Fertőző betegségek

2024.11.11. 06:50

Dr. Gaszner András: az influenza elleni védőoltás felvétele mindenkinek javasolt

A légúti fertőző betegségek szezonját éljük, viszont jó hír, hogy koronavírus-járványról továbbra sem beszélhetünk. Dr. Gaszner András kecskeméti háziorvossal beszélgettünk, aki az influenza elleni védőoltás felvételét javasolja mindenki számára.

Vizi Zalán

Az elmúlt időszakban a Covid lecsendesült, viszont környezetünkben elő-előfordult, hogy valakinek pozitív lett a koronavírustesztje. Ez nem véletlen, hiszen a fertőző betegségek időszakát éljük, de járványhelyzetről nem beszélhetünk. Influenzaszezonról viszont igen, tehát az influenza elleni védőoltás felvétele aktuális. A jelenlegi egészségügyi helyzetről dr. Gaszner András kecskeméti háziorvost kérdeztük.

influenza elleni védőoltás, dr. Gaszner András, légúti megbetegedés
Dr. Gaszner András hangúlyozta, hogy az influenza elleni védőoltás felvétele mindenkinek javasolt
Fotó: Bús Csaba / archív-felvétel

– Hosszú hetek, hónapok óta követjük az örökítőanyag szennyvízben való megjelenését, és most azt állapíthatjuk meg, hogy a legtöbb nagyvárosban, így Kecskeméten is csökken a koronavírus örökítőanyag koncentrációja. Ez azt is jelenti, hogy a megbetegedések száma nem emelkedik, és ezt a rendelések forgalmi adatai is alátámasztják, tehát pillanatnyilag nincs járványhelyzet – mondta Dr. Gaszner András.

Az adventi időszak beindíthatja a fertőző betegségek terjedését

Hogy ez a kegyelmi időszak meddig tart, azt nem tudjuk, de vannak olyan körülmények, melyek arra utalnak, van esély arra, hogy beinduljon a járvány. – Az időjárási viszonyok bármikor változhatnak úgy, hogy az kedvezzen a járvány terjedésének. A nyirkos, hideg levegőre gondolok. Illetve megérkezünk rövidesen az adventi időszakba, amikor az emberek sokkal aktívabbak, készülnek az ünnepekre és sokkal sűrűbben találkoznak. Ez is fontos feltétele a fertőző betegségek terjedésének – hangsúlyozta dr. Gaszner András háziorvos.

Az influenza elleni védőoltás felvétele erősen javasolt

Mivel az adventi időszakig még van pár hetünk, ezt kihasználhatjuk arra, hogy felkészítsük szervezetünket a fertőző betegségek terjedésére. Elsősorban az influenzára. Az influenza elleni védőoltás beadását dr. Gaszner András is javasolja.

Az orvos mindenkinek ajánlja, de a következő kategóriába tartozó embereknek különösen:

  • 60 év fölöttieknek
  • alapbetegséggel rendelkezőknek (például: szív- és érrendszeri, máj-, vese-, légúti- vagy immunrendszeri betegséggel küzdőknek)
  • várandós kismamáknak.

– A kismamák immunizálását külön ki szeretném emelni, hiszen az édesanyai szervezet a benne fejlődő magzat védelme okán kevésbé immunogén, kevésbé tud erélyesen védekezni. Nem betegszenek meg gyakrabban a kismamák, de a szövődmények náluk sokkal súlyosabbak lehetnek, mint másoknál. Így számukra a második trimesztertől különösen javasolt az influenza elleni védőoltás felvétele – tette hozzá dr. Gaszner András.

A védőoltás mellett a maszk használata a legjobb védekezési forma

A kecskeméti háziorvos hírportálunknak elárulta, a Covid-időszaknak legalább annyi haszna volt, hogy megtanított minket a járvány elleni védekezésre, amelynek a legjobb módja a maszk használata. Azok számára, akik könnyebben szoktak megbetegedni, nyugodtan használhatnak maszkot közösségi terekben, míg azok, akik érzik magukon, hogy betegek, mások védelme érdekében szintén vegyék a szájuk és orruk elé a védőeszközt.

– Az egészséges életnek az alapja az egészséges életforma. A rendszeres testmozgás és a józan ész keretein belül természetesen a vitaminpótlás, D-vitamin szedése is segít – fűzte hozzá a szakember.  

Nincs koronavírus-járvány, de a Covid velünk van, és velünk is fog maradni

2020-ban sokkolt a világot a koronavírus megjelenése. Sok szörnyűségen ment keresztül az emberiség, de már „megtanultunk” együtt élni a Coviddal. Dr. Gaszner András elmondta, ha egy kezdetben agresszív kórokozó találkozik az emberekkel, akkor ez a találkozás mindkettőnél változást generál. – Az emberi populáció hozzászokik a betegséghez, míg a vírus is jelentős változáson megy keresztül. Elmondhatjuk, hogy a Covid megszelídült, belesimult a felső légúti, hurutos megbetegedések csoportjába – ismertette a kecskeméti háziorvos.

Sokan beszélnek arról, hogy a koronavírus különböző variánsai okoznak mostanában megbetegedéseket, de ezek a variánsok az elmúlt években akár havonta is meg tudtak jelenni. A legutolsó Covid elleni védőoltás két évvel ezelőtt jelent meg.

Az influenza elleni védőoltás nem egyenlő a koronavírus elleni védőoltással

Még a Covid-járvány alatt beszéltek arról sokat, hogy a két védőoltást egybe gyúrják, ez viszont még nem valósult meg. – Az influenza elleni védőoltás nem jelent védettséget a Covid ellen, de immunológiai tréning a szervezet számára, tehát mindenképpen hasznos a felvétele. Jelenleg nincs Magyarországon új koronavírus elleni védőoltás, de úgy tudom, hogy ez a probléma hamarosan meg fog oldódni. Az viszont jó hír, hogy az immunrendszerünknek is van memóriája, tehát aki korábban már szerzett védőoltással vagy a betegségen átesve védettséget a Covid ellen, remélhetőleg könnyebben és hamarabb fog meggyógyulni – mondta dr. Gaszner András, hozzátéve, ha megjönnek a Covid elleni oltások, a felvételét szintén indokoltnak érzi.

Az influenza elleni védőoltás felvétele egészséges állapotban javasolt. Ha valaki átesett például a koronavíruson, nagyjából két hetet kell várnia arra, hogy felvehesse az influenza elleni védőoltást. A lázas állapotból való felépülést és a jó közérzetet kell megvárni a betegség után, és azt követően felvehető a védőoltás.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a baon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában