Tárlat

2024.08.09. 10:54

F. Orosz Sára keramikusművész munkáiból nyílt kiállítás Kecskeméten – galériával, videóval

F. Orosz Sára keramikusművész változatos technikákkal készült műveiből nyílt kiállítás a kecskeméti Kápolna Galériában csütörtökön Eforosz 60 Feketén-fehéren címmel. A szentesi származású, Isaszegen élő F. Orosz Sára ezer szállal kötődik a kecskeméti Kerámia Stúdióhoz, melynek fontos szerepe volt az immár csaknem négy évtizedes pályafutásában. A tárlat azért is különleges lehetőség az agyagművészet iránt érdeklődőknek, mert az alkotó ritkán tart önálló kiállítást.

Horváth Péter

F. Orosz Sára művészeti tanulmányait a szegedi Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola falai közt kezdte, majd a Magyar Iparművészeti Egyetemen Porcelán-kerámia szakán diplomázott (1990). Tanárai Csekovszky Árpád, Orbán Katalin, Minya Mária voltak. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen szerezte meg tudományos fokozatait. Itteni mesterei Orbán Katalin és Probstner János voltak. A Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti Tagozatának köztestületi tagja. A művészeti oktatás több szintjén tanít. 

F. Orosz Sára, kiállítás, keramikus
F. Orosz Sára keramikusművész munkáiból nyílt kiállítás Kecskeméten
Fotó: Bús Csaba

A megnyitón Wehner Tibor művészettörténész méltatta az alkotó munkásságát. Kiemelte, hogy igen ritkán jelentkezik önálló kiállítással a művész: legutóbb tíz esztendővel ezelőtt, a budapesti Erdős René Házban tárta közönség elé kollekcióját, majd F. Orosz Sára művészi hitvallásának is beillő önvallomását idézte a művészettörténész. – Én azt gondolom, hogy nagyon is konzervatív vagyok. Csupa ősi és klasszikus technika, minél mívesebb megoldásokkal, a mindennapokból merítő egyszerű, de általában szép témák, folytonos kutatás a számomra még ismeretlen területeken – ez nyilvánul meg a mesterkurzuson készített tárgyakban, jóllehet az adott körülményekre tematizálva. Igyekszem távol tartani magam az aktuális trendektől. Ezen felül cseppet sem motivál, hogy messziről megismerjék a munkámat, azaz nem félek újra és újra máson és másban gondolkodni – nyilatkozta magáról F. Orosz Sára.

Wehner Tibor elmondta, hogy a klasszikus és a modern együtt játszása, a hagyományos technikák és a váratlan technikai megoldások egyidejű alkalmazása jellemzi F. Orosz Sára munkáit. Kiemelte, hogy a művész kecskeméti tárlata kapcsán is emlékeztethetünk arra, hogy a tárlat változatos műegyüttese változatos technikai arzenál alkalmazását feltételezi. – A samott, a samott-porcelán, a sómázas kerámia, a raku, az anyagában színezett porcelán mellett a közelmúlt alkotóperiódusában a legfontosabb matéria megdolgozásaként, különleges műsorozatként a litofánia-kompozíciók darabjai születtek meg, amelyek a litofán massza felhasználásával, 1260 fokon kiégetve áttetsző, illetve átvilágítható domborművekben nyerik el végső formájukat – mutatott rá a művészettörténész az alkotó technikai sokoldalúságára, majd sokszínű művészetszervezői és oktatói munkáját is méltatta.

F. Orosz Sára több alkotótársának mondott köszönetet a megnyitón, mások mellett Sütő Enikőnek, a Nemzetközi Kerámia Stúdió vezetőjének, és Kontor Enikő keramikusművésznek azért, hogy munkájukkal a nehézségek ellenére a kerámia stúdiót a nemzetközi agyagművészet egyik központjává teszik.

A kiállítás megtekinthető augusztus 24-ig, keddtől szombatig 14 és 18 óra között.


 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!