2024.10.07. 13:58
Tizenegy év kell a virágzásához és most virágzik a füzértekercs a Kiskunságban
Virágzik a füzértekercs, az egyetlen ősszel virító orchideafélénk. Az aprócska növény nyár végén és kora ősszel nyílik, virágzása egészen októberig elhúzódhat. A hazánkban védett növényfaj elsősorban a Duna-Tisza közén lelhető fel.
A latinul Spiranthes spiralis kis mérető, 6-20 centiméteres szürkészöld színű növény, amely leginkább a szikes pusztákba ékelődő löszhátakon és egyéb száraz, legeltetett vagy kaszált gyepeinkben fordul elő – írja a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI) a honlapján. A közelmúltban Dunavecse környékén találtak új füzértekercs állományt a KNPI munkatársai, de a különleges növény fellelhető Harta-Akasztó-Dunatetétlen térségében, Apajon, Csengődön, Pálmonostorán, Szakmáron, Újsolton, valamint néhány töves előfordulását feljegyezték Homokmégyen és Kiskőrösön is.
Életben maradását a gomba biztosítja
Más orchideákhoz hasonlóan a füzértekercsnek is gombákra van szüksége az életben maradáshoz. A füzértekercs magjának ugyanis nincs tápanyagtartaléka, ezért a csírázáshoz gombákat használ. A fiatal növény gyakorlatilag a gomba parazitája, vizet, ásványi- és szerves anyagokat kap a gombamicéliumtól. Ez a gombakapcsolat azután is megmarad, hogy már levelet hozott – olvasható a knp.hu-n.
Szürkészöldes színének köszönhetően akkor is nehéz rátalálni, ha virágzik a füzértekercs. A környezetébe beolvad, azonban az illata segíthet a tájékozódásunkban, hiszen különlegesen édes, vaníliához, mandulához és gyöngyvirághoz hasonló illattal rendelkezik.
11 év kell a virágzásához
A füzértekercs élőhelyeit a beerdősülés, becserjésedés veszélyeztetheti, így a megfelelő legeltetés vagy a kaszálás fontos számára – tudatta a knp.hu. Mint a beszámolóban írták, ha a körülmények nem megfelelőek, akkor a növény nem virágzik, sőt, leveleket sem növeszt.
Ha viszont megfelelők a körülmények, akkor is várni kell a virágzására. Azok a növények, amelyek most a Kiskunságban virágoznak, legalább 11 évesek, hiszen nyolc év kell számukra, hogy föld feletti leveleket fejlesszenek, és újabb három év, hogy virágozzanak is. Nem véletlen, hogy a faj hazánkban védett, természetvédelmi értéke 10 ezer forint.