2021.04.28. 11:25
Szemereyné: az egyetem alapítványi fenntartása óriási lehetőség
„A járvány után azok a városok tudnak előrelépni, és újraindítani a gazdaságot, amelyek meg tudnak újulni. Erre képes Kecskemét, hiszen nagyon komoly oktatási alapokkal rendelkezik” – mondta a Hír Tv Magyarország élőben című műsorában kedden este Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere.
Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere,
Fotó: Veres Viktor
A műsor elején szóba került Szemereyné Pataki Klaudia Facebook-bejegyzése, melyben azt írta, hogy Kecskemétnek „a jelenlegi kritikus helyzetben nem előválasztási kampányra, hanem nyugalomra és felelősségteljes politizálásra van szüksége”, ezért azt kérte az ellenzéki képviselőktől, hogy „függesszék fel pártpolitikai alapú csatározásaikat az előttünk álló időszakra”. Ezzel kapcsolatban a polgármester a műsorban kijelentette: nem ijedt meg a helyi ellenzéki jelöltektől, csak arra kívánta felhívni a figyelmüket, hogy még egy év van az országgyűlési választásig, és
„ne arra fókuszáljanak, hogy ki lesz majd a győztes és a befutó, hanem arra, ami a városban zajlik, az itteni feladatokra koncentráljanak, és segítsék a kecskeméti társadalmat”.
Több ezer munkahelyet sikerült megvédeni
A járvány kapcsán hangsúlyozta, voltak, aki elvesztették munkahelyüket, de legalább annyi munkahelyet létre is hoztak, az elmúlt évben nagyon sok beruházást jelentettek be Kecskeméten.
– A beruházások, legyen az nemzetközi, külföldi vagy hazai, magyar, kecskeméti fejlesztés mind megtalálták azt az új lehetőséget, amit a Covid-válság hozott magával, az új stratégiai irányokat, és ezzel megvédtünk több ezer kecskeméti munkahelyet – hangsúlyozta.
Szemereyné Pataki Klaudia szerint Kecskemétről az a kép alakult ki, hogy egy kompromisszum kész, nyitott, toleráns, befogadó város, és a nemzetközi piacon, amikor vizsgálják egy város előnyeit, hátrányait, fontos szempont a „politikai biztonság”, és hogy a fontos döntéseket közösen, együttműködve hozzák meg.
Óriási lehetőség az egyetemnek és a városnak
Keddi hír, hogy az Országgyűlés döntése értelmében augusztustól államiból alapítványi fenntartásba kerül számos felsőoktatási intézmény. A parlament 134 igen, 59 nem szavazattal fogadta el a Palkovics László innovációs és technológiai miniszter által benyújtott, a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló sarkalatos törvényt. Emellett az Országgyűlés – szintén a kormány kezdeményezésére – létrehozott 16 alapítványt is, ebből 11 felsőoktatási intézmény fenntartója lesz.
Mint ismert, a kecskeméti Neumann János Egyetem már egy éve alapítványi fenntartásban működik. A polgármester szerint ez egy óriási lehetőség az intézmény és a város szempontjából is.
– Az elmúlt tizenöt évben nagyon intenzív gazdasági fejlődésen ment keresztül a városunk. A következő lépés, hogy ezt tudja stabilizálni, tudja koncentrálni a térségünkben a járműiparhoz és gépiparhoz kötődő tudást, és ezt fejleszteni, beilleszteni a város életébe. A járvány után azok a városok tudnak előrelépni és újraindítani a gazdasági körforgást, amelyek meg tudnak újulni. Erre képes Kecskemét, hiszen nagyon komoly oktatási alapokkal rendelkezik, sokszínű, sokféle tudás van a városunkban – emelte ki Szemereyné Pataki Klaudia.
Elmondta, nagyon örül, hogy „sikerült egy új kapcsolati tőkét kialakítani a védelemipar területén”.
– A NATO-bázison dolgozó mérnökök segíthetik a csúcstechnológiának a továbbfejlesztését az alkalmazott tudományok területén, amire szükség van a hétköznapokban – fogalmazott.
Végül kitért arra is a polgármester, hogy az anyagtechnológia, a zöldipar, a megújuló energiák területén nagyon jó eredményei vannak a Neumann János Egyetemnek, ebbe kell újabb partnereket, újabb ipari szereplőket bevonni.
A teljes adást itt nézheti meg: