Sokadalom

2022.04.25. 11:20

Rengeteg szárnyast és nyulat kínáltak a nagykőrösi vásárban

A nagykőrösi Szent György-napi vásár talán a legnépesebb tavaszi összejövetel az országban. Úgy tűnt utóbb is, nincs olyan portéka, ami hiányozna a sokadalomból.

Miklay Jenő

A szárnyasok körül mindig nagy a forgalom a nagykőrösi vásárban. Fotó: Miklay Jenő

A pontosan egy évvel ezelőtti vásárhoz képest egyik újdonság az, hogy a választási malacoknak háromszorosára nőtt az áruk. A szép, 8-9 hetes magyar fehér hízónak valókat most 22–25 ezer forintért adták, a süldőket pedig 40–44 ezerért kínálták. Szerénynek mondható a felhozatal. 

Tarjányi Lajos kecskeméti tenyésztő szerint azért pang az állatvásár, mert egyre több gazda a világhálón hirdeti és adja el jószágait. 

Szerinte nőtt a kereslete a sertéseknek, megint többen állnak rá a hizlalásra, mivel a húsipari felvásárlási árak jelentősen nőttek, jelenleg 700 forint körül áll a hízó élősúly kilogrammonként. A hizlalási törekvéseket azonban visszafogja a takarmányárak drágulása. Annak éri meg, akinek ahhoz rendelkezésére áll növénytermesztő gazdaság is. 

Szarvasmarhát jóformán csak mutatóba hajtottak fel. Azt mondják a gazdák, az adásvételt szintén mindinkább az internet segítségével bonyolítják a tenyésztők. Legutóbb néhány borjú várta új gazdáját, de érdeklődés alig volt irántuk. Angyal Ferenc nagykőrösi tenyésztő szerint a húsmarhaállomány tartása jelenleg is meglehetősen rizikós. 

– Nem számolunk fel nagy hasznot magunknak, beérjük 6–8 százalék nyereséggel is, de még ezt a szintet is nehéz elérni.

Elsősorban a takarmánybeszerzés a legnagyobb problémánk. A szálasokért, a szemesekért csaknem dupla árat fizetünk, mint mondjuk egy évvel korábban. 

Ezért mindenki meggondolja, hogy bővítse-e állományát, hiszen az értékesítéskor bizonytalan az, hogy megtérülnek a kiadások – sorolta az őstermelő. 

A lóvásárt már évek óta kipipálták Nagykőrösön. A lópiac inkább fű alatt mozog, semmint nyilvánosan. Drága és körülményes a vásározás a lovászok szerint. A lovak állategészségügyi útlevéllel hajthatók fel, ám a szakhatósági engedélyek, állatorvosi vizsgálatok legalább 60 ezer forintot kitevő költségét a lótartók többsége nem hajlandó megfizetni. Ezért inkább közvetlenül az istállóból adják el jószágaikat. 

A nagykőrösi állatvásárokon egyre inkább látható az átalakulás. Jellemző a kisállat-felhozatal. 

A vasárnapi sokadalomban is rengeteg szárnyast, nyulat kínáltak. Sokat vásároltak közülük, ami azt jelzi, hogy a háztáji gazdaságokban mind többen tartanak apró állatot a család húsellátásához. A környékbeli gazdaboltosok azt mondják, idén jóval több takarmányt, tápot értékesítettek a kisgazdaságoknak, mint tavaly év elején. A dráguló húsipari termékek rákényszerítik az önellátásra mindazokat, akiknek lehetőségük van az állattartásra. 

Összegezve a vásárban látottakat: az iparcikkek forgalma kimagaslott mindenek közt. Ilyenkor főleg tavaszi, nyári ruhaféléket hoznak fel a gyártók és a kereskedők, és mindig nagy keletjük van a zsibvásári portékáknak, háztartási eszközöknek. A vásárfia állítólag olcsóbb, mint ugyanaz a cikk bent a városban, a kereskedők boltjaiban.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában