3 órája
Az erdő izgalmas élővilágával ismerkedtek a helvéciai iskolások
Éjszaka is ismerkedtek az erdő élővilágával a helvéciai gyerekek, akinek fantasztikus élményben lehetett részük. A Wéber Ede Iskola ötödikeseinél régi hagyomány, hogy a tanév első felében erdei iskolába mennek. Idén a megszokott három nap helyett a tanulók öt napot tölthettek el a Vackor Vár erdei iskolában.
A fiatalok a napokban vendégeskedtek Kecskemét-Hetényegyházán a Kefag Zrt. tulajdonában lévő Vackor Várban, a Kecskeméti Tankerületi Központ és a Vadászkamara támogatásával. Az erdei iskola öt napos programja alatt a Wéber Ede Iskola tanulóit az erdei és a természet rejtelmeibe Piszó László, Venczel Dávid, Volford Anna és Mészáros Fanni vezette be.
Nemcsak nappal, éjszaka is jártak az erdőben
Már az első napon izgalmas programok várták a gyerekeket, megismerkedtek az erdővel és a környezettel a tanösvényen tett sétával. A séta után kipróbálták az íjászkodást, majd az erdő állatairól és azok hangjáról hallhattak.
Az esti program nagyon különleges volt. Megtették az első sétát a sötét erdőben. Nem használhattak elemlámpát, csak a hold fénye világított. Dávid mesélt gyerekeknek mesélt a félelemről, amelyet le kell küzdeniük, és mindeközben nagyon ügyesen finomította a gyerekek érzékszerveit. Megtanultak a sötétben menni, hallgatták az esti zajokat, szagolták az őszi erdő illatát, és érezték az erdei talajt a lábuk alatt.
A Wéber Ede iskola diákjai csillaglesen is jártak
A második napon volt tájfutóversen, és esti csillagászkodás is. Gyönyörű tiszta felhőtlen éjszakai égbolt tárult eléjük. A teleszkópon keresztül kémlelték az eget, megnézhették a Holdat, és láthatták már a Fiastyúkot is. Emellett nagyon sok hasznos és fontos ismeret elhangzott.
Számháború és vadles
A harmadik nap is bővelkedett izgalmakban. Az erdei iskolában vendégeskedő kecskeméti Arany János Általános Iskola hetedikes tanulóival közös számháborúban vehettek részt a helvéciai gyerekek. Remek csapatépítő program kerekedett belőle. A nap másik izgalmas programja a fegyverbemutató volt lövészeti bemutatóval a fiúk örömére. A Vackor Vár vadászati kiállítását is megtekintették a diákok. Trófeákat, kitömött állatokat láthattak, és megismerhették a vadászok feladatát, felelősségét.
Naplemente előtt pedig elmentek még vadlesre, mely igazán nagy erőpróba volt a fiataloknak, mert a vadles ideje alatt néma csendben kellett lenniük legalább húsz percen keresztül. Az este tábortűzzel és egy esti számháborúval zárult.
Kenyeret is sütöttek a kemencében
A negyedik nap a kenyérsütés jegyében telt. Dávid bácsi volt a pékmester. Egy igazi fateknőben zajlott a kenyérgyúrás, a dagasztás. Minden egyes mozzanatba bevonta a gyerekeket, akik egymással versengve jelentkeztek segítőnek. A gyúrás-pihentetés-gyúrás folyamata után az egyedi jelöléssel ellátott vagy formázással elkészített cipócskák bekerültek az udvaron már jó előre befűtött kemencébe. Míg a cipók keltek és sültek, lehetett kézműveskedni és íjászkodni, majd később egy szabaduló szoba tette próbára a diákokat.
Minden napjuk tartalommal és értékkel telt meg
Az ötödik napon megtekintették az 1848/49-es kiállítást az erdőben lévő múzeumban. A történelmi környezet után újra kimentek a természetbe a lombkorona sétányhoz. Onnan csodálták a Nyíri erdő szépségét. Ebéd után még számháborúztak egyet a gyerekek.
A Wéber Ede iskola csapata maximálisan elégedetten jött el a Vackor Várból, ahol mindennel nagyon elégedettek voltak. Minden egyes napjukat tartalommal és értékkel töltötték ki. A gyerekek olyan dolgokat tapasztalhattak és tanulhattak meg, mely életre szóló útravaló lehet. A programok igényesek, tartalmasak, izgalmasak, változatosak voltak, tele a gyermekek számára befogadható és érdeklődést felkeltő információkkal.