2024.11.02. 15:07
Online jelenlét a halál után: mi történik egy elhunyt személy Facebook-profiljával?
Sokan találkozhattak már azzal a közösségi médiában, hogy ismerősük születésnapját a halála után is feldobja a rendszer, vagy éppen a névnapos köszöntöttek között szerepel. A külső személyeknek ez bosszantó és meglepő lehet, a családnak viszont sokszor szívbemarkolóak a síron túli lájkok és üzenetek. Az elhunyt személy Facebook-oldalának kezelésére több lehetőség is kínálkozik.
A Facebook-oldalon már léteznek In memoriam vagyis Emlékoldal jelöléssel profilok, melyeket az elhunyt hozzátartozói kértek. A másik megoldás a Facebook-profil törlése. Az elhunyt személy Facebook-oldalának lehetőségeiről részletesen is összeszedte a tudnivalókat a boon.hu internetes oldal.
Az elhunyt személy Facebook-profilja virtuális emlékhellyé válhat
A Facebook az első közösségi oldalak között volt, amely lehetőséget biztosított az elhunyt profilok emlékoldallá alakítására. Az ilyen oldalak In memoriam vagy Emlékoldal jelöléssel különülnek el, és egyfajta virtuális emlékhelyként szolgálnak. A hagyatéki kapcsolattartó – akit még életünkben kijelölhetünk – jogosulttá válik arra, hogy kezelje az oldal egyes funkcióit, így válaszolhat az üzenetekre, moderálhatja a posztokat, vagy akár törölheti az oldalt.
Nagy előnye még az emlékoldalnak, hogy emlékeink és a kapcsolati hálónk megőrzését úgy teszi lehetővé, hogy fájdalmas emlékeztetők, például születésnapi értesítések elmaradnak. Az emlékoldalhoz érvényes kérelmet kell benyújtani a Facebook csapatához.
Még életünkben gondoskodhatunk az oldalunk sorsáról
Érdemes mielőbb dönteni a digitális örökségünkről. Így a gyászoló családnak nem kell azon tanakodnia, hogy mi legyen az oldal sorsa. Az előrelátás megkönnyítheti szeretteink dolgát, hiszen – akárcsak egy végrendelettel földi dolgainkról – úgy digitális emlékeink megőrzéséről is előre rendelkezhetünk.
Hagyatéki kapcsolattartó
A Facebookhoz hasonlóan az Instagramon is megadhatunk hagyatéki kapcsolattartót, aki halálunk után teljesítheti kívánságunkat, hogy emlékoldallá alakul a profilunk, vagy töröljük. A hazánkban kevésbé elterjedt Twitter ezzel szemben nem kínál emlékoldal opciót, azonban a családtagok kérhetik a fiók törlését megfelelő dokumentumok benyújtásával.
Az inaktivitás is segíthet
A Google inaktív fiókkezelő funkciója szintén lehetővé teszi, hogy a felhasználók előre rendelkezzenek fiókjuk sorsáról. A megjelölt kapcsolattartó bizonyos idejű inaktivitás esetén automatikus értesítést kap. Ez lehetőséget ad arra, hogy az örökös letöltse, archiválja vagy akár törölje a profil tartalmát.