2021.01.16. 17:30
Hasznos tanácsok a nátha kezelésére
A nátha közönséges esetben néhány nap alatt kezelés nélkül is megszűnik, ám hajlamosító tényezők esetén súlyosabb szövődmények léphetnek fel.
Szezonja van a meghűlésnek ezekben a hetekben-hónapokban, érdemes figyelni egészségünkre
Forrás: shutterstock.com
Bár most a koronavírus-járvány foglalkoztat mindenkit, azért ne gondoljunk mindjárt a legrosszabbra, ha megfázásos tüneteket tapasztalunk. Mert ugye a náthának is most van a szezonja.
A meghűlés, más szóval nátha vagy megfázás, a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. Ilyenkor a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt jönnek létre a jellegzetes helyi és általános tünetek. Legfontosabb rizikófaktornak az immunrendszer legyengült állapotát tekintjük. Ezért is gyakori a meghűlés a téli hónapokban, amikor szervezetünk kevesebb vitaminhoz, napsütéshez, mozgáshoz jut. Hidegben gyakrabban alakul ki felső légúti fertőzés, mivel ilyenkor az immunrendszer gyengül, a hidegnek kitett területek vérellátása romlik. Hideg levegőn tartózkodás során az orrnyálkahártya vérellátása is romlik, hőmérséklete is csökken, ami kedvez a vírusok szaporodásának.
A vírusok elsősorban cseppfertőzéssel, köhögéssel, tüsszentéssel terjednek,
de nem elhanyagolható a kontaktúton való terjedés sem. Tenyerünkbe köhögve, tüsszentve egy kézfogás vagy a közös számítógép használata által, főként a higiénés szabályok betartásának figyelmen kívül hagyása esetén átadhatjuk a fertőzést. Ezért fontos a kézmosás, a számítógép munkafelületeinek tisztítása, és nem utolsósorban az, hogy zsebkendőbe köhögjünk, tüsszentsünk. A leggyakoribb meghűlést, megfázást okozó vírusok a rhinovírusok, az RSV (respiratory syncytial vírus), parainfluenza-vírusok, enterovírusok, adenovírusok. Látható, hogy milyen széles a paletta, ezért nem meglepő, hogy évente akár több alkalommal is ágynak dönthet a megfázás.
Közönséges esetben néhány nap, egy hét alatt a panaszok mérséklődnek, majd kezelés nélkül is megszűnnek. Jelentősége leginkább abban rejlik, hogy arra a néhány napra az életminőséget jelentősen rontja, illetve hajlamosító tényezők esetén szövődmények léphetnek fel. Ha a tünetek három napon belül nem enyhülnek, panaszai súlyosak és évente több mint háromszor jelentkezik megfázás, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
A nyugalmas, egyenletes hőmérsékletű otthoni környezet, ágynyugalom gyorsítja meg leginkább a gyógyulást.
Persze a tüneti szerek alkalmazása a legtöbb esetben nem nélkülözhető. Orrcsepp, torokfertőtlenítő készítmények, vitaminok, köptető használata a legáltalánosabban elterjedt kezelési mód. Jelentősebb a megfázás kockázata legyengült állapotú, idős, más alapbetegségben szenvedő egyéneknél, illetve kisgyermekek esetében. A meghűlés következtében az arra hajlamos betegeknél nem ritkán arcüreggyulladás, középfülgyulladás, tüdőgyulladás alakulhat ki.
Képünk illusztráció.