2022.04.04. 18:26
Külföldi baloldali újságírók avatkoznak be a választási kampányokba
Jerzy Kwasniewsk szerint megszoktuk már, de ennek ellenére mégsem kellene hozzászoknunk a külföldi beavatkozásokhoz, nem csak a sajtó, hanem a belpolitika terén sem.
Az április 3-án lezajlott országgyűlési választások tapasztalatairól Jerzy Kwaśniewskit, a lengyel Ordo Iuris Jogi Kulturáltságért Intézet nevű független jogi szervezet elnökét, aki többedmagával választási megfigyelőként volt jelen Magyarországon kérdezte az Origo.
Jerzy Kwaśniewski elsőként az erdélyi levélszavazatokkal kapcsolatos Telex-botrányról beszélt. Értékelése alapján
ez volt az egyik legsúlyosabb vád a kampány alatt.
– És mivel pont a baloldali pártok szavazatait érintette, ezért az aggodalmuk még nagyobb volt – emelte ki. Éppen ez okból kifolyólag munkacsoportot hoztak létre, hogy kiderítsék, mi a valóságalapja a híreszteléseknek.
A választási megfigyelő hozzátette: „a munkacsoportunk számára egyik legfontosabb az volt, hogy ellenőrizzük, lehetséges-e, hogy bárki a határon túli magyarok közül – a túlnyomóan magyar településeken – jogtalanul összegyűjti-e ezeket a szavazólapokat? Konkrétabban lehetséges-e az, hogy valaki szétválogatja az ellenzéki és a kormánypárti szavazatokat?"
– A munkacsoport arra a következtetésre jutott, hogy ez lehetetlen, mert a szavazás titkossága az azonosítólap elkülönítésével biztosított és a teljes folyamat biztonságos. Egy megjegyzéssel élnék:
a legelejétől fogva azért aggódtunk leginkább, hogy a közzétett fotók szerint ez csak ellenzéki szavazatokat érintett. És az ezt közzétevő újságíró elfogult volt, illetve ezt az esetet arra akarta felhasználni, hogy befolyásolja a választási eredményt
– hangsúlyozta.
– A témát jelentésünkben részletesen fel fogjuk dolgozni – fűzte hozzá Jerzy Kwaśniewski.
A Fidesz honlapjának, illetve a konzervatív hírportálok meghekkelésével kapcsolatosan arról beszélt: Tapasztaltunk szólás- és sajtószabadság terén is szabálytalanságokat, főleg a nagy tech cégek részéről: lekorlátozták politikusok közösségi oldalainak az elérhetőségét, és nem csak a kormánypártiaknál, hanem az ellenzékieknél is.
– Azt javasolnánk, hogy a közösségi média jelentőségének emelkedésével együtt a jogrendszerbe is be kellene építeni ennek a szabályozását – hangsúlyozta az Ordo Iuris vezetője.
A lengyel megfigyelő arról is beszélt, hogy
külföldi baloldali újságírók avatkoznak be a választási kampányokba,
de ez persze nem csak Magyarországot érinti, hanem más európai országokat is.
– Megszoktuk már, de ennek ellenére mégsem kellene hozzászoknunk a külföldi beavatkozásokhoz, nem csak a sajtó, de a belpolitika terén sem. Nem csupán a média, hanem külföldi politikusok részéről is tapasztalható a jelenség. Ez a semlegesség elvével teljes mértékben szembemegy.
Leginkább a külföldi újságíróknak nem kellene megpróbálni befolyásolniuk a választási eredményt, a belföldieknél ez viszont elfogadható – tette hozzá.
Jerzy Kwaśniewski felhívta rá a figyelmet, a
végső jelentésükben külön ki fognak térni a Bajnai Gordon egykori baloldali miniszterelnök, illetve Ficsor Ádám volt titokminiszter-féle DatAdat botrányra.
Hangsúlyozta, hogy a dolog a Cambridge Analytics-ügyhöz hasonlít, amely az amerikai választásokon már előjött.
A GDPR-szabályzás miatt az Európai Unióban ez érzékenyebb téma – politikai álláspont szerint listázni embereket, ez az egész teljesen szembemegy a GDPR-ral.
A megfigyelői munkásságáról beszélve Jerzy Kwaśniewski kiemelte, az elmúlt két hétben azt tapasztalta, hogy mindkét oldalról nagyon nyitottak voltak a politikusok. Ugyanakkor úgy látja, hogy a magyar politikai tér legalább annyira polarizált, mint a lengyel.
Az Ordo Iuris lengyel jogi elemző intézet és varsói partnere, a Collegium Intermarium szervezésében vettek részt nemzetközi megfigyelők az országgyűlési választásokon és népszavazáson.
A szervezetek záró jelentése angolul ITT elérhető. Alább közöljük a jelentés kivonatának magyar fordítását.
Ordo Iuris, a Jogi Kultúra Intézete Nemzetközi megfigyelő misszió MagyarországonA 2022. április 3-ai parlamenti választások és népszavazás Zárójelentés Összefoglaló
A választás lebonyolításaA. A választás lebonyolítását meghatározó szabályok teljes körű vizsgálatát, a választási B. A választás napján nem merült fel olyan körülmény, amely sértette volna a C. A választás napját megelőző egy évben a választási rendszerre vonatkozó törvényben D. A választások átláthatóságának növelése érdekében ajánljuk a szavazóurnák
Választási finanszírozásE. A nemzetközi választási megfigyelő misszió – az általa megfigyelt minden területen – F. Figyelembe véve a jelentés elkészítéséhez tanulmányozott szabályozásokat, interjúkat G. A magyar jogrendszer a többi európai ország jogrendjéhez hasonló mértékben hajtja (i) az esélyegyenlőség által biztosított egyenlő választójog; (ii) a politikai pártok, jelöltek és a H. A pártok és a választási folyamatok finanszírozását szabályozó magyar keretrendszer I. A magyar rendszer korlátozott ellenőrzést biztosít a nemzeti vagy nemzetközi
MédiahelyzetA. A felhasznált forrásokat tekintve, a televíziós csatornák és az online hírportálok B. Az erős magánszektor, ezen belül különösen a televíziós csatornák (RTL Group, A magyar választók a média széles kínálatából tudnak választani, a televíziós C. Bár a politika minden oldala azt állítja, hogy a médiamegjelenések egyenlőtlenek, az D. Egy 2021 harmadik negyedévében végzett felmérés szerint a magyar közönség 81,6 E. Egyértelmű tehát, hogy 2010 óta a médiapluralizmus Magyarországon nem csökkent, F. A legnépszerűbb közösségi hálók választási folyamatba történt elfogult beavatkozása
Népszavazási kérdésekA. A népszavazási eljárás tekintetében a fékek és ellensúlyok magyarországi rendszere B. A népszavazást a magyar alkotmány, a 2013. évi népszavazási törvény, illetve a 2013. C. A magyar civil szervezetek a népszavazási kampányban a "négy nem" oldalán (a D. A kormány óriásplakátokat és videókat tett közzé, amelyekben a népszavazáson való E. A népszavazási kampány az Ukrajna elleni orosz invázió miatt veszített jelentőségéből
Civil társadalomA. A civil szervezetek fontos szerepet játszanak a magyar társadalom működésében és B. A nem kormányzati szervezetek szabadon és nyilvánosan kifejthetik álláspontjukat, és C. A megfigyelő misszió felhívja a figyelmet arra, hogy változtatásokra van szükség a D. A megfigyelő misszió arra ösztönzi a helyi hatóságokat, hogy a külföldi tőkével
Egyéb észrevételekA. Aggodalomra ad okot azonban néhány, az elmúlt egy hétben történt eset, melyek |
Borítókép: Jerzy Kwasniewski, a lengyel Ordo Iuris elnöke / Magyar Nemzet / Teknős Miklós