajos régi nyelvőr, aki évtizedek óta tallózza és feljegyzi a lapokban megjelenő „sajtóHubákat” is. Három éve az Anyanyelvápolók Szövetsége anyanyelvi pályázatán harmadik helyezést ért el a diáknyelvről írt pályaművével. A legjobb munkákból összeállított kötetben az általa gyűjtött szavakat is felhasználták.
– Verset írni különben már igen korán kezdtem: nyolcéves koromból maradt fönn az első. Alkalmi költeményekkel mindig is szórakoztattam a környezetemet: középiskolában például nőnapi verset is írtam magyartanárnőmnek; az én „csasztuskáimat” is előadtuk osztálytársaimmal a szerenádon; később vált szokásommá, hogy a különböző táborokat, kirándulásokat versben örökítettem meg. Írtam persze komoly verseket is. A legtöbbet főiskolás koromban, rengeteg szerelmes verset: azt mondják, minden szerelmes költő – mesélte a jó kedélyű szerző, aki hozzátette: részsikereket valójában a humoros rímeivel ért el.
– Hangzott el anyagom az I. és a III. Humorfesztivál elődöntőjében. Ezekből jelent meg az Édes Anyanyelvünk 1994. októberi számában a Nyelvi humor, remek rímek című összeállítás. Ilyen előzmények után nem csoda, hogy a mostani pályázat megjelenésekor úgy éreztem, hogy ezt nekem találták ki – fogalmazott Balog Lajos, akinek sikeréhez gratulált Juhász Judit, az Anyanyelvápolók Szövetsége elnöke.