2024.10.23. 07:00
A magyar Gripenek jövőre is védik Szlovákia légterét
A közös védelmi képességek fejlesztése és a kölcsönös támogatás elengedhetetlen a stabilitás megőrzéséhez Közép-Európában – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf, a Robert Kaliňák szlovák miniszterelnök-helyettessel folytatott kétoldalú tárgyalása után kedden, Kecskeméten.
Mindaddig, amíg Szlovákia újjá nem építi saját nemzeti vadászgép-képességét, Magyarország továbbra is elkötelezett a szomszédos ország légtérrendészeti feladataiban való részvétel mellett – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf Honvédelmi miniszter. Elmondta, hogy Magyarország 2024-ben közreműködik Szlovákia légtérrendészeti feladatainak ellátásában, és a Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter, valamint az általa Kecskeméten aláírt megállapodás értelmében 2025-ben is részt vesz a Magyar Légierő Szlovákia légterének védelmében – írja közleményében a Honvédelmi Minisztérium.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: Magyarország ezzel a NATO és az Európai Unió egészének biztonságához is hozzájárul. Hozzátette: a közös védelmi képességek fejlesztése és a kölcsönös támogatás elengedhetetlen a közép-európai térség stabilitásának megőrzéséhez.
Emlékeztetett arra, hogy a Magyar Légierő korábban több alkalommal hajtott végre feladatot a szlovák légtérben mind éles, mind gyakorló riasztás keretében.
Negyedik alkalommal látja el a Magyar Légierő a balti légtérvédelmi feladatokat
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte, hogy NATO-kötelezettségeinknek eleget téve, a magyar Gripenek évek óta jelen vannak a szlovák, szlovén, valamint háromévente a balti államok légterében. 2025-ben negyedik alkalommal fogja a Magyar Légierő a balti légtérvédelmi feladatokat ellátni – szögezte le a tárcavezető.
A találkozón a magyar és szlovák miniszter kiemelte az ukrán–orosz háború mielőbbi lezárásának fontosságát, továbbá egyeztetést folytattak a NATO keretében megvalósuló együttműködésről, különös tekintettel a székesfehérvári Közép-európai Többnemzeti Hadosztály Parancsnokságra (Headquarters Multinational Division Centre – HQ MND-C), ahol mindkét ország katonái szolgálnak. Emellett tárgyaltak a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséről, így az országok fegyveres erői közötti közös hadgyakorlatok lehetőségéről is – olvasható a Honvédelmi Minisztérium közleményében.