2008.07.01. 15:42
Wanted: Baszkik és bocsikák
Mit tesz egy férfi, aki a rendkívül szürke kisemberek életét éli egy irodában, főnöke minden pillanatban megalázza, nője meg folyamatosan csalja?
Fejlődés vagy fejlövés?
Főhősünk Wes, huszonöt éves. Kilátásait nem csak az íróasztalán tornyosuló, kitöltendő nyomtatványok halmaza, vagy a fölé magasodó, drabális főnökasszony korlátozza. Nem. A hiba a fiú készülékében van. Ezt ő is tudja. Tesz is ellene. Megalázás elleni bogyókon él. Mozgástere az irodaház és lakása közötti távra, szókincse meg két szóra korlátozódik: eleinte a bocsika, később a baszki dominál. Aztán egy idő után már fegyvere beszél helyette. Ezzel kiválóan érzékelteti ő és a dramaturg, hogy micsoda fejlődésen megy keresztül a főszereplő. Mert attól kezdve, hogy megismerkedik az Angelina Jolie által megformált Fox-szal, és rajta keresztül a Testvériség nevű bérgyilkos társasággal, nincs megállás. Bosszút kell állnia apja (a társaság legprofibb tagja) haláláért. Fejlődés vagy fejlövés? Ez itt a kérdés.
A kanyarlövő koltos kalandjai
Kiképzik. Megtanul késsel-villával ölni, kanyarban lőni, futni, ugrani, kúszni vonat tetején, autót vezetni fejjel lefelé, eközben ellenséget tetőablakon keresztül golyó által kivégezni, sebesülés után regenerálódni, és így tovább. Pörög a film, repkednek a pofonok, de leginkább a golyók, fogynak a bocsikák és a a baszkik, nő az ellenségek száma.
De ki adja a megbízást?
A csavar itt van elásva. Mert hősünknek (már nyugodtan nevezhetjük így, hiszen megtanult ölni) a főfőnök megmutatja a kötöttáru-gyárnak álcázott várba rejtőzött bérgyilkosok fő motivációs tényezőjét: a sors szövőszékét. Mert kiderül, a szövetekbe van kódolva az aktuális célpont neve. Olyané, aki megérdemli. Bináris számrendszerben. Jut eszembe, olvastam egy vicces gondolatot: „10 féle ember van: aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem” Aki ismeri, a főnök, Morgan Freeman. A többiek meg nem. Így lehet az, hogy a film végén nem maradunk csavar nélkül. Kiderül, amit nem is sejtettünk, de hogy mi nem, az egy dolog, de még főhősünk se… No de elég! Nem lövöm le a poént! Hehe
Angelina Jolie Ladával
Szóval elvileg ez egy kőkemény akciófilm, de vannak benne vicces dolgok. Igaz, utóbbiakat nem azért tette bele a rendező, Timur Bekmamentov (Éjszakai őrség; Nappali őrség), hogy röhögjünk. És ez itt a baj! A kanyarlövő pisztolyt, a regenerálófürdőt, a sors szövőszékének üzenetét még a legelvetemültebbek sem tudják komolyan venni. Hát még azt a részt, amikor Angelina Ötvös Csöpit meghazudtolva, egy Ladával veszi üldözőbe a vonatot (majd ugyanezen jármű társaságában be is száll abba).
Ha komolyan vesszük, az a baj, ha nem vesszük komolyan az a baj, ha nem nézzük meg, az is baj. Mert akkor nem tudjuk, tetszett volna-e ez a furcsa misztikumba ágyazott ölős film.
Én mindenesetre megnéztem, majd hazamentem, fogtam egy törölközőt meg egy nagyítót, és dekódoltam a rejtett üzenetet. Meg is van a név (megsúgom, csak neked: Adidas), de nem tudom, mit kezdjek vele. Pedig megmondta a Wes, hogy ha nem jó így nekem, ahogy van, csináljak úgy, mint ő.