1 órája
Messzire viszik a dorombzenét, Tajvanon és Délkelet-Ázsiában koncertezik a Zoord
A Leskowsky Hangszergyűjtemény delegációjaként Tajvanra utazik három kecskeméti zenész, Szilágyi Áron, Drabant Béla és Almási Krisztián, vagyis az idén 10 éves Zoord zenekar. Szilágyi Áron hírportálunknak elmondta, hogy csütörtöktől vasárnapig egy fesztiválon vesznek részt, ahol hangszerbemutatót és táncházat tartanak, zenét oktatnak, és fő fellépőként adnak koncertet. Hogy jött a felkérés, hogy esik útba hazafelé Ázsia több ismert városa is – Manila, Kambodzsa és Vietnám – erről beszélgettünk Áronnal, a hangszergyűjtemény és a Zoord zenekar vezetőjével.
Szilágyi Áron portálunk részére arról beszélt a Zoord koncertje kapcsán, hogy mégis hogyan kerül a doromb Tajvanra.
A Zoord nemzetköz szinten is elismert képviselője a dorombzenének
– Kevesen tudják, de Tajvanon hagyományos hangszer volt a doromb, sok száz éven át. Azonban ez kissé feledésbe merült, ám egy lelkes fiatal társaság beleszeretett ebbe a hangszerbe, és úgy döntöttek, hogy felélesztik ezt a hagyományt. Az első dorombfesztiváljuk már sajnos belecsúszott a Covid-járványba, amikor pedig a következőre meghívtak volna bennünket, már teljesen lehetetlen volt kiutazni. Aztán, mikor végigsöpört a járvány a világon, elakadtak a dolgok, így lényegében véve 4 év óta szerveződik ez a fesztivál – mondta el Szilágyi Áron, hozzátéve: most már minden adott a megrendezéshez, így csütörtöktől vasárnapig koncerteznek és foglalkozást tartanak a Zoorddal.
– Engem, mint szóló játékost és oktatót hívtak meg, a zenekart pedig azért, mert nemzetközi szinten is az egyik legismertebb olyan képviselője a dorombzenének, akik egy mai hangzásba tudják az autentikus dorombjátékot beilleszteni. Szeretnék ők is a fiatalokhoz eljuttatni a hangszert, annak szeretetét – fejtette ki Szilágyi Áron.
Hegyek közötti fesztivál Tajvanon
Tajvant nagyon sokan azonosítják a high-tech környezettel, de talán kevesen tudják, hogy különleges, ősi kultúrával rendelkezik, ami csak a sziget sajátja. Ennek a kultúrának része a dorombjáték is. Épp ezért a fesztivált a hegyek között rendezik, egy nemzeti park látogatóközpontjában, a sziget és a dzsungel közepén, különleges természeti környezetben. Tehát nem a nagyvárosi miliő, hanem a vissza a természetbe érzés adja a rendezvény alapját.
– Mivel a doromb egy misztikus hangszer, mely által hagyományosan misztikus lényekkel kerültek kapcsolatba az itt élők, a fesztivál tematikája is ilyen különleges, érdekes, földöntúli lesz. Előreláthatólag nagyon nagy látogatószámmal, mert azt mondták a szervezők, hogy a jegyek nagy része már elfogyott – mondta Szilágyi Áron, aki arról is beszélt, hogy a szervezők tavaly augusztusban jártak Kecskeméten, amikor megbeszélték a fellépés és az oktatás részleteit.
– Elhoztam őket a Leskowsky Hangszergyűjteménybe is, ahol beleszerettek a múzeumba. És ettől fogva bővült a programunk. Azt kérték, hogy az oktatás, a táncház és a zenekar koncertje mellett legyen hangszerbemutató is kint. Ezért lényegében a hangszergyűjtemény delegációjaként fogunk Tajvanra utazni, így ez egy többrétű kulturális misszió lesz. A zenekarral szombat este játszunk majd mint fő fellépő, ezután Krisztián hazarepül, mi pedig Bélával, a zenekar hegedűsével és énekesével tovább utazunk. Izgalmas feladatok várnak ránk, egészen december 4-ig – részletezte Szilágyi Áron.
Ázsia zeneszeretőinek is megmutatják, hogyan tehető trendivé a doromb
Tajvan után Manilába utaznak, a Fülöp-szigetekre, ahol a Manilai Egyetem néprajzi szakán tartanak előadást a magyar népzene és a doromb kapcsolatáról, és koncertet is adnak. Ezek után pedig Vietnám északi részén, Hanoiban, szintén az egyetemen tartanak előadást, majd Kambodzsába utaznak.
– A Kambodzsa Kulturális Öröksége nevű szervezet, felvette velem a kapcsolatot, hogy a dorombjátékot szeretnék feltámasztani. Nagyon sokat dolgoznak ezen, és mivel ismerik a munkásságomat, felkértek, tartsak előadást, valamint workshopot, hogy másfajta játéktechnikákat is megismerjenek. És, hogy bemutassam azt, hogy alapvetően egy ősi hangszert miként lehet újból trendivé tenni a fiatalok között, hogy mi ebben a cool, mi ebben az érdekes, hogy lehet akár modern zenében is felhasználni ilyen ősi hangokat – foglalta össze kéthetes ázsiai utazásuk részleteit Szilágyi Áron, hozzátéve, hogy azután gőzerővel esnek neki a Global Vibes Dorombfesztivál utolsó simításainak, amit december 27-én rendeznek meg Kecskeméten, a Leskowsky Hangszergyűjteményben.