2021.01.26. 17:26
Roma vállalkozókat is támogat a program
Országszerte több mint tízezren jelentkeztek a fiatalok vállalkozóvá válását támogató uniós és magyar költségvetési programra, a harminc év alatti fiatalok előbb egy kompetenciamérésen estek túl, majd üzleti képzésen vettek részt. A Kiskunhalasi régióból hat roma fiatal jelentkezett a pályázatra, akik fejenként 4,5 millió forintot kapnak a vállalkozásaik elindításához szükséges költségekre.
A Kiskunhalasi régióból hat roma fiatal jelentkezett a pályázatra
Fotó: Pozsgai Ákos
A program másfél évvel ezelőtt az ország egyes részeiben, azóta pedig már az egész országra kiterjesztve működik. A harminc év alatti vállalkozó szellemű és álláskereső fiatalok jelentkezését várták a 4,5 millió forintos támogatásra.
Kiskunhalasról öt, a közeli Soltvadkertről egy roma fiatal jelentkezett a pályázatra. A programot vállalkozás indítását tervező harminc év alatti fiataloknak és harminc év feletti álláskeresőknek hirdették meg. A teljes keret több mint negyvenmilliárd forint, a jóváhagyott üzleti tervvel rendelkezők fejenként 4,5 millió forint tőketámogatást kaphatnak. A program segítségével mintegy kilencezer egyéni vállalkozás jöhet létre 2022-ig, ebből csaknem nyolcezer az ország hat, kevésbé fejlett régiójában, illetve közel ezer a központi régióban.
A negyvenmilliárdos támogatási keret csaknem hatezer vállalkozás létrehozását biztosítja a harminc év alattiak és mintegy háromezer vállalkozásét a harminc év felettiek körében. A Közép-Magyarország régióból jelentkezők támogatása a hazai költségvetésből történik, a hat kevésbé fejlett régióbeli jelentkezők támogatását pedig uniós forrásból, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretéből finanszírozzák.
Kiskunhalason a hiányszakmákban, az építőiparban és a kereskedelemben indítottak vállalkozásokat a roma fiatalok, akik az eddig szerzett tapasztalataikat osztották meg a Rostás László Cigány Közösségi Házban tartott fórumon, ahol Szűcs Csaba, roma ügyekért is felelős alpolgármester elmondta: a pályázó fiatalok előbb egy kompetenciamérésen estek túl, és akik megfeleltek, azoknak egy üzleti képzést kellett elvégezniük. A képzésen elsajátították a vállalkozás indításához szükséges alapvető jogi, pénzügyi, munkaszervezési, gazdálkodási ismereteket, és segítséget kaptak üzleti tervük megírásához. A képzés végén vizsgát tettek a fiatalok és benyújtották üzleti tervüket, amelyet független szakértők értékeltek. A jóváhagyása után pedig egy tanúsítványt kaptak az érintettek. A tanúsítvánnyal, valamint a meglévő üzleti tervvel – a vállalkozás megalapítását követően – már benyújthatták a fiatalok a kérelmüket a Magyar Államkincstár elektronikus felületén a 4,5 millió forintos támogatásra.
Öt halasi és egy vadkerti fiatal pályázott sikerrel
– Összesen hat – öt halasi és egy soltvadkerti – roma fiatalember vett részt a pályázaton eredményesen. A vállalkozásaik beindításához kapott fejenkénti 4,5 millió forint támogatáshoz több részletben jutnak hozzá. Az első részt tavaly októberben utalták a számukra, a másik részletet az elmúlt napokban, a harmadikat májusban, míg az utolsó részt ősszel kapják majd meg – sorolta a részleteket Szűcs Csaba. Halas alpolgármestere kiemelte, hogy a fiatal vállalkozók között akad olyan, akinek már alkalmazottja is van, és elmondta, hogy valamennyien hosszú távra terveznek. Amellett, hogy rengeteg a munka és komoly kihívásoknak kell megfelelniük, alapvetően pozitív tapasztalatokat szereztek eddig.