2024.08.16. 17:14
Megáldották a szegények kenyerét a kecskeméti népkonyhán – galériával, videóval
Pénteken tartották meg a Szegények Kenyere ünnepét a kecskeméti Wojtyla Barátság Központban. A népkonyha sorsközössége nemcsak a megáldott új kenyérből fogyaszthatott, de igazi zenei csemegében is része lehetett a Kuna Family jóvoltából.
Az ünnepség az épület előtti kertben vette kezdetét, ahol megkoszorúzták a névadó, Karol Wojtyla, azaz Szent II. János Pál pápa szobrát, és hangulatos dalokat adott elő a Kuna Family. A kecskeméti kötődésű családi zenekar tagjait jól ismerik az ebédre járó szegények, hiszen az elmúlt sok-sok év alatt többször is emelték fúvós dallamokkal a rendezvények hangulatát.
A program a nagy melegre tekintettel a népkonyha ebédlőjében folytatódott. Farkas Pál, a Wojtyla munkatársa köszöntője után Szerdi Szilárd, a Kecskeméti Pünkösdi Gyülekezet lelkésze mondta el ünnephez kapcsolódó gondolatait. Ezt követte Lévai Jánosné önkormányzati képviselő, tanácsnok, aki felidézte Krisztus csodálatos kenyérszaporításának történetét.
– Csütörtökön ünnepeltük Nagyboldogasszony ünnepét, pénteken pedig az Úr Jézus kenyérszaporítására, valamint augusztus 20-án Szent Istvánra, a Magyar Állam alapítójára emlékezünk, mely egyben az új kenyér ünnepe is – mondta beszéde elején Lévainé.
– Jézus csodái között a gondoskodó isteni szeretet megnyilvánulása, az Eucharisztia előképe a kenyérszentelés. Mind a négy evangelista: Máté, Márk, Lukács és János elmondja, hogy Jézus a Galileai-tó partján öt kenyérrel és két hallal etetett meg ötezer férfit, asszonyokkal és gyerekekkel együtt. Máté és Márk egy másik kenyérszaporításról is beszél, amikor Jézus hét kenyérrel és néhány hallal négyezer férfit lakatott jól, és hét kosár volt a maradék. Tudjuk, hogy Jézus az Eucharisztiára készítette föl a tanítványokat, mellyel megmutatta, hogy Jézus szavának hatalma van a kenyér fölött – idézte fel a bibilai történeteket a tanácsnok asszony, majd gondolatai visszatértek napjainkra.
– Vajon mi magyarok mennyire becsüljük meg az élet kenyerét? Aki járt már Indiában, Afrikában és a harmadik világ bármely földrészén, az tudja, hogy táplálkozásunkban mennyire fontos a kenyér. Sajnos tonna számra találjuk ma is a kukákban az egyik legfontosabb táplálékunkat! Aki nem becsüli meg a mindennapi kenyerünket, az az életet sem értékeli igazán – tette hozzá.
– A mai tikkasztó hőségben is gondoljunk azon emberekre, akik azért fáradoznak, hogy minden nap asztalunkra kerüljön a kenyér. Ma is jó szokásnak tartom, hogy amikor felszelünk egy kenyeret, előtte keresztet vetünk rá, mellyel jelképesen megáldjuk a mindennapi kenyerünket – emelte ki e régi hagyományt.
Megáldották a szegények új kenyerét Kecskeméten
Fotók: Bús CsabaVégül szólt az önkormányzat és az Alföld Idegenforgalmáért Alapítvánnyal közösen szervezett egyházi konferenciáról, melyet idén szeptember 26-án tartanak meg. A korábbi években megemlékeztek már Szent Istvánról, magyar szentekről, a Árpád-ház női szentjeiről, valamint tavaly Mária Országáról. Idén Regőczi István atyára, az Isten vándorára emlékeznek meg, aki felkarolt több mint 300 árvát, és gondoskodott róluk.
A Szegények Kenyere Ünnepe végül az új kenyér megáldásával folytatódott. Dr. Jeney Gábor soltvadkerti plébános papi áldásban részesült az újkenyér, melyből a felszelés után minden szegény kapott egy darabot. A rendezvény ideje alatt a Kuna Family több dalt is előadott.