2018.02.23. 20:00
A jó hegesztők után kapkodnak a cégek
Folyamatos a szakemberhiány fémipari cégeknél, így a jól képzett hegesztőket azonnal tudnák alkalmazni. Minderről a halasi Vári szakképző tanulói is hallhattak egy kunfehértói gyárlátogatáson a Faddikornál.
A kiskunhalasi Vári szakképző tanulói Kunfehértón jártak gyárlátogatáson
Fotó: Pozsgai Ákos
Üzemlátogatáson jártak a halasi Vári Szabó István Szakképző Iskola gépész és hegesztő tanulói a fémipari berendezéseket gyártó Faddikor Kft. kunfehértói gyárában.
Faddi János tulajdonos-ügyvezető szerint a jó szakemberképzéshez fontos, hogy a szakmunkástanulók már tanuló éveik alatt kellő gyakorlati időben megismerjék a leendő szakmájukat.
A halasi szakképző komoly hangsúlyt helyez a duális képzésre, amely az informatika, műszaki, vagy természettudomány képzési területeken indított gyakorlatigényes alap- és mesterképzési szakokon, valamint szociális munka alapképzési szakon folyik.
A gépésztanulóknak Faddi János bemutatta a több csarnokból álló üzemegységet, az itt található munkagépeket, berendezéseket, az alkalmazott technológiákat és a kialakított munkakörnyezetet. Mint elhangzott: a több milliárd forintos nettó árujú vállalkozás néhány év alatt a duplájára növelte a bevételét. Ma már a világ szinte minden tájára szállítanak fém alkatrészeket és berendezéseket, az európai országokon kívül Japántól Kanadáig, Oroszországon át az Amerikai Egyesült Államokig.
– A családi vállalkozásnál nyolcvan munkavállalót foglalkoztatunk, de még így is folyamatos a szakemberhiány – mondta el Faddi János, aki hozzátette: legalább tíz hegesztőt azonnal tudnának alkalmazni. A cégvezető szerint azonban a hazai szakemberképzésen még van mit javítani, az iskolapadból kikerülő fiatal szakmunkások zöme Nyugat-Európában szeretne dolgozni, sokan azonban nem tudják megállni a helyüket a munkaerőpiacon, hiányzik a szükséges szakmai gyakorlat és tapasztalat.
Faddi János felajánlotta a halasi szakképző intézmény tanulóinknak, hogy gyakorolhatják náluk a szakmát, és a végzősöknek a szakmunkás-bizonyítvány megszerzését követően munkát ajánlott. A cég dolgozói közül, a most induló keresztféléves képzésben 6 fő kezdi meg a hegesztőszakmában tanulmányait az iskolában.
Tartályokat és gépeket gyártanak
Az 1996 óta működő családi vállalkozás fémtartály-gyártással, nyomástartó edények, veszélyes folyadékok és olvadékok tárolására alkalmas tartályok készítésével, valamint egyedi gépgyártással foglalkozik. A cég az elmúlt évben több mint félmilliárd forintos eszközbeszerzéssel növelte kapacitását. A gyártás mintegy 70–75 százaléka megy exportra. A vállalkozás új lemezmegmunkáló és csomagolócsarnokot alakított ki, valamint új gyártóeszközöket vásárolt.