2021.09.14. 14:27
Alig drágultak az ingatlanok Kecskeméten
Forrás: megveszlak.hu
Nemrég adta közre a KSH és az MNB is a legfrissebb 2021 első negyedévére vonatkozó lakásárindexét. A régiós térképeken jól látszik, hogy átlagosan hány százalékkal drágultak az ingatlanok. A megveszLAK.hu-nál megnéztük, hogy az ingatlanok kínálati árai hogy változtak az utóbbi egy évben.
Lakásárindexek alakulása
Sokan évek óta hangoztatják, hogy most aztán végre kidurran az ingatlanlufi és az árak emelkedése megáll, vagy a visszájára fordul, ennek ellenére az összesített adatok alapján az áremelkedés 2014 óta folyamatos a használt lakások piacán.
Ami nem látszik az összesített adatokon az az, hogy helyenként már valóban elérték az árak a maximumot, vagy annak a közelébe kerültek. Ráadásul az utóbbi egy évben mért magasabb infláció el is vitte a használt lakások áremelkedésének a jelentős részét.
Városi lakások árváltozása 2020 I. és 2021 I. negyedév között
Az MNB Lakáspiaci jelentéséből látszik, hogy a városi lakások árváltozása régiónként elég nagy különbségeket mutat. Míg Budapesten alig volt áremelkedés, addig Pest megyében ötödével drágultak a lakások. Az összes régióban átlagosan 12,7%-al lettek drágábbak a lakóingatlanok az MNB lakáspiaci jelentése alapján.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként
A lakóingatlanok kínálati árai jellemzően 5-10%-al magasabbak a valós eladási áraknál. Sokan nem hívnak ingatlan értékbecslőt, hanem a szomszédok, vagy a hirdetési portálokon látott árak alapján lövik be a hirdetési árakat, így alaposan mellé lehet lőni.
Az ingatlant keresők viszont sokkal valószínűbben találkoznak a hirdetési árak emelkedésével a hirdetési oldalakon, mint az MNB, vagy a KSH grafikonjaival. A kínálati átlag négyzetméterárak emelkedésében viszont nem lehet elkülöníteni az infláció növekedését. Először lássuk, hogy az utóbbi egy évben mennyit emelkedtek az átlag négyzetméterárak megyei bontásban.
A térképen látszik, hogy Bács-Kiskun megyében az országos átlagnál sokkal alacsonyabb volt az áremelkedés. Ha nem vesszük figyelembe, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében nemhogy nőttek, hanem inkább csökkentek az árak, akkor azt mondhatjuk, hogy Magyarországon a legkisebb árnövekedést Bács-Kiskun megyében lehetett tapasztalni.
Lakóingatlanok kínálati árának változása 2020 július-2021 július között megyénként a legnagyobb városokban
Kicsit más képet fest az utóbbi egy év ingatlanár növekedésről, ha a megyék helyett a megyeszékhelyek lakóingatlanainak az átlagárát nézzük meg. Pest megyét a legnépesebb városa, Érd képviseli.
Bács-Kiskun megyével ellentétben a megyeszékhelyen, Kecskeméten valamivel nagyobb volt az ingatlanok kínálati árának a növekedése (5%), de még ez is jelentősen elmarad az országos átlagtól (13%).
Kecskemét ingatlan árai elérték a csúcsot?
A kecskeméti árnövekedés szembeötlően hasonlít a Budapesti lakások árának a változásához, ugyanis Budapesten is az országos átlagnál sokkal kisebb árnövekedés volt (3%).
Kecskeméten az eladó lakások átlagos négyzetméterára 2021 augusztusában 450000Ft/m2 volt. Az eladó téglalakások átlagos négyzetméterára (500000Ft/m2) csak 100000Ft-al haladja meg az eladó panellakások árát (400000Ft/m2).
Kecskeméten a panellakások ára 2019 január óta többnyire stagnál, míg a téglalakások ára 2019 január után folyamatos csökkenést mutattak egészen 2021 márciusig, amikor is újra magasabbra ugrottak az árak, de azóta ezen a magasabb szinten stagnálnak.
A lakásokkal ellentétben az eladó kecskeméti házak piacán még mindig kitart a 2014 óta tartó folyamatos áremelkedés. Valószínűleg a házak folyamatos áremelkedése tudta feljebb tornázni a megyei átlagból Kecskemétet.