2024.10.24. 11:05
Városi kitüntetéseket adtak át a soltvadkerti 56-os megemlékezésen – galériával, videóval
Az 1956-os forradalom hőseire emlékeztek szerda este a városban. A helyi iskolások adtak műsort a művelődési házban, melyet koszorúzás és a soltvadkerti városi kitüntetések átadása követett.
Az 1956-os forradalom eseményeit idézték fel a soltvadkerti Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola diákjai a városi művelődési házban rendezett ünnepi megemlékezésen. Ezt követően a közel 150 érdeklődő a Hősök terén részt vett az 56-os Kopjafánál rendezett koszorúzáson, ahol Temerini Ferenc polgármester mondott ünnepi beszédet. Hangsúlyozta, hogy 68 éve történt a forradalom, amely a történelemben nem nagy idő, de nekünk utódoknak meg kell őriznünk az elődeink emlékét. Bár leverték a forradalmat, de mégis győzött, mert 33 évvel később a rendszerváltozás során elértük mindazt, amiért a forradalmárok harcoltak: a szabadságot, a függetlenséget, a demokráciát. Ezt követően a megemlékezők visszamentek a művelődési házba, ahol ünnepi közgyűlés keretében adták át a soltvadkerti városi kitüntetéseket Temerini Ferenc polgármester és Kárász András alpolgármester a település polgárainak.
A soltvadkerti városi kitüntetéseket hat kategóriában osztották ki
Soltvadkert Városért kitüntetést vett át Darányiné Haris Gabriella aki ének-zene szakon végzett, a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán 1987-ben. A végzés után rögtön a Kossuth Lajos Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskolában kezdett tanítani. 25 éve a művészetoktatás munkájában is részt vesz, zenei előképzős foglalkozásokat tart, szolfézst, zeneirodalmat tanít. Darányiné Haris Gabriella hivatalosan ugyan nyugdíjba vonult, de tovább dolgozik az intézményben. Pintér Sándor belügyminiszter nyugállományba vonulása alkalmából Pedagógus Szolgálatért Emlékéremmel” ismerte el munkásságát.
Az Év vállalkozója címet Frittmann Grácián, a Gra-Plast Kft. tulajdonosa, ügyvezetője kapta. Ő a mai Wattay középiskolában géplakatos mesterséget tanult Kiskőrösön. A családi házuk garázsába kezdte el a műanyag darálását, majd építkezni kezdett a Koltói Anna utcában, ahol egy 200 négyzetméteres csarnok várta az extrudereket, berendezéseket. A 25 évvel ezelőtt hat fővel induló kisüzem ma már közel húsz munkatársnak biztosít megélhetést, akik közül többen szinte a kezdetek óta itt dolgoznak. Mecénásként is jól ismeri a város, a Soltvadkerti TE több szakosztályának, de egyéb közösségeknek is kitartótámogatója, ettől az évtől, a református egyház presbitere is.
Soltvadkert Város Szolgálatáért kitüntetés kapott Fodorné dr. Schiszler Terézia. Az aljegyző a soltvadkerti általános iskola után a szegedi Közgazdasági Szakközépiskola ügyviteli tagozatát végezte el. Majd Soltvadkerten a városházán állást kapott érettségi után. A folyamatos képzés természetes velejárója volt mindennapjainak, így 2007-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog-és Államtudományi Karán jogi diplomát szerzett. 2012-ben kapott aljegyzői megbízást. Számos feladatkört látott el, emellett pályázatok előkészítése, koordinálása és megvalósítása is köthető nevéhez.
Az Év Sportolója kitüntetést kapta a Soltvadkerti TE, Asztalitenisz Extraliga férfi csapata. Az asztaliteniszező társadalom a legelismertebbek között tartja számon a Soltvadkerti TE asztalitenisz szakosztályát, az extraliga férfi csapatát pedig különösen, akik a 2023- 24-és bajnoki szezonban bajnoki címmel koronázták meg a közös munkát. A extra ligacsapat legendás története öt évvel ezelőtt kezdődött, akkor indultak ugyanis először NBI. kategóriában. Hamar felhívták magukra a figyelmet felkészültségükkel, voltak már negyedik helyezettek, sőt dobogósok, is az Extra Ligában.
Soltvadkerti 56-os megemlékezés
Fotók: Barta ZsoltSoltvadkert Város Sportjáért kitüntetés kapta Lakatos Attila. Ő Frei László keze alatt kezdett birkózni aprócska kisfiúként és egészen húsz éves koráig versenyszerűen sportolt, akkor már Filus Sándor edzőségével. Habár az aktív birkózást abbahagyta, egy percre sem távolodott el a sportágtól, barátaitól. 2007-ben elvégezte a bírói tanfolyamot, egy ideig bíróként is tevékenykedett. 2012- ben megválasztották a soltvadkerti birkózó szakosztály elnökének. Egy széthullott szakosztály, romokban álló, használhatatlan birkózóterem, edzőhiány várta a megújulást. Egy évtizedes, feszített munkával, az ország 96 szakosztályából a kezdeti 86. helyről a 8. helyre hozta fel a soltvadkerti szakosztályt. Ma közel ötven gyermek jár rendszeresen az edzésekre.
Soltvadkert Város Díszpolgára lett Martin János. Géplakatosként kezdte fiatal munkás éveit először a KTSZ-nél, több helyen dolgozott, végül vállalkozását félretéve, feleségével a XIV. kerületi Zuglói önkormányzat gyermektáborában gondnoki-táborvezetői feladatokat láttak el közel két évtizeden keresztül. Innen vonult nyugállományba. Megtanult először hegedülni, majd fúvóshangszeren zenélt a tűzoltózenekarban, Huff Miklós karnagy irányítása mellett. Vele kezdte el a lakodalmas zenei szolgáltatást is. A szülők-nevelők bálját rendszerint felajánlásként muzsikálták végig, hogy minél több pénz maradjon jótékonysági célokra. Zenekarával közel öt évtizeden át, több száz ifjú párnak tette emlékezetessé életük legszebb napját és szórakoztatták a bálozókat, az ünnepvárókat, hiszen hosszú éveken át a szentesti hálaadó utcazenélés meghitt pillanatait köszönhetjük Jánosnak és csapatának.
A rendezvényen a nyugdíjba vonult városi pedagógusok az önkormányzattól elismeréseket vehettek át. Pro Schola díjat kapták: Szabadiné Viszmeg Erzsébet, Muskó Gabriella, Kaposvári János, Takács Gyula, Horváth József, Gurzó Lászlóné, Darányiné Haris Gabriella, Bodahelyi Antalné vezető óvónő.