bács-kiskun

2021.09.30. 11:01

Őszi nagytakarítás – így lesz hatékony és gyors!

Ön tudta, hogy nem csupán tavaszi, de őszi nagytakarítás is létezik? Persze nem évszakhoz kötött, hogy az ember alaposan kipucolja a lakást, mégis, talán több motivációnk van a néven nevezett takarítások idejében. Lássuk, hogyan tudunk eredményesek és időtakarékosak lenni!

Morva Daniella

Forrás: shutterstock

Fotó: Shutterstock

Akármennyire is szeretnénk elkerülni, takarítás nélkül nem létezhetünk. Azt azonban befolyásolhatjuk, mennyi időnkbe és energiánkba kerül majd ez a kellemetlen, kötelező program. Összegyűjtöttünk néhány hasznos és fontos infót, amelyekkel könnyebb és gyorsabb lesz az őszi nagytakarítás!

Hasznos tippek a kezdetekhez

Gondolkodjon előre: írjon listát, építsen fel egy logikus rendszert, gondolja végig, melyik helyiségben mit szeretne elvégezni! Találjon ki egy hatékony tematikát: haladhat például helyiségről helyiségre, de akár témakörök szerint is.

A pipálható lista például tökéletes megoldás, hiszen egyrészt sikerélménye van, ha elvégzett egy teendőt, másrészt pontosan látja, mennyi van még hátra!

Ha helyiségenként halad, különösebb taktikára nincs szükség, csupán a sorrendiségre kell figyelnie, továbbá érdemes a fürdőszobát a végére hagyni, hiszen vízre és az ott tárolt tisztítószerekre az egész folyamat során szükség lesz! Fontos, hogy az egyes elemek takarítása során figyeljen a megfelelő sorrendre, hogy ne dolgozzon feleslegesen: mindig fentről lefele, bentről kifele haladjon, azaz kezdjen mindig a legfelső polcokkal és csempékkel, illetve a saroktól haladjon az ajtó felé, továbbá egyszerre csak egy szobára koncentráljon, ne rohangáljon egyikből a másikba! Ha tematika szerint halad, célszerű az időigényes, ugyanakkor magától lezajló folyamatokkal kezdeni, mint például a függönymosás, hiszen eközben koncentrálhat a többi teendődre! Mint mindig, itt is igaz, hogy érdemes a legutálatosabb feladatokkal kezdeni, hiszen miután azokkal végzett, már csak a könnyedebb része marad hátra, amelyeket órákkal később, egy picivel fáradtabban is elvégezhet!

Nagyon fontos, hogy minden szükséges holmi és takarítószer kéznél legyen. Szedje össze, mire lesz szüksége, és ami esetleg nincs otthon, szerezze be, még mielőtt nekikezdene!

Ha minden megvan, kezdheti is! Ám hogy elviselhetőbb, akár még élvezhető is legyen a takarítás, kapcsoljon zenét és gyújtson illatgyertyát! Higgye el, jóval gyorsabban telik majd az idő!

A legfontosabb kellékek

A takarítás elmaradhatatlan kellékei többek között a felmosórongy és a hozzá tartozó vödör, a száraz és vizes törlőrongy, porszívó, seprű és lapát, szemeteszsák, szivacs és dörzsi, gumikesztyű, továbbá a klasszikus takarítószerek, melyek tárháza kifogyhatatlan.

A leggyakoribb őszi takarítanivalók

Lakása válogatja, hol, mennyi idő alatt és milyen teendők halmozódnak fel két takarítás között, azonban akad néhány jellemző helyszín, bútor és tárgy, amelynek érdemes ősszel a körmére nézni. Ilyenek például a kilincsek, lámpabúrák, az ajtók és ablakok, kapcsolók, a tűzhely, a konyha- és fürdőszobaszekrény, a könyvespolcok, a spejz vagy kamra, a tükrök és képkeretek, a szekrények teteje, illetve a csempék.

Amivel megkönnyíti a dolgát

Elképzelhető, hogy már régóta tervezgeti, hogy átrendezi a konyhát vagy a nappalit, illetve máshová teszi a fürdőszobaszekrényt. Itt az ideje, hogy megtegye: talán a kigondolt hely sokkal jobb lesz, mint az előző. Az is lehet, hogy ezzel nagyobb és szellősebb lesz a hely, vagy egészen egyszerűen csak komfortosabbá válik az adott helyiség. Ne feledkezzen meg továbbá a kicsivel időigényesebb teendőkről sem, mint a könyvespolc átrendezése és szortírozása, a fürdőszobaszekrény kitakarítása, rendrakás a kamrában, illetve a gardróbcsere (ruhák szortírozása, téli ruhák előkészítése, nyáriak elpakolása, cipők, illetve táskák, valamint a felesleges kiegészítők, elhasználódott ruhák újrahasznosítása/felajánlása/kidobása).

Takarítás helyiségek szerint

Konyha

1. Kezdje azzal, hogy benéz a konyhaszekrénybe, és amire nincs szüksége, dobja ki vagy ajándékozza el! Ide tartoznak az edények és konyhai eszközök mellett az ételrendelésekből megmaradt műanyag evőeszközök, bulikiegészítők, illetve sörösüvegek is.

2. Nézze át a hűtőt és a kamrát, majd dobja ki a lejárt dolgokat, ezzel helyet is tud felszabadítani! A hűtőből pakoljon ki egy kis időre, így könnyedén ki tudja takarítani!

3. Jöhetnek az edények, amelyeket nagy valószínűséggel nem lehet tökéletesen tisztára varázsolni egy egyszerű mosogatással. A makacs foltokat szódabikarbónával, a vízköves poharakat ecettel, az elszíneződött műanyag edényeket pedig citromlével célszerű tisztítani, míg a rozsdás edényeket akár egy házilag elkészíthető csodaszerrel, burgonya és só keverékével is kezelheti. Ha végzett, rendszerezve helyezzen vissza mindent a helyére!

4. A pakolás után takarítsa ki a mikrót, a tűzhelyet, a kávéfőzőt, illetve a fűszertartókat, majd törölje le a pultot és a polcokat!

Nappali

1. Elsőként húzza el a helyükről a nagy méretű bútorokat, melyek alatt nagy valószínűséggel vastag porréteg hever. Takarítsa fel, majd tegye meg ugyanezt a szőnyegek alatt, végül pedig porszívózza ki a kanapét, mossa ki a párnákat és szedje le a sarkokból a pókhálókat!

2. A vendégségekből megmaradt étel- illetve italfoltok gyakran nem kerülnek eltakarításra azonnal, főleg akkor, ha az a szőnyeget is érinti. Találkozhat ugyanakkor pohárnyomokkal, kanapéra kifröccsent kecsappal, vagy borfolttal. Utóbbit talán nem egyszerű, vagy inkább lehetetlen eltüntetni, a nagytakarítás során mégis érdemes időt szakítani a próbálkozásra!

3. Ha a foltok eltűntek, tisztítsa meg a bútorokat, illetve a technikai eszközöket! Figyeljen oda a különösen érzékeny anyagokra, így például a bőrre. Előfordulhat, hogy ezekhez speciális szerek használatára lesz szükség!

4. Következhet a rendrakás és a selejtezés, majd az ablakmosás, portörlés, porszívózás és felmosás, végül pedig a dolgozószoba hasonló módon történő kitakarítása (ha van)!

5. A nappali nagy falat, így érdemes ezt követően egy kis szünetet tartani.

Fürdőszoba:

1. Kezdje a kozmetikai eszközök, flakonok, régóta nem használt vagy feltétlenül nem szükséges tárgyak kiselejtezésével, majd tisztítsa meg a csempéket (például ecettel)!

2. Ezt követően távolítsa el a vízkövet a zuhanykabinból, a kádból, a mosdókagylóból és a WC-ből! Erre tökéletes választás az ecet vagy az ammónia. A WC-re szánjon továbbá egy kis plusz időt és takarítsa meg kívül-belül!

3. Érdemes időt szentelni a mosógép kitakarításának; ezt szintén megteheti ecettel vagy mosószódával.

4. Bár talán ez a legportalanabb helyszín, hosszú idő alatt itt is porosodhatnak a keveset használt bútorok és tárgyak! Pakoljon le a polcokról, majd porolja le és törölgesse át őket, valamint a tükröket, és minden rajtuk található tárgyat!

5. Már csak egy alapos felmosás és ablakpucolás hiányzik, ezzel fejezze be a fürdőszobai teendőket!

Hálószoba:

1. Itt is szelektálásra lesz szükség, hiszen a gardróbszekrényben biztosan talál nem használt vagy elhasználódott ruhákat, amelyek kiselejtezésével helyet szabadíthat fel!

2. Ezt követően nagyjából ugyanaz következik, mint a nappaliban: pókhálótlanítás, portörlés, ablakpucolás.

3. Ha ezekkel megvan, takarítson, illetve mosson ki mindent, ami az ágyon és benne található, kezdve a huzatokkal, át a párnákon és az ágytakarón át, egészen a matracokig. Ilyenkor érdemes előszedni a hidegebb, téli ágyneműket is, amelyeket a takarítás végén fel is húzhat!

5. Utolsó teendője itt is a porszívózás, illetve felmosás.

+ 1 tipp

Ha nem bírja egyedül, kérjen segítséget! Akár a család többi tagjától, akár ismerősöktől, de nem szégyen szakszerű segítséget hívni sem! Ha valóban kevés idő áll rendelkezésére, és úgy látja, végeláthatatlan a teendők sora, válassza ezt a lehetőséget!

Fotók forrása: shutterstock.com

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában