2024.08.01. 13:23
Petőfi Sándor halálának 175. évfordulójára emlékeztek Kiskőrösön – galériával, videóval
Petőfi Sándor halálának 175. évfordulójára emlékeztek szerda este a Kiskőrösön, a költő szülőháza előtti kertben.
A rendezvény során a résztvevők egy-egy szál virágot helyeztek el a város szülöttjének szobra előtt, amely a világ első köztéri Petőfi-szobra. A rendezvényen Domonyi László polgármester tartott beszédet, amely során arra hívta fel a figyelmet, hogy minden embert alapvetően az jellemez, amit az élete során megteremt, véghez visz.
– Petőfi Sándor számunkra példa – mondta a polgármester. Hozzátette: Márai Sándor, A gyertyák csonkig égnek című művében olvashatjuk e sorokat, amelyet Petőfi Sándor halálának 175. évfordulóján különösen igaznak érzek. Márai súlyos, mindannyiunkhoz szóló kérdéseit mi magunk is folytathatjuk. Kik vagyunk? Mit tettünk? Jól sáfárkodtunk-e a ránk bízott élettel? Elvégeztük-e a feladatunkat? Kiálltunk-e magunkért? Hűek voltunk-e értékrendünkhöz? Egy bizonyos: egyszer mindannyiunknak számot kell adnia. Mint ahogy számot adott a magyar irodalom egyik legnagyobb hatású költője is. Példaértékű volt kiállása, makacs tenni akarása, megfutotta üstökös-szerű életét, máig ható életművet alkotott és meghalt a hazáért. Ha számot kellene adnia, minden bizonnyal megtenné a maga egyenes, ellentmondást nem tűrő hangján. Ha nekünk arra a kérdésre kellene válaszolni, hogy hűek maradtunk-e Petőfihez, mi is nyugodt, tiszta szívvel felelhetnénk. Példa erre ez a mai megemlékezés, az egész Kárpát-medencében folyamatosan jelen lévő kultuszéltetés, a kiskőrösiek Petőfi-tisztelete – mondta végül Domonyi László polgármester.
A város elöljárója után Tóth Péter Lóránt versvándor idézte fel a költő utolsó napjait. Petőfi Sándor elbúcsúzott a családjától, majd Erdélybe, Bem József tábornok seregéhez sietett. 1849. július 31-én történt a tragikus vereséggel járó csata.
Petőfi Sándorra emlékeztek Kiskőrösön
Fotók: Barta ZsoltBem kénytelen volt seregét felaprózni, ezért mindössze 3100 katonával próbálta feltartóztatni Alexander von Lüders orosz tábornok létszámban háromszoros, tűzerőben kétszeres túlerőben lévő hadát Segesvárnál 1849. július 31-én. A csata előtti napon Marosvásárhelyen Bem kifejezetten megtiltotta a költőnek, hogy kövesse a sereget, Petőfi mégis ott volt, igaz, csak szemlélőként. A csatában azonban nem vett részt, fegyvert sem viselt, polgári öltözékben volt, igaz, egy katonai köpeny volt rajta. A háromszoros túlerő ellen Bem serege semmit sem tehetett, a magyar sereg megfutamodott. Amikor a költő látta, hogy Bem József tábornok is menekülőre fogta, Petőfi felismerte a vereséget, és szó nélkül futni kezdett ő is a Sárpatak hídján keresztül Fehéregyháza felé. Még a híd előtt összefutott Gyalókay Lajos századossal, aki megragadta a karját és kérte, meneküljön vele a közelben várakozó kocsiján, mert gyalogosan biztosan levágják. A költő viszont azzal érvelt, hogy már minden bizonnyal elfutott a kocsisa, próbáljanak oldalra kerülni, úgy talán megúszhatják. Gyalókay habozását látva Petőfi kirántotta karját a százados kezéből: nincs idő gondolkozni, én megyek, Isten veled! Többé nem látták – mondta végül Tóth Péter Lóránt, majd a költőre emlékét felidéző költeményekkel zárta előadását az előadóművész.