2024.07.09. 19:11
Washingtonban folytatja a békemissziót Orbán Viktor
A miniszterelnök az amerikai fővárosba érkezett, ahol részt vesz a NATO július 9-e és 11-e között zajló csúcstalálkozóján – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke kedden.
Orbán Viktor miniszterelnök (k) Washingtonba érkezik az Andrews légibázison 2024. július 9-én
Forrás: MTI
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
A miniszterelnök gépe a többi állam- és kormányfőéhez hasonlóan az Andrews légibázison landolt.
Az észak-atlanti szervezet csúcstalálkozójának programjain kívül Orbán Viktor több kétoldalú tárgyalást is folytat NATO-tagállamok vezetőivel – mondta Havasi Bertalan.
Békepárti álláspont a NATO-csúcson
A találkozó egyik kiemelt témája Oroszország ukrajnai agressziója. Magyarországot, a magyar békepárti álláspontot Orbán Viktor képviseli az Egyesült Államokban.
Magyarország pedig az Európai Unió soros elnökeként különösképpen fontos szerepet tölt be
– hívja fel a figyelmet cikkében a Mandiner.
A lap emlékeztet: a magyar elnökség egyik prioritása az európai védelmi politika megerősítése, ehhez viszont szorosan kapcsolódik az a törekvés, hogy a szembenálló felek – az ukrajnai háború esetében Volodimir Zelenszkij ukrán, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnök – tárgyalóasztalhoz üljenek.
A budapesti kabinet a kezdetektől fogva következetes álláspontot képviselt ebben a konfliktusban,
elítélte az orosz agressziót, kiállt Ukrajna területi integritása mellett – tűzszünetet, párbeszédet, béketárgyalásokat sürgetett,
a kárpátaljai magyar kisebbség veszélyeztetettsége miatt különösképpen.
Orbán Viktor miniszterelnök június utolsó napjai óta láthatóan azon dolgozik, hogy az ukrajnai vérontást minél hamarabb beszüntessék a felek. Még az uniós staféta átvétele előtt egyeztetett Olaf Scholz német kancellárral, Giorgia Meloni olasz kormányfővel, valamint Emmanuel Macron francia államfővel – vagyis az európai csúcsvezetőkkel. Stratégiai uniós kérdések, diplomáciai, gazdasági kapcsolatok mind-mind előkerültek ezeken a tárgyalásokon, épp úgy, mint az ukrán kérdés.
Majd jött a brüsszeli uniós csúcs, mint az utóbb kiderült, itt konkretizálódott a kormányfő békemissziójának első állomása: Kijev.
A magyar kormányfő július 2-án Ukrajna fővárosában Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel találkozott, és felvetette neki egy határidőhöz kötött tűzszünet lehetőségét a béketárgyalások előkészítése érdekében.
Három nappal később, július 5-én Vlagyimir Putyinnal tárgyalt az ukrajnai rendezésről, valamint Oroszország és az Európai Unió, illetve Budapest és Moszkva viszonyáról, továbbá a jövőbeni európai biztonsági rendszer lehetséges alapelveiről. Ezt követően pedig hétfőn Pekingben Hszi Csin-ping kínai elnökkel tárgyalt az ukrajnai rendezésről.
Orbán Viktor: az orosz–ukrán háború kegyetlensége szintet lépett, ezért kezdtünk békemisszióbaMagyarország miniszterelnöke közösségi oldalán kedden közzétett bejegyzésében felhívta a figyelmet arra, hogy a hétfői Kijev elleni támadás „igazolta félelmeinket”. „Pontosan ezért kezdtünk békemisszióba 9 nappal ezelőtt” – fogalmazott Orbán Viktor a posztjában. A kormányfő leszögezte, csak a békepárti politika tud véget venni a vérrontásnak, de ehhez az kell, hogy a világhatalak feladják a háborúpárti álláspontjukat. |