2020.11.23. 11:30
Kreatív életjobbító egyesület jött létre Kalocsán
Új egyesület jött létre Kalocsán, Octopus néven. Céljuk a kreatív életjobbítás. Eseményeket, rendezvényeket, tanácsadásokat szerveznének, amelyek hozzájárulnak az egyének és szélesebb körben a közösség életminőségének, gondolkodásának, tudatosságának a javulásához.
Bagó István (balra) és Zsáki Viktor alapítók
Forrás: Petőfi Népe
Fotó: Gábor János
Octopus néven jött létre Kalocsa legújabb civil szervezete, amelynek megalakulását a napokban jelentették be a közösségi médiában. Az alapításról szóló közleményben leszögezték: kizárólag a fiatal korosztályok „kreatív életjobbítására” jöttek létre, és már most „írásba adják, hogy soha nem lesz belőlük jelölőszervezet”, magyarán politikai, sőt, vallási értelemben is semlegesek fognak maradni.
Zsáki Viktor, az egyik alapító közölte: a tagok felvételénél elvárás volt, hogy sem a múltban, sem a jelenben, sem a jövőben nem volt és nem is lesz közük politikai tevékenységhez.
– Szerteágazó célrendszerrel jöttünk létre. Az ötleteinkhez szerettünk volna egy civil formát létrehozni, ami nem konvencionális kezdeményezéseknek is teret ad – magyarázta a „kreatív életjobbítás” kifejezést Bagó István alapító, aki addiktológiai konzultánsként csatlakozott az egyesülethez.
– Ez arról szól, hogy a tagok közül ki-ki a maga szakterületéről hozza az élettapasztalatát, hitelességét. Szeretnénk létrehozni eseményeket, rendezvényeket, tanácsadásokat, amelyek hozzájárulnak egyének, és szélesebb körben a közösségünk életminőségének, gondolkodásának, tudatosságának a javulásához – fogalmazott.
Az idei esztendőre jellemző távolságtartás és bezárkózás kapcsán felmerülő társadalmi krízist is igyekeznek kezelni – mondta Bagó István, azzal érvelve, hogy ebben az időszakban láthatóan növekszik a szerfogyasztás mértéke. Az akár droggal, akár alkohollal feldolgozott nyomás nyilván káros, ezért a szakember a probléma gyökeréhez, a kórházba kerüléstől való félelemhez nyúlna. A járvánnyal járó belső feszültségeket online tanácsadásokkal oldaná (jelenleg is üzemeltet ilyen konzultációs csoportokat), ettől pedig azt reméli, hogy mind kevesebben nyúlnak függőséget okozó anyagokhoz.
A távlati céljaik között szerepel egy olyan szabadidős tér létrehozása is, amit kifejezetten fiatalok számára üzemeltetnének. Ezzel az ötlettel az utóbbi egy-két év visszatérő problémájára, az utcán szórakozó-iszogató-drogozó csoportok jelenségére reagálnak. Bagó István úgy véli, hogy egy nekik megfelelő, addiktív anyagoktól mentes helyszínnel jó alternatívát adhatnak a fiataloknak. Leszögezte: bár ebben a térben nyilván nem fognak italt mérni, nem olyan naiv, hogy azt gondolja, nem lesznek ittas személyek, de legalább olyan helyre kerülnének, ahol erről levezethetik őket, vagy szükség esetén segítséget tudnak nekik nyújtani.
– Már az alapításkor készültünk arra a lehetőségre, hogy legalább néhány hónapig csak digitálisan tudunk működni – vette át a szót Zsáki Viktor, a járványhelyzetre utalva.
– Néhány héten belül viszont kijövünk az első akcióval, egy filmes versennyel, amelyre kimondottan az általános iskolai felső tagozatos és a középiskolás diákok tudnak jelentkezni – árulta el. Hozzátette: a pályaművek adott témája 2020 lesz, tehát nyilván azt kérik, hogy a rövidfilmekben kreatívan mutassák be, hogy hogyan látják a természeti katasztrófákkal, járványokkal és gazdasági válságokkal sújtott évet. A felhívást rövidesen közzéteszik az egyesület Facebook-oldalán.