Future Songwriting

2019.04.07. 07:00

Magyarok segíthetik az élményalapú zeneoktatást az EU-ban

Egy óvodásoknak és kisiskolásoknak szóló új nemzetközi zeneoktatási módszertan bevezetését tervezik, melynek központjában a közös dalszerzés áll.

Forrás: Shutterstock

A napokban útjára indított Future Songwriting elnevezésű kétéves nemzetközi projektben nyolc európai intézmény működik együtt, a munkát az EU Kreatív Európa programja is támogatja. A projekt európai kommunikációját az Artisjus Egyesület végzi a Hangvető Társulás közreműködésével – közölte a hazai dalszerzők egyesülete, az Artisjus.

Mint írták, az eredetileg Finnországban indított projekt néhány éve sikereket ért el a finn általános iskolás énekzene-oktatásban. A módszertan lényege, hogy

a digitális technika használatával interaktívvá és élményalapúvá teszik a kisiskolások zenei foglalkozásait, a középpontban pedig a közös dalszerzés áll.

„Az óvodai és iskolai foglalkozásokon a gyerekek együtt kitalálnak egy történetet és az abban szereplő karaktereket, majd egy táblagép segítségével hangokat, zajokat, zörejeket gyűjtenek, rögzítenek. A GarageBand elnevezésű applikációval hangszereket szólaltathatnak meg, közösen zenét és szöveget írnak, egyszerű dalokat hoznak létre” – szerepel a kommünikében.

A kezdeményezés fő célja a kicsik kreativitásának és egyéb képességeinek fejlesztése, a zenélés emellett hozzájárul a lelki kiegyensúlyozottsághoz.

A módszer nem igényel költséges technikai apparátust, stúdiót vagy technikai személyzetet, mindössze egy-két táblagépre és az alkalmazásra van szükség, a hangsúly a tanítók továbbképzésén és a technika használatán van.

Fotó: Shutterstock

Az Artisjus a projekt európai kommunikációja mellett a hazai tanítóknak szóló továbbképzési programok szervezését végzi. A projektben műhelyképzéseket szerveznek óvodapedagógusok és tanítók részére, illetve továbbképzést tanítóknak e-oktatási eszközzel. Három országban – Finnországban, Németországban és Franciaországban – kísérleti iskolai oktatásokat tartanak.

A közlemény kiemeli, hogy a módszertan tökéletesítésén, további országokra kiterjesztésén egyetemi kutatók dolgoznak. A projekt 2020 őszéig tart, ekkor zárószemináriumokat tartanak Helsinkiben, Budapesten, Párizsban és Brüsszelben.

A pályázatot lebonyolító szervezetek közé tartozik a finn TEOSTO, a francia jogkezelő, a SACEM, a spanyol Pompeu Fabra Egyetem, Németországból a Kölni Egyetem, a brit Musical Futures zeneoktatási szervezet és a Helsinki Művészeti Egyetem is. Az oktatási módszertan a finn INTO School tulajdona.

További információ: http://futuresongwriting.eu/project/; https://www.facebook.com/futuresongwriting.eu/.

Borítókép: illusztráció

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!