DUNAVECSE

2020.01.10. 07:00

Süthető gyurmából varázsol dísztárgyakat Szarvas Nikolett

Süthető gyurmából készít ékszereket és ajándéktárgyakat a fiatal dunavecsei lány, aki évekkel ezelőtt került kapcsolatba ezzel a technikával.

Gulyás Sándor

A formáknak csak a képzelet szabhat határt – vallja a dunavecsei Szarvas Nikolett

Forrás: Petőfi Népe

Fotó: Gulyás Sándor

A kézműveskedést édesanyja szerettette meg Nikolettel.

– A gyöngyfűzéstől kezdve a festésig szinte minden kreativitást igénylő technikát kipróbáltam. A süthető gyurmával néhány éve találkoztam Szegeden, egy kézműves vásárban. Annyira megtetszett az ötlet, hogy elhatároztam, magam is megpróbálkozom rozsdamentes acél evőeszközökre, hőálló üveg- és porcelánedényekre egyedi mintákat varázsolni. Bevásároltam süthető gyurmából, és bújtam az internetet, hogy megtudjam, hogyan is kezdjek hozzá – emlékezett vissza a kezdetekre Szarvas Nikolett.

Az ügyes kezű dunavecsei lány természetesen a kanalakkal kezdte. A formázást, majd a mintázást követően jöhetett a sütés, később a sorozatgyártás. A süthető gyurmával készült kanalakból a család valamennyi tagjának és a közeli ismerősöknek is jutott. A dísztárgyak nagy sikert arattak, ami újabb lendületet adott Nikolettnek. Sorra születtek az újabb alkotások, szobrocskák, ékszerek, mesefigurák, virágok.

Fotó: Gulyás Sándor / Petőfi Népe

– Az első időszakban a sütés volt a legnehezebb feladat. A gyurma hőre keményedő lágyított műanyag. Sütés után pár perccel éri el a végleges szilárdságát, és kihűlés után tartós, a környezeti hatásoknak jól ellenálló anyag lesz belőle. Ahhoz azonban, hogy optimális legyen a hőkezelés, megfelelő eszközre van szükség. Konyhánkban akkoriban egy mezei sütő szolgálta ki a család igényeit, így nem volt egyszerű az ideális hőfok beállítása. Tudni kell ugyanis, hogy az alap sütési idő minden gyurmánál nagyjából 20–25 perc. Ha rövid ideig sütjük, annál keményebb lesz, ha viszont hosszabb ideig, puhább marad. A probléma azóta megoldódott – vázolta a sütés lényegét a kézműves.

A formázáshoz tapasztalat és készség szükségeltetik. A mestert a gyakorlat teszi, minél többet gyurmázik valaki, annál szebb munkák kerülnek ki a keze közül és lesznek egyediek az alkotások. A gyurmából bármit el lehet készíteni. A formáknak csak a képzelet szabhat határt.

Kékfestős evőeszközkészlet
Fotó: Gulyás Sándor / Petőfi Népe

– Lényegében ma már szinte mindent el tudok készíteni. Ez idáig a legnehezebb feladat egy kékfestős evőeszközkészlet díszítése volt. A sok pici pötty felrakása rendívül nagy odafigyelést, pontosságot igényelt. Eszközparkom nem túl professzionális, a kis kés, nyújtólap, nyújtófa, szaggató, gyurmavágó penge mellett lényegében minden, a háztartásban fellelhető tárgyat, a körömdíszítőtől kezdve a fogpiszkálóig csatasorba állítok a siker érdekében – mondta el Szarvas Nikolett.

Nikolett alkotásaira nem csak a család és a közeli hozzátartozók figyeltek fel. Aranyi Ágota, a helyi könyvtár vezetője kérésének eleget téve, tagja lett a helyi Alkotársak képzőművészek közösségének. Munkáival a közös kiállításaikon mutatkozott be a nagyközönség előtt.

– Már csak saját elképzelések és egyéni megrendelések alapján dolgozom. Sajnos egyetemi tanulmányaim miatt egyre kevesebb időm jut az alkotásra. Úgy hiszem azonban, hogy a süthető gyurmázás szeretete a jövőben is megmarad.

A süthető gyurmázás nem korfüggő

– A süthető gyurmázást nem lehet elég korán kezdeni. A technikát lényegében már gyermekkorban lehet használni, de a tevékenység az idősebb nemzedék számára is hasznos kikapcsolódást jelenthet. Fejleszti a kezek ügyességét és a kreatív gondolkodást, az alkotás öröméről már nem is beszélve – emelte ki a technika hasznosságát Szarvas Nikolett.

A formáknak csak a képzelet szabhat határt – vallja a dunavecsei Szarvas Nikolett
Fotó: Gulyás Sándor / Petőfi Népe

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!