1 órája
A borok kiválóak, a kilátások borúsak – ez a vadkerti konferencia tanulsága – galériával
A borok kiválóak, a kilátások borúsak. Röviden így lehet jellemezni a pénteken Soltvadkerten elhangzottakat. A Márton-nap alkalmából rendezett szakmai konferencián a borokról, a klímaváltozásról, az azonnali központi cselekvés szükségességéről is szó esett a helyi sportcsarnokban.
Az idei fehérborok nagyszerűek, a következő hetekben, ahogy az érési folyamat folytatódik, egyre jobbak lesznek. Ezt tapasztalták meg azok az érdeklődők, akik részt vettek péntek délelőtt a Kunsági borvidék, a Soltvadkerti Önkormányzat és a helyi hegyközség közreműködésével immár 15. alkalommal megrendezett Márton-napi újborünnepen.
Temerini Ferenc polgármester köszöntötte a résztvevőket, aki ismertette az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság októberi meteorológiai tájékoztatóját: az aszályos év folytatódik. Október 31-ig 347 mm csapadék hullott a térségben, miközben a sokéves átlag 498 milliméter. Azaz az idei esőhiány eddig 151 milliméter. Elkészült a Homokhátságra szánt vízpótlás programja, amely 1600 milliárd forint, hogy mikor kezdődik a munka, azt azonban nem tudni.
Jók az idei borok, de az aszály komoly gond
Frittmann János, a Kunsági borvidék elnöke azt mondta a hallgatóságnak, bár a Kunság a vezető borvidék idehaza, bennünket sújt leginkább az aszály. Megoldást kell találni a kialakult hátrányos helyzetre sürgősen. Soltvadkertnek nagyobb szerencséje volt idén, mint más településeknek, mert a nyár közepe előtt több jelentősebb felhőszakadás áztatta a talajt, amely a szőlőknek áldásként jött, de így is csak 401 mm csapadék hullott a város környékén.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke rövid áttekintést adott az országos szüreti helyzetről. Mint mondta, 40–130 mázsás hektáronkénti átlagtermés volt a borvidékeken. A kunsági átlag 95 mázsát mutat az aszály ellenére, így a Balatonboglári borvidék után a második helyet foglaljuk el az országban.
Hangsúlyozta: a fenntarthatóság és a jövedelmezőség az alapja a szőlőtermesztésnek és a bortermelésnek.
Ha ez nincs meg, akkor az ágazat tönkre megy. A vízügyi helyzetnek változnia kell, különben óriási problémák lesznek. Az idei borokról pedig azt mondta: szenzációs jó minőségűek lesznek, mindenkinek érdemes megkóstolnia azokat.
Dr. Feldman Zsolt agrárminisztériumi államtitkár elemezte az európai bortermelési helyzetet, jelezte, hogy 10 éve 160 millió hektónyi bor készült az Unióban, az idén 20 millió hektóval kevesebb várható. A franciák a kékszőlőállományuk 4 százalékára kivágási engedélyt adtak ki. A becslése szerint az idén nálunk 4,1 millió mázsa szőlőt szüretelhettek, 2,8–2,9 millió hektó bor készülhetett. Áttekintést adott arról, hogy közel 28 milliárd forint áll a szőlészek rendelkezésére fajtaváltásra. Jó hír, hogy a következő öt évre az agrár-környezetgazdálkodási támogatás évi 892 euró lesz – körülbelül 360 ezer forint – a szőlőre hektáronként.
Soltvadkerti bormustra
Fotók: Pozsgai ÁkosVíz kell az élhető jövőért
A politikus után Vasárus Gábor László, a KRTK Regionális Kutatások Intézete, Alföldi Tudományos Osztály tudományos munkatárs adott tájékoztatót Víz kell az élhető jövőért címmel. Felvázolta a klímaváltozás okait, a folyamathoz történő alkalmazkodás lehetőségét. Mint mondta, az agrárágazat szereplőinek most arra kell figyelniük egyebek mellett, hogy Szicíliában és Krétán vagy Egyiptomban milyen növények élnek meg, illetve ott mit termelnek. Hamarosan ezek is megjelenhetnek a mi félsivatagosodó térségükben.
Egyes fák, mint például a bükk eltűnik, valószínűleg a barackot sem fogjuk sokáig – a fagyok miatt – termeszteni, a málnát pedig biztos importálni fogjuk.
Hangsúlyozta: szigetszerű megoldásoknak nincs értelme, csak egy nagyobb globális központi intézkedésrendszerrel lehet csökkenteni a klímaváltozás egyre negatívabb hatásait. Megjegyezte, hogy éppúgy számíthatunk majd szibériai hidegre időnként, mint szaharai forróságra.
Az előadó után A tavaszi fagyok mérséklésének lehetőségei a termesztéstechnológiában címmel dr. Németh Krisztina, a kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutató Intézet főmunkatársa tartott tájékoztatót. Majd pedig Nyitrainé dr. Sárdy Diána, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet igazgatója beszélt az idei évjárat sajátosságairól. Ezt követően a kunsági borászatok mutatták be idei boraikat, majd Márton-napi ludaskása menüvel zárult a nap a városi sportcsarnokban.