2024.08.10. 11:01
Nyáron is komoly veszélyt jelent a szén-monoxid-mérgezés
Nyáron is komoly veszélyt jelent a szén-monoxid – hívja fel a figyelmet a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A nyári hónapokban szén-monoxid keletkezés miatt kilenc esetben riasztották már a tűzoltókat Bács-Kiskun vármegyében.
Kovács Andrea tűzoltó főhadnagy, a Bács-Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője megkeresésünkre elmondta: Szén-monoxid akkor keletkezik, amikor zárt térben nyílt láng ég és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ebben az időszakban nem a fűtés miatt, hanem a nyílt égésterű vízmelegítők működésekor keletkezhet szén-monoxid. Mivel meleg vízre nyáron is szükségünk van, a szén-monoxid-mérgezés nyáron is fenyegető veszély.
A nagy hőségben megemelkedhet a szén-monoxid kialakulásának a veszélye is, mert ilyenkor légdugó alakulhat ki a kéményben. Ennek oka, hogy a kémény belső hőmérséklete alacsonyabb, mint a külső hőmérséklet, a beszorult hideg levegő pedig nem engedi kiáramolni az égésterméket. A légdugó miatt az égéstermék visszaáramlik a lakótérbe és másodpercek alatt mérgező szén-monoxid fejlődhet. Ezért fontos még nyáron is egy szén-monoxid-érzékelőt működtetni ott, ahol nyílt égésterű vízmelegítővel melegítik a vizet.
A nyári hónapokban szén-monoxid miatt kilenc esetben riasztották a tűzoltókat Bács-Kiskun vármegyében.
Sokan lecserélték a régi fa nyílászárókat és jól szigetelő műanyag ablakokat, ajtókat szereltek be. Gyakori, hogy átépítésnél megszüntetik a konyhai, fürdőszobai szellőzőnyílásokat, szellőzőrácsokat. Ha jól szigetelnek az ajtók és ablakok, nincsenek légbevezetők, a nyílt lánggal működő vízmelegítő működés közben elhasználja a szoba levegőjét. Ha nincs szellőzés, szén-monoxid fejlődik. Ez a gáz pillanatok alatt létrejön, és már nagyon kis koncentrációban is halálos lehet. A szén-monoxid kialakulását minden olyan épületgépészeti megoldás elősegítheti, amely megváltoztatja az otthonunkban a levegő áramlását. Ilyen lehet a páraelszívó, vagy a mobil klíma.
Kovács Andrea azt tanácsolja: a megelőzés érdekében az új ablakokba szereltessünk légbevezetőt, nem elegendő, ha néha kiszellőztetünk. A legbiztosabb megoldást az állandó és automatikus légbevezetés jelenti. A nyílt lánggal működő vízmelegítőt évente egyszer ellenőriztessük szakemberrel. Átalakításnál ne szüntessük meg a fürdőszobai szellőzőnyílásokat.