2024.11.13. 14:40
Civil szervezeteket segítenek a kecskeméti egyetem önkéntesei
Az előző tanév végén Kecskeméten jelentették be, hogy támogatni és ösztönözni fogják az egyetemisták önkéntes tevékenységeit. A Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Ifjúsági Tanács által az első Egyetemi Önkéntes Pont a kecskeméti Neumann János Egyetemen jött létre. A kecskeméti diákok kreditet, sőt, adott esetben anyagi támogatást is kapnak az önkéntes munkáért.
Öt városban, Kecskemét mellett Győrben, Debrecenben, Székesfehérváron és Budapesten jött létre Egyetemi Önkéntes Pont. A program a 2024/25-ös tanévre forrta ki magát. A kecskeméti Egyetemi Önkéntes Pont vezetője, Horváth Csanád hírportálunknak elárulta, a Neumann János Egyetem hallgatói szabadon választható tantárgy keretein belül ismerkedhetnek meg az önkéntességgel.
Az Egyetemi Önkéntes Pont segítői a helyi szervezeteket segítik
A kecskeméti egyetemisták a programjukat a Kecskeméti Városi Civil Kerekasztal által szervezett Városi Civil Korzón is bemutatták. Céljuk, hogy az egyetem önkéntesei a helyi civil szervezetekkel kapcsolódjanak, csatlakozzanak munkájukhoz és segítsék a támogató tevékenységüket.
Kecskeméten az Egyetemi Önkéntes Pont szabadon választható tantárgyához húszan csatlakoztak, és folyamatosan megvalósulnak – főleg az egyetem berkein belül – kisebb-nagyobb események.
A kecskeméti egyetemisták a következő szervezetek munkáiba csatlakoztak be:
- Hírös Cédrus Egyesület – idősügy
- Hírös Fiataok Egyesület – ifjúságügy
- Kecskeméti Kreatív Tudásközpont Közalapítvány – digitális kompetenciák
- Kecskeméti Szatyor Közösség Egyesület – helyi termékek, egészséges élelmiszerek és termelők támogatása
- Aranyhomok Kistérség és Tourinform – helyi termelők támogatása és a kecskeméti események promótálása, marketing tevékenység
- Kecskeméti Egyetemi Sportegyesület – sport tevékenységek
- Zöld Küldetés Egyesület – fenntarthatóság, környezetvédelem
„Az önkéntesség menő”
A Neumann János Egyetemen így hirdették meg az Egyetemi Önkéntes Pontot. Nem titkolt cél, hogy az egyetemisták úgy csatlakozzanak szervezetekhez, hogy azt szívesen teszik, nemcsak a kreditszerzés motiválja őket, hanem az, hogy tegyenek a közösségünkért. Hosszútávú terv, hogy a hallgatók innovatív ötletekkel szálljanak be a civil szervezetek munkafolyamataiba.
Az egyetemisták saját programot is hirdethetnek. A lényeg, hogy építsék a város közösségét. A legjobb szerveződéseket és ötletek megvalósulását ráadásul anyagi támogatással is segítik.
A szabadon választható tantárgy keretein belül az egyetemisták tízórás tréningen vesznek részt és harminc órás önkéntes munkát végeznek el. – Az önkénes munka által fejlődik a diákok csapatban való gondolkodása, kapcsolatrendszere, problémamegoldó képessége, illetve a közösséghez való tartozás és a közösségért tenni akarás vágya is olyan emberi érték, amely az életben meghatározó lehet – nyilatkozta Horváth Csanád irodavezető, aki hozzátette, december 5-én egy nagyszabású környezetvédelmi akciót szerveznek Kecskeméten, erről bővebb információkat nemsokára közölni fognak.
Más országokban az önkéntes munka alap elvárás
A Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkára, Nagy-Vargha Zsófia az Egyetemi Önkéntes Pont megnyitóján elárulta, vannak országok, ahol az önéletrajz csak akkor ér igazán valamit, ha abban fel vannak tüntetve önkéntes munkák is. Szeretnék, ha ez a szemlélet Magyarországon is elterjedne, és minél többen végeznének közösséget építő önkéntes munkát.