Csúcstalálkozó

2024.11.05. 09:49

Zsigmond Barna Pál: diplomáciai nagyüzem lesz a héten Magyarországon

Diplomáciai nagyüzem lesz a héten Magyarországon, Budapestre fog figyelni a világ – hangsúlyozta az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában. Zsigmond Barna Pál közölte, ilyen magas szintű diplomáciai események nem voltak még Magyarországon, sőt a világon is kevés olyan alkalom van, ahol ilyen sok állam kormányfői és államfői gyűlnek össze „megvitatni a nagy sorskérdéseket.”

MW

Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára

Mint mondta, november 7-én az európai politikai közösség csúcstalálkozóját szervezik meg Budapesten, november 8-án pedig az Európai Tanács informális csúcstalálkozóját. 

Zsigmond Barna Pál
Zsigmond Barna Pál, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának parlamenti államtitkára az M1 televízióban 

Csütörtökön a földrajzi értelemben vett európai országok csúcstalálkozója lesz, Törökországtól Nagy-Britanniáig, Kaukázustól a Nyugat-Balkánig, pénteken pedig az Európai Unió (EU) állam- és kormányfői találkoznak

– magyarázta.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a két eseményen fontos geopolitikai, geostratégiai és gazdasági kérdéseket vitatnak meg, emellett téma lesz az „egész világ sorsát meghatározó” amerikai elnökválasztás is.

A legfontosabb, hogy olyan következtetéseket vonjanak le, amelyek Európa sorsának jobbra fordulását eredményezik

– emelte ki Zsigmond Barna Pál, aki a magyar uniós elnökség fontos eredményének nevezte a két csúcstalálkozót.

Közölte: 

szeretnének elfogadni egy Budapest-nyilatkozatot, amely Európa versenyképességről szól. 

Reméljük, olyan nyilatkozatot sikerül elfogadni, amelyik azt eredményezi, hogy Európa valóban fel tud zárkózni az Egyesült Államok mögé

– fogalmazott. Hozzátette: olyan javaslatokat fogalmaznak meg, amelyek ténylegesen a megoldást keresik és nem „ideológiai zagyvaságot” jelentenek.

Zsigmond Barna Pál kitért arra is, hogy az idei európai parlamenti választásokon a jobboldal megerősödött, így „végre lehet beszélni a valós kérdésekről: arról, hogy mit okoztak a szankciók, milyen gazdasági károkat okozott a háború, miért vásárolják három-négyszer drágábban az energiát az európai cégek, mint az amerikaiak, és végre őszintén lehet beszélni a migráció kérdéséről”.

Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! műsorának is vendége volt, ahol azt emelte ki: történelmi pillanat Magyarország számára, hogy ilyen volumenű diplomáciai eseményeket szerveznek Budapesten.

Ezek ugyan informális találkozók, de mégis kijelölik az utat

– mondta, hozzátéve: olyan kérdéseket vitatnak meg, amelyek valóban az emberek sorsát érintik, és jó irányba viszik Európát.

Az államtitkár szavai szerint 

az események azt jelzik, hogy a magyar diplomácia jól vizsgázott, és Magyarországnak nagyon sok barátja van.

Brüsszel nem tud mit kezdeni a találkozóval

Feszülten várják az uniós vezetők pénteki informális találkozóját a Budapestre látogató állam- és kormányfők – írja a Politico brüsszeli hírportálra hivatkozva a Magyar Nemzet. A Politico szerint a politikusok attól tartanak, mi lesz, ha Donald Trump volt amerikai elnök, a Republikánus Párt jelöltje nyeri a mai amerikai elnökválasztást.

A Politico attól retteg, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a békepárti és migrációellenes hangok felerősítésére használhatja fel a találkozót, ami a brüsszeli fősodornak természetesen nem tetszik. Ahogy az sem, hogy Orbán Viktor, Robert Fico szlovák miniszterelnök, valamint a Csehországban jelenleg ellenzékben lévő, de a közvélemény-kutatásokat magasan vezető Andrej Babis egyfajta híd szerepet tölthet be Európa és Amerika között, amennyiben Trump lesz az elnök.

Bár néhány balti vezető a találkozó bojkottjára szólított fel, az uniós vezetők ellátogatnak Budapestre, viszont abban reménykednek, hogy a találkozó idején még nem lesz hivatalos végeredménye az amerikai elnökválasztásnak, így nem lesz mit kommentálni – nyilatkozta a brüsszeli portálnak egy uniós diplomata.

Ezzel szemben megkönnyebbülten sóhajtanának fel, ha Kamala Harris alelnök nyerne – jegyzi meg a cikk szerzője, hozzátéve, hogy a demokrata jelölt győzelme esetén a stratégiai autonómia kérdésén kellene elgondolkodnia az uniónak.

A további részleteket és a teljes cikket ide kattintva olvashatja el. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában