2024.09.30. 18:38
Kutatók Éjszakája: a Földön kívüli élet kérdésével is foglalkoztak a bajai campuson – galériával
Ismét érdekes foglalkozásokkal és aktuális témákat érintő tudományos előadásokkal várták a látogatókat múlt pénteken a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Víztudományi Karán (VTK). Baján az idei Kutatók Éjszakája rendezvény olyan izgalmas témákkal is foglalkozott mint a Földön kívüli élet és az árvíz hatása a taposóaknákra.
A VTK programsorozatán résztvevők betekinthettek a mikroszkópok világába, valamint megismerhették a hidraulikalabor eszközparkját is. A drónszimulátort és a digitális homokozót is kipróbálhatták az érdeklődők. A Kutatók Éjszakája a kalandvágyóbbaknak is szolgált izgalmakkal: játékos mérnöki feladatok megoldásával szabadulhattak ki a lakatra zárt irodából.
Árvíz és aszályos időszak a Kutatók Éjszakája tematikájában
A Víztechnológiai Oktatóbázisra látogatók látványos kísérleteken keresztül nyerhettek betekintést a víztisztítással, vízkezeléssel kapcsolatos folyamatokba. A bajai campus udvarán a látogatók megismerkedhettek a meteorológiai mérőállomás és az intercepciós kert szerepével, valamint az Égből pottyant furcsaságok elnevezésű program keretében a légi járművekből kiszórt anyagok földre érkezésének statikai vizsgálatát tekinthették meg.
A VTK a rendezvényre érkező kisgyermekek számára arcfestéssel és légvárral tette különlegesebbé a rendezvényt.
A tudományos előadássorozaton részt vevők megtudhatták, hogy miként hat az árvíz a taposóaknák mozgására. Ezt követően a Kelet-Mecsekben található Lászlóffy Woldemár Hidrometriai Mérőtelepen és az ott található vízgyűjtő területen, aszályos időszakban végzett mérési eredményekről hallhattak az érdeklődők.
A Földön kívüli élet enciklopédiája
Végül a Földön kívüli élet lehetséges formáit ismerhették meg a résztvevők, akik a mesterséges intelligencia segítségével vizuális képet is kaphattak ezekről dr. Goda Zoltán kutató tolmácsolásában.
Kutatók éjszakája Baján
Fotók: Márton AnnaUtazás az univerzum távoli, ismeretlen vidékeire. Milyen életformák fordulhatnak elő az univerzumban? Milyen lehet az élet ott, ahol egészen más körülmények uralkodnak, mint a Földön? Létezhetnek valahol a sajátunkhoz hasonló, intelligens fajok? Hová juthat el az emberi faj és mi lehet a civilizáció legmagasabb foka? És hogy lehet, hogy még nem találtunk életet a Földön kívül? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kaphattunk választ a kutatótól.
Dr. Goda Zoltán hírportálunknak kiemelte: már jó hatvan éve folyik a Földön kívüli élet kutatása. – Elértünk sok-sok eredményt. Találtunk olyan bolygókat, ahol jelentős mennyiségű víz fordul elő, olyan bolygókat, ahol jelentős mennyiségű oxigén fordul elő, de az életnek a nyomát eddig még nem sikerült megtalálni. A világegyetemben olyan hatalmas távolságok vannak, amiket mi nem tudunk áthidalni. Az ember, bármilyen szomorúan hangzik, nem lesz képes a csillagközi utazásra. A mi testfelépítésünk nem alkalmas arra, hogy gravitációmentes környezetben sokáig fennmaradjunk vagy akár nagyobb utat, nagyobb távolságot megtegyünk, hiszen a legközelebbi csillag, a Proxima Centauri is több mint négy fényév távolságra van. Itt igazából főleg a dimenzió az, amiért nem tudtunk a sajátunkon kívüli életet találni. Ami még egyébként bizakodásra adhat okot, életet nem fogunk találni valószínű sem a Vénuszon, sem a Marson, de mindkét égitestesten lehetett valamikor élet. De, elképzelhető, hogy találunk olyan nyomokat a Marson vagy a Vénuszon, amik arra utalnak, hogy ott valamikor lehetett akár a miénkhez hasonló vagy sokkal egyszerűbb élet, esetleg egysejtű életformák létezhettek – fogalmazott a kutató.