2 órája
Száraz november: az alkoholnélküliség minőségi életet, az alkoholizmus halált okozhat
Egyre népszerűbb Magyarországon az a kezdeményezés, miszerint a novembert úgy töltik, hogy egész hónapban egy csepp alkoholt sem isznak. A száraz november kihívás történetéről, illetve az alkoholizmusról Hegymegi István kecskeméti addiktológiai konzultánssal beszélgettünk.
Aki csatlakozik a száraz november kihíváshoz, legalább egy hónapon keresztül nem iszik alkoholt. Ez számos pozitív hatással jár.
– Ez egy egészségmegőrzési kihívás, amely Angliából indult azzal a céllal, hogy álljunk meg egy pillanatra, vessünk körültekintést önmagunk körül, és hagyjuk abba azt a szokást vagy tevékenységet, hogy alkoholt fogyasztunk – mondta Hegymegi István kecskeméti addiktológiai konzultáns.
Így jött létre Angliában a „sober october”, amely hazánkban novemberre adaptálódott a Kék Pont Alapítvány kezdeményezésére. Sőt, később megjelent a száraz január is, amely az ünnepek utáni megállásra, tiszta évkezdetre mozdít. A legnépszerűbb viszont továbbra is a száraz november.
Az alkoholt a szervezet méregként fogja fel
– Megdőlni látszik az a megközelítés, hogy az egy pohárka akár még pozitív hatású is lehet. Komoly elemzések mutatják ki, hogy az alkohol mennyire káros a gyomor- és bélrendszerre – mondta az addiktológiai konzultáns.
Hegymegi István hozzátette, ha megállunk és huzamosabb ideig nem fogyasztunk alkoholt, legalább négy területen érezhetjük viszonylag hamar a pozitív hatásokat:
- Az alkoholnélküliség fizikai és mentális egészséget javít,
- csökkenti a máj terhelését,
- javítja az alvás minőségét,
- növeli az energiaszintet.
Mi számít rendszeres alkoholfogyasztásnak? Ki az alkoholista?
Ha az alkohol már a mindennapok részévé vált, alkoholizmusról beszélhetünk.
– Ha az esti hazaérkezés után szinte észrevétlenül pattintunk egy üveg bort, megiszunk egy pohár sört, mindezt tesszük rekreációs vagy kikapcsolódást segítő céllal, akkor már rendszerességről, alkoholizmusról van szó – fűzte hozzá a kecskeméti szakember.
Van konkrét megfogalmazása is a rendszerességnek, alkoholizmusnak. Fél deciliter tömény alkohol, két deciliter bor vagy egy korsó sör egy egységnek számít. Ha egy héten valaki tizennégy vagy annál több egységet elfogyaszt – a legrosszabb, ha valaki egy napon belül teszi mindezt –, akkor igen komoly rendszerességről van szó.
Jó kérdés, hogyha valaki nem gondolja magáról, hogy alkoholista lenne, és ezt azzal akarja bebizonyítani, hogy tartja a száraz novembert és megmutatja, hogyha kell, akár egy hónapig is kibírja alkohol nélkül, akkor valóban kijelenthetjük-e róla, hogy ő még nem függő, mert képes megálljt parancsolni?
– A száraz november kiváló lehetőséget biztosít számunkra arra, hogy újragondoljuk az alkohollal való kapcsolatunkat. Önreflexiót lehet gyakorolni, meg lehet vizsgálni, hogy sóvárgok-e, hiányzik-e az alkohol. A társas kapcsolataimat erősíti vagy gyengíti? Ha kemény fizikai megvonási tünetek jelentkeznek, rosszullétek, száraz száj, verejtékezés, ott már komoly probléma mutatkozik – hívta fel a figyelmet Hegymegi István, hozzátéve, ha valakinek tényleg szerves része az életének az alkohol, ne a száraz novemberrel próbáljon meg leszokni, vagy ha igen, azt szakember segítségével tegye. Súlyos esetben, egyedül akár életveszélyes állapotok is kialakulhatnak.
Az alkohol kiváló kötőelem a társas kapcsolatokban, de nélküle is boldogulnunk kell!
A szociális ivók gyakran azért nyúlnak az alkoholhoz, hogy a különböző összejöveteleken oldottabbak, felszabadultabbak legyenek.
– Jellemző, hogy azoknál az embereknél, akik rendszeresen fogyasztanak alkoholt, az életükben jelen van a biztonságos kötődés zavara. Gyerekkorig lehet visszamenni: ha az illető nem tanulta meg édesapjától, édesanyjától, hogyan kell kötődni, akkor felnőtt korban is problémája lesz ezzel, és ehhez az alkohol kiváló átvezető, kötőelem – hangsúlyozta Hegymegi István.
Ha valaki a bulikban mindig emiatt ivott, de mondjuk a száraz november miatt nem fogyaszt alkoholt, támaszték nélkül elképzelhető, hogy nem is fogja magát jól érezni. Fontos, hogy erre tudatosan kell készülni, illetve ez esetben magunk mellett kell tudni egy szintén józan személyt, akiben maximálisan megbízunk, és aki támasz lehet a nehezebb helyzetekben.
„Egy jó alkoholista legalább három embert foglalkoztat”
Magyarország hagyományosan alkoholt nagyon jól fogyasztó nemzet. Szomorú szlogen, hogy az egymillió alkoholista országa vagyunk. Hegymegi István elmondta, egy alkoholista legalább három ember energiáját, figyelmét, érzelmeit, mindennapjait köti le vagy manipulatívan, tudatosan vagy tudattalanul. Az alkoholizmus egy betegség, kezelés nélkül halálos lehet.
A diplomás alkoholista a nap végén ugyanolyan, mint a kannás bort fogyasztó hajléktalan
A magasan funkcionáló személy az élet minden területén igyekszik jól teljesíteni, a családban, a munkahelyén.
– Ha egy magasan funkcionáló személyt szembesítünk az alkoholproblémájával, gyakran azt jelzi vissza, hogy ő nagyon jó minőségű bort iszik, szemben a hajléktalannal, aki a kannás bort issza. Sajnos a hatóanyagot tekintve a kettő ugyanaz. Egy csoportos alkoholterápián egy kívülálló nem tudná megmondani, hogy ki az egyetemi tanár és ki a frissen érkező hajléktalan. Az alkoholizmus folyamatának végén ugyanaz a végeredmény, kár magunkat áltatni azzal, hogy én csak jó minőségű alkoholt fogyasztok – mondta a kecskeméti addiktológiai konzultáns.
Sőt, a társadalomban jól funkcionáló emberek alkoholproblémája adott esetben még súlyosabb tud lenni, hiszen ők sokkal több emberrel, családtaggal, baráttal és kollégával vannak kapcsolatban, mint egy hajléktalan ember.
– A nagy munkaadóknál megfigyelhető a döntéshozók, nagy felelősséggel rendelkező személyek szerhasználata. Itt megjelenik a drog is. Ha valakinek nincsenek meg a megküzdési mechanizmusai, olyan szerekhez nyúlhat, amelyek növelik a teljesítményét. Így hoznak döntéseket, így hatnak emberek éltére – ismertette a helyzetet Hegymegi István, hozzátéve, ez tabutémának számít Magyarországon.
Száraz november: a kihíváshoz nem csak alkohollal csatlakozhatunk
Széles körben elterjedt és nagyon elharapózott az energiaital fogyasztása. Sokan már észre sem veszik, mennyire az életük szerves része. Csakúgy, mint a kávé, amely szintén kiváló kötőelem az emberi kapcsolatainkban, de ha már 4-6-8 kávét iszunk egy nap, el lehet gondolkodni, hogy ez valóban szükséges mennyiség-e. A dohányzás és a nasizás, túlzott édességfogyasztás is olyan tevékenység lehet, amelynek leállásával csatlakozhatunk a száraz november kezdeményezéshez.